J.K. Rowling’in Kaleminden “Zaman Döndürücüler” Hakkında Her Şey

Muggle’ların zaman yolculuğu hakkındaki pek çok fantezisine rağmen, büyülü dünyada bile bu konsept kısıtlıdır. Bu sistem hâlâ gizemini korusa da (Gizem Dairesi‘nde araştırmalar devam ediyor) büyü bile size buraya kadar yardım eder. Gelin hep beraber Pottermore’daki Zaman Döndürücülerin tarihine, neden kısıtlı olarak kullanıldığına ve tehlikelerine göz atalım.

Bütün kariyerini Gizem Dairesi‘nde geçiren ve zaman-büyü üzerinde çalışan Profesör Saul Croaker zaman ve büyünün birlikteliğini şöyle anlatıyor:

“Bugüne kadarki araştırmalarımız gösteriyor ki, zaman yolculuğu yapan birinin, yolcuya ya da zamanın kendisine zarar verme ihtimali olmadan zamanda geriye gidebileceği en uzun süre beş saat civarındadır. Zamanı Geri Alma Büyülerini – ki kendileri dengesizdir ve koruma altında tutulmalıdır – küçük ve tılsımlı kum saatlerinin içine koymayı başardık. Bu kum saatleri cadının veya büyücünün boynunda taşınabilir ve kullanıcının zamanda gitmeyi istediği süreye göre çevrilerek kullanılır.

Birkaç saatten daha fazla geriye gitme denemeleri, dahil olan cadı veya büyücüye korkunç zararlar vermiştir. Yıllar boyunca, uzun mesafeler giden zaman yolcularının neden hayatta kalamadığı anlaşılamamıştır. Bütün bu deneyler 1899 yılında rafa kaldırılmıştır. 1899’da Eloise Mintumble beş gün boyunca 1402 yılında tutsak kalmıştı. Şimdi anlıyoruz ki Eloise geri döndüğünde vücudu beş yüz yıl kadar yaşlanmıştı ve iyileştirilemez şekilde hasar almıştı. Onu kurtarmayı başardığımızdan kısa süre sonra St. Mungo Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar Hastanesi‘nde vefat etti. Dahası, uzak geçmişte geçirdiği beş gün, tanıştığı herkesin hayat çizgisinde devasa bozulmalara sebep olmuştu. Tanıştıklarının yaşamı öylesine dramatik bir biçimde değişmişti ki günümüzde bu insanların torunlarından en az yirmi beş kişi yok oldu, hiçbiri ‘doğmamıştı‘.

Son olarak, Mintumble Hanım’ın kurtarılmasından sonraki günlerde bazı kötü işaretler ortaya çıktı. Zamanın kendisi, kanunlarından bazılarında ciddi yarıklara sebep olacak kadar kurcalanmıştı. Mintumble Hanım’ın geri dönüşünden sonraki Salı günü iki buçuk gün sürdü, Perşembe ise dört saat içinde bitti. Sihir Bakanlığı bu belayı örtbas etmek için çok uğraştı ve bu olaydan sonra, zaman yolculuğu hakkında uğraşanlar için çok katı kurallar ve yaptırımlar yasaya girdi.”

Bakanlığın kullanımında olan çok az sayıdaki Zaman Döndürücü’nün bile kullanımı yüzlerce yasayla sınırlandırılmış durumda. Beş yüz yıl kadar geriye gitmek kadar olmasa da, bir saat bile geriye gitmenin dramatik sonuçları olabilir ve Sihir Bakanlığı bu kadar nadir ve güçlü objelerin kullanımı için izin verdiğinde kullanıcıya en sıkı kuralları dayatır. Zaman Döndürücülerin genellikle ufak tefek zaman-yönetimi problemlerini çözmek için kullanıldığını, daha fazlası için asla kullanılmadığını bilmek büyü topluluğunun birçoğunu şaşırtır. Saul Croaker’ın da anlattığı gibi “İnsan zihni daha zamanı kavrayamazken, zamanın kurallarını kurcalayınca doğacak sonuçları kavraması imkansızdır.

Hermione Granger’a Hogwarts’ta kullanması için verilen izinden yaklaşık üç yıl sonra, Gizem Dairesi‘nde meydana gelen savaşın sonucunda, Bakanlığın bütün Zaman Döndürücü stokları imha edilmiştir.

J.K. Rowling’in Düşünceleri

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı kitabında zaman yolculuğu konseptini ele alırken çok kaygısız ve dikkatsizdim. Buna pişman değilim (Azkaban Tutsağı serideki favori kitaplarımdan biri) fakat bu çok fazla sayıda problemi de doğurdu. Çünkü, eğer büyücüler zamanda geriye gidip sorunları çözebiliyorsa, benim hali hazırda yazdığım hikâyelerime ne olacaktı?

Bu problemi, aşama aşama, tatmin olarak çözdüm. İlk olarak, Dumbledore ve Hermione’nin, zaman yolculuğunun ne kadar tehlikeli olabileceğinin örnekleri olduğunu söylemelerini sağladım. Bu sayede okuyuculara, zaman yolculuğunun bir şeyleri çözeceğinin yanı sıra öngörülemez ve tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini hatırlattım. İkinci kısımda, Hermione’ye Hogwarts’ta bulunabilecek tek Zaman Döndürücü’yü verdim. Üçüncü aşamada, geri kalan bütün Zaman Döndürücüleri Gizem Dairesi’ndeki savaş zamanında yok ettim. Bu sayede gelecekte olası zaman yolculuklarının, kısa periyotlar halinde olsa bile, önüne geçtim.

Bu, fantastik kitaplar yazan birinin, hikâyelerine ne koyduklarına çok dikkat etmeleri gerektiği konusunda bir örnek. Her faydayla birlikte genellikle potansiyle bir sakınca doğuyor.

Zaman yolculuğu hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Bir Zaman Döndürücü’nüz olsa ne yapmak isterdiniz? Unutmayın, beş saatten fazla gidemezsiniz!

Not: Sizi duyuyorum. Bu aynı zamanda neden sevgili Voldemort’un doğmasını engelleyemediğimizi de açıklıyor…

J.K. Rowling’in Kaleminden yazılan diğer makaleleri okumak için tıklayın!