Kara Büyünün Hizmetkârları “Inferiuslar”ı Rowling’in Kaleminden Okuyalım!

5 inferius e1489163188725

İlk defa Harry Potter ve Melez Prens‘te karşılaştığımız, Lord Voldemort‘un Hortkuluklarından birini korumak için Kara Büyü ile yarattığı Inferiusları, Rowling’in kaleminden dinleyelim.

Bir Inferius (çoğulu Inferi) bir Kara Büyücü’nün laneti ile harekete geçirilmiş cesettir. Bir kukla haline gelmiş olan inferius, kara büyücünün herhangi bir isteğini yerine getirecek olan uşağa dönüşür. Bir inferiusla karşılaştığınızda anlamanızın en kolay yolu, yaşayan insanlarda olmayacak şekilde beyaz ve bulutlu gözlere sahip olmalarıdır.

Bir insan vücudunu hareketlendirmek için kullanılan büyü, günlük hayatta kullanılan büyülerden, örneğin nesneleri uçurmaktan, çok daha karmaşıktır. Inferiuslar birçok şekilde lanetlenebilir. Rahatsız edildiklerinde ölümcül olarak karşılık verecek şekilde, ayrım yapmaksızın öldürecek biçimde veya efendisinin tehlikeli işlerini halletmek için harekete geçirilebilirler. Inferiusların da belli sınırları vardır; iradeleri ve kendilerine ait beyinleri yoktur, daha önce görmedikleri bir tehlike karşısında ne yapacaklarını bilemezler ve düşünemezler. Yine de, kendi güvenlikleri ile ilgili hiçbir sorunu olmayan bir savaşçı veya koruyucu, tabi ki çok kullanışlıdır.

Harry Potter ve Melez Prens kitabında, Harry ve Dumbledore’un gölün derinliklerinde karşılaştıkları inferiuslar, Voldemort tarafından güç arayışında öldürülen ve hayattalarken en serseri ve evsiz Mugglelardan ibaretlerdi. Yine de bazıları açıklanamayan şekillerde ‘kaybolan’ büyücü ve cadılardı.

Kara Büyü yoluyla belirsiz bir şekilde ayakta kalan inferuslar, ateşle yok edilebilir. Ölü bir derinin yandıktan sonra eski hale gelmesini sağlayan herhangi bir büyü bulunamamıştır. Bu yüzden birçok inferius, alevlerden kaçınması için efendiler tarafından büyülenir.

albus dumbledore inferius

J.K. Rowling’in Düşünceleri

Inferiuslar, zombilerle, ki kendileri Harry’nin dünyasında ayrı bir yaratık sınıfı olarak belirtilir, birçok ortak nokta paylaşır. Madalyon Hortkuluk’un koruyucuları olarak ‘zombileri’ seçmememin birkaç iyi sebebi vardı. İlk olarak zombiler İngiliz kültürünün bir parçası değiller. Daha çok Haiti ve Afrika’nın bazı bölgelerinin mitlerine aitler. Hogwarts’ta öğrenciler, onlar hakkında bazı şeyler öğrenirken, Hogsmeade yolunda gezinirken onlarla karşılaşmaları pek mümkün değildi. İkinci nedense, Vudu geleneğinde zombiler harekete geçirilmiş cesetlerden daha fazlası değilken, daha başka fakat ilgili bir gelenekte büyücülerin kendi ruhlarının bir parçasını zombileri ayakta tutmak için kullandıkları belirtilir. Bu benim Hortkuluk teorimle çakışıyordu ve Voldemort’un ruhunun daha fazla parçasını Hortkuluk’larını korumak için kullanacak şansı yoktu. Son olarak, zombiler, geçtiğimiz son elli yılda filmlerde tekrar yorumlanarak izleyicilere çok farklı bir boyutta gösterildiler ve bu benim için kullanışsızdı. Ben daha çok “gerilim” neslindenim, benim için bir zombi daima parlak kırmızı bir uçuş ceketi içindeki Michael Jackson manasında gelecektir.

Inferius ismi, “Inferus” kelimesinin oynanmış halidir. Inferus, “aşağıda” anlamında gelir ve yaşayan bir insandan daha “aşağılık” manasında kullanılmıştır. Ayrıca “Inferi” yeraltı dünyası anlamına gelir.

Sizler bu korkunç yaratıklar hakkında neler düşünüyorsunuz? Hortkulukları koruması için yeterli ve mantıklı bir seçim mi? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bu yazıya da mutlaka göz atın:

İnferius’ları Aydınlatmak: “İnferius’lar Beyaz Perdeye Nasıl Aktarıldı?”

Site Yorumları
3 Yorum