J.K. Rowling’in Kaleminden “Peeves” Hakkında Her Şey

peeves_fatlady

Filmlerde yer alamamasına üzüldüğümüz karakterlerin başında gelir Peeves. Yaptığı şakalar ve muzipliklerle herkesi kendinden bıktıran, Filch’in belalısı bu hayalet hakkında Rowling’in söylediklerine kulak verelim. Gelin hep birlikte kaleye dadanmış bu hayaleti yakından tanıyalım!

Poltergeist kelimesi Almanca bir kökene sahip ve kabaca gürültücü hayalet olarak çevriliyor. Aslında değil; kesin konuşmak gerekirse bir hayalet değil. Poltergeist, objeleri hareket ettiren, kapıları çarpan ve diğer duyulan, hareket eden rahatsızlıkları yapan görünmez bir varlıktır. Birçok kültürde ismi geçmektedir ve genç insanların, özellikle ergenlerin yaşadığı yerlerle güçlü bir ilişki vardır. Bu olayların açıklanması doğaüstünden tutun bilimsel olarak birçok şekilde yapılabiliyor.

Ergen cadı ve büyücülerle dolup taşan bir binanın, bir poltergeist oluşturması kaçınılmazdı tabi ki. Bu çeşit bir poltergeistin daha gürültücü, yıkıcı ve Muggle evlerindekilere oranla def edilmesi daha zor olması da beklenebilirdi. Eminiz ki, Peeves İngiliz tarihindeki en ünlü ve baş belası poltergeisti olmuştur. Benzerlerinin ezici çoğunluğunun tersine, Peeves fiziksel bir şekle sahiptir fakat istediği zaman görünmez olabilir. Görünüşü, doğasını yansıtır. Tanıyanlar, doğasının bitmek bilmeyen kötülük ve mizah karışımı olduğunda hemfikirler.

Peeves ismine yakışır biridir. Hogwarts’ın, Hankerton Humble’dan beri –ki kendisi dört kurucu tarafından görevlendirilmiştir – bütün hizmetlilerine musallat (peeve) olmuştur. Birçok öğrencinin ve hatta öğretmenin Peeves için sapıkça bir sevgisi olsa da – kendisi okul hayatına kesinlikle bir çeşit lezzet katıyor -, Peeves iflah edilemez bir şekilde yıkıcı ve kasten yarattığı dağınıklığı toplamak genellikle hizmetliye kalıyor: vazoler kırılır, iksirler boca edilir, raflar devrilir ve daha fazlası. Zayıf sinirlere sahip insanlar, Peeves’in sevgi göstermek amacıyla aniden insanların burunlarının ucundan bir santim ötede maddeleşmek, zırhların içine saklanmak ya da katı objeleri insanların kafasına dersler arasında giderken atmak gibi hareketlerini tasvip etmezler.

jkr_peeves_and_percy_illustration

Peeves’i okuldan atmak için yapılan birkaç toplu deneme, başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Sonuncu ve en fecisi, 1876 yılında hizmetli Rancorous Carpe tarafından olmuştur. Özenli bir tuzak kurmuş, Peeves için dayanılmaz olduğunu düşündüğü bir çeşit silahla yemlemiş, iyice büyülenmiş ve Tutma büyüleriyle güçlendirilmiş bir kavanoza koymaya çalışmış ve poltergeist yerini alınca kafasından aşağı atmak istemiştir. Peeves sadece devasa kavanozu kırmakla kalmamış, bütün koridoru kırık camlarla doldurmuştur. Palalar, yaylar, namlulu silah ve minyatür bir topa sahip tuzaktan da kaçmıştır. Kale, Peeves etrafındakileri muhtelif şekillerde öldürmekle tehdit edip rastgele pencerelerden ateş edip eğlenirken, kale tamamen boşaltılmıştır. Üç günlük karmaşa Baş Müdire Eupraxia Mole tarafından sonlandırılmıştır. Peeves ile kontrat imzalamış ve kendisine bazı ayrıcalıklar tanımıştır. Haftada bir zemin kattaki oğlanlar tuvaletinde yüzebilecek, mutfaktan aldığı bayat ekmekleri fırlatabilecektir. Ayrıca Paris’li Madame Bonhabille tarafından yapılmış kendine özel bir şapka almıştır. Rancorous Carpe, sağlık sorunları yüzünden erken emeklilik almıştır. Ondan sonra ise, kimse kalenin en hastalıklı varlığından kurtulmak için bir şeye kalkışmamıştır.

Peeves otoriteye bazen kulak asar. Genellikle unvanlar ve rozetler tarafından etkilenmese de, öğretmenlerin kınaması karşısında uysallaşır, dersleri sırasında sınıflarından uzak duracağı konusunda anlaşır. Bazı nadir öğrencilerle yakınlık kurduğu da bilinmektedir – Açıkça görülebileceği gibi Fred ve George Weasley -, ve kesinlikle Slytherin’in Hayaleti, Kanlı Baron’dan korkmaktadır.

Sizler Peeves hakkında ne düşünüyorsunuz?  Kendisi hakkındaki düşüncelerinizi yazmayı unutmayın!

Peeves-Weasley

Ayrıca Hogwarts’ın diğer hayaletlerini yakından tanımak için buraya tıklayabilirsiniz!

Chris Columbus’un Peeves hakkındaki açıklamaları için buraya tıklayabilirsiniz!

Site Yorumları
3 Yorum