Kelid Aynası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

kelid-aynasi

Kelid Aynası çok eski bir aygıttır. Kim tarafından ne zaman üretildiği ve Hogwarts’a ne zaman getirildiği bilinmemektedir. Geçmişten beri öğretmenler Hogwarts’a gezilerinde buldukları ilginç şeyleri getirmişlerdir. Kelid Aynası’nın kaleye varış hikayesinin de böyle olma ihtimali yüksek. Ya öğretmenlerden biri aynayı ilginç bulduğu ve meslektaşlarına göstermek istediği için getirdi. Ya da nasıl çalıştığını anlayamadı ve bir bilene sormak istedi.

Kelid Aynası, şakacı bir dehanın ürünü (masum veya kötü niyetli olduğu tartışılır) olduğu anlaşılan o sihirli eşyalardan biri. Çünkü normal bir aynadan daha çok şey gösteriyor, kullanışlı olmasından ziyade ilgi çekici. Dumbledore aynada birkaç kilit değişiklik yapıp onu muhteşem bir saklanma noktası ve saf olmayan kalpler için son bir sınav haline getirene kadar ayna, 100 yıldan fazla, ihtiyaç odasında mahzun bir şekilde bekliyordu.

Aynanın kitabesinde şunlar yazmaktadır:”erised stra ehru oyt ube cafru oyt on wohsi” Gerçek amacını  görmek için tersten okunmalıdır:

“I show not your face but your hearts desire” (Yüzünü değil kalbindeki arzuları gösteririm)

J.K.Rowling’in Düşünceleri

Albus Dumbledore’un Harry’yi uyarmak için Kelid Aynası hakkında söyledikleri benim görüşlerimi de yansıtmaktadır. ‘Hayallerine tutun’ tavsiyesi iyi güzel. Ama bu öyle bir noktaya geliyor ki hayallerine tutunmak işe yaramayan hatta zararlı bir hale geliyor. Dumbledore, asla gerçekleşmeyecek -gerçekleşmesi mümkün olmayan- hayallere takılıp kalırken hayatın akıp gittiğini biliyordu. Harry’nin en derin arzusu imkansız bir şeydi: Ailesinin geri dönmesi. Dumbledore, asla gerçek olmayacak bir görüntüye gözlerini dikip bakmanın Harry’ye sadece zarar vereceğini de biliyordu. Ayna büyüleyici olduğu kadar baştan da çıkarıcıydı. Ama zaten, her zaman iyilik getirmek zorunda olduğunu da kim söyledi?

12 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir