Marge Hala’nın Şişmesi Beyaz Perdeye Nasıl Aktarıldı?

marge-hala-ucarken

Dursley ailesinin belki de en az sevdiğimiz üyesi: Marge Dursley. Ettiği laflar yüzünden Harry tarafından hak ettiğini bulması ise içimize su serpiyor. Gelin hep beraber gökyüzüne doğru havalanan pek sevgili Marge Hala’nın nasıl beyaz perdeye aktarıldığına göz atalım!

Bir balon gibi şişmek ve uzaklara süzülmek söylendiği kadar kolay değil, diyor Marge Hala’yı canlandıran Pam Ferris. Yine de, bu güzel manzaranın çok az bilgisayar katkısına sahip olması şaşırtıcı.

Harry Potter: The Character Vault adlı kitaptan alınmıştır.


Marge Dursley kardeşinin evine Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda girer, Privet Drive, Numara 4. Fakat evi Harry’nin öfkesi yüzünden çok farklı bir şekilde terk eder, Harry’nin ebeveynleri hakkında yaptığı üstü kapalı olmayan hakaretler buna sebep olur. Pam Ferris, Marge Hala’yı canlandıran aktris sahneyi şöyle anlatıyor ve eğleniyor:

Şey, kendisi bir balon gibi şişiyor ve uzaklara süzülüyor. Ve bunu söylemesi, yapmasından çok daha kolay, şöyle açıklayayım! Çok fazla kuru fasulye yiyip gazlı içecekler içmelisiniz ki Marge gibi havalanabilesiniz. Ve daha fazlasını anlatamam!

MargeDursley_PM_B3C2M1_AuntMargeBlownUpFloatingInDurselysDiningRoomWithVernon_Moment

Fakat Marge Hala ‘büyük hatası’nı gerçekleştirmeden önce, makyaj bölümü ona olağan olmayan görünüşünü sağladı. Marge köpeği Ripper ile birlikte olunca, Ferris gelişmeleri şöyle açıklıyor:

Hepimiz Marge’ın köpek gibi bir şeye sahip olması gerektiğine karar verdik. Hiçbir şey fazla dramatik değildi. Bir çeşit ‘Harry Potter’ yaratığı olmasını istemedik, sadece köpeği gibi gözüken bir insan olmalıydı.

Ferris, dişlerine takılan bir diş proteziyle, bir bulldog gibi kesici dişlerinin olmasını sağladı. Ferris bunun olmasını istememişti, fakat ‘orada olmalarına izin vermişti’.

Marge Hala’nın dönüşümü çok az bilgisayar etkileşimiyle gerçekleştirildi. Yönetmen Alfonso Cuaron, yaratık efektleri tasarımcısı Nick Dudman’a gitti ve efektin pratikçe yapılıp yapılamayacağını sordu. Dudman ise şunu diyor:

Ve senaryoda okuyup da dijital olacağını düşündüğüm tek şeydi!

Makyaj efektleri departmanıyla çalışarak, dört aşamalı bir makyajın gerekeceğine karar verdiler. Fakat iki adet hava tüpleri tarafından şişebilen giysi gerekliydi.

marge_dursley

Dudman şöyle devam ediyor:

Şişirilebilir eldivenler ellerindeydi ve ayakları için de ayrı bir çift vardı. Bilgisayar tarafından kontrol edilen hava basınçlı bir aletle yapılmışlardı. Eller herhangi bir eklemden herhangi bir sırayla şişirilebiliyordu.

Pam Ferris, makyaj sandalyesinde beş saatini harcadı. Bu sayede şişen giysiyi giymeden önce küçük protez parçalar ve genişleyebilen lastik keseler suratına ve boynuna eklendi. Toplamda 22 kilo ediyordu. ‘İlerleyen bölümlerde o kadar küre gibiydim ki oturamıyordum; zorlukla yürüyebiliyordum! En büyük halimde 137 santim çapındaydım.’ diyor Pam Ferris. Her bir giysinin içinde, iki adet kablolu teçhizata bağlanmış koşum takımı bulunuyordu. Biri onu kaldırabilir ya da döndürebilirdi, diğeri ise bükülmeye yarıyordu. Ferris oyuncular ve ekipten sabrı ve iyi doğası nedeniyle övgüler aldı. Yapımcı David Heyman, onu şöyle anlatıyor:

Sanki düz bir ceketin içindeydi. Kablolar tarafından asılmıştı ve bükülüyordu, ve hiçbir şekilde şikayet etmedi. Asla.

Jany Temime de bu denli bir akrobasinin yapılması karşısında etkilenmişti:

Bunun asla, ama asla olabileceğini düşünmemiştik. Marge Hala için 38 yün kumaşlı elbise yapmak zorundaydık. Şekli gittikçe çılgınlaşıyordu, ve sonunda, o sadece kocaman bir yün topuydu.

marge_dursley_2
Sizler bu sahneyi seviyor musunuz? Belki de iki Dursley’nin havada durduğu ilk ve tek an olarak, beyaz perdeye aktarılmasını nasıl buluyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir