Karagöl Hakkında Bilmeniz Gerekenler

karagol

Hogwarts’ı çevreleyen topraklar Muggle yaşam alanlarında hayatta kalmakta zorlanan yaratıklara bir anlamda koruma görevi de görüyor.

Göldeki yaratık popülasyonu bir muggle doğa bilimcisini zevkten bayıltacak kadar çeşitli. Tabi eğer dehşet daha önce onları ele geçirmezse. Gölde Garkenezler (huysuz küçük su şeytanları), Deniz halkı (cesur İskoç ırkından) ve dev bir ahtapot –yarı evcildir ve güneşli günlerde sığ sularda güneşlenirken öğrencilerin dokunaçlarını gıdıklamasına izin verir– yaşamaktadır.

Dev ahtapot gerçekten var olan bir yaratık. Ama yaratıkların en gizemlisidirler. Olağanüstü bedenlerinin izleri dünyanın her yerinde silinmiş olmasına rağmen ilk kez 2006’da Muggle’lar tarafından filme kaydedildi. Sihirli güçleri olduğu düşünülmekte.

J.K. Rowling’in Düşünceleri

Göl, Üçbüyücü Turnuvasının ikinci görevine – benim en sevdiğim görevdir – ev sahipliği yaptı. Görevi tatmin edici şekilde ürkütücü buluyorum. Yarışmacıların suyun altında nefes almak için kullandıkları yöntemlerin çeşitliliğinden hoşlanıyorum. Okul topraklarının henüz girilmemiş derinliklerindeki arayışımdan zevk aldım. Sırlar Odası’nın ilk halinde Harry ve Ron, Mr. Weasley’in Ford Anglia’sı ile göle çakılıyorlardı ve deniz halkı ile tanışıyorlardı. İlk etapta gölün başka yerlere açılacağını ve deniz halkının serinin devamında daha önemli bir rol oynayacağını düşünüyordum fakat Şamarcı Söğüt daha tatmin edici ve az dikkat dağıtan bir kaza olmasını sağladı ve Azkaban Tutsağı’nda da büyük rol oynadı.

Karagöl’ün – ki tatlı suya sahip, dört tarafı dağlarla çevrili bir İskoç gölüdür – kaynağı olduğu bir nehir veya dere yoktur. Ama Durmstrang gemisinin Azkaban Tutsağında gölün derinliklerinden gelmesi nehrin diğer sulara büyülü bir geçitle bağlı olabileceğini göstermektedir.

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir