Meşhur Büyüzoolog Newt Scamander’ın Asası Sinemaya Nasıl Aktarıldı?

newt scamander fc2 empire

Fantastik Canavarlar serisinin kahramanı Newt Scamander’ın asasının nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi? Gelin, Pottermore’dan çevirdiğimiz bu yazıyla merakınızı biraz olsun giderelim.

Bir cadı ya da büyücü hakkında yalnızca asasına bakarak bile birçok şey öğrenebiliriz. Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin prop uzmanı Pierre Bohanna, Newt Scamander’ın asasını nasıl tasarladığını anlattı.

“Asalar ilginçtir,” diyor prop uzmanı Pierre Bohanna

“Sonuçta kaba tabiriyle bir çubuk olduğu için tasarımı da oldukça basit olabilir. Ama nasıl görünmesi gerektiğine dair çokça görüş de var, çünkü karakterlere uygun olacak şekilde ısmarlanıyorlar.”

Newt, Tina, Queenie ve Graves gibi birçok karaktere ait her bir asanın tasarımı, Stuart Craig’in sanat departmanında çalışan konsept tasarımı yardımcısı Molly Sole ile başladı. Dönemin moda anlayışının ve Amerikan tarzının ötesinde (New Yorkluların sahip olduğu asalar Gotik değil, Art Deco’dur), asalar söz konusu karakteri en iyi yansıtacak şekilde tasarlandı. Harry Potter dünyasında, asalar yarı-bilinçlidir ve cadı ya da büyücünün karakteriyle eşleşir. Nasıl göründükleri ise, büyüyü yapan kişi hakkında bize çok şey anlatır.

Tasarımın tamamlanmasının ardından, önce asanın ilk modeli tahtayla biçimlendirilir; ardından mümkünse, gerçek malzemeyle işlenir. Sonra bu asa, şekli yaratmak için referans olarak kullanılır ve birçok kopyası yapılır. Oyunculara evde alıştırma yapmaları ve asayla büyü yapmayı iyice kavramaları için, özellikle plastik olanlardan birer kopya verilir. Çünkü alıştırma yaparken kolaylıkla sakatlanabilirler. “35 ila 40 santim uzunluğunda, yarım inç kalınlığında tahta bir çubuk aslında oldukça tehlikelidir,” diyor Bohanna.

“Kırılır ya da çatlarsa kesici bir hale gelir, o yüzden yalnızca yakın plan çekimlerde orijinal asa kullanmanıza izin verilir.”

newt asasi

“Newt’in asasına gelince,” diye devam ediyor Bohanna, “bizden ‘hayvan bileşeni’ içeren bir şey yapmamızı istediler. Asa kullanan diğer tüm oyuncular gibi ‘asa çalışma’ derslerine katılan Eddie Redmayne de, asanın yapımı konusunda bizimle fikir alışverişinde bulundu ve asasının içeriğinde ne bir tüy ne de bir boynuz olmaması gerektiğinde ısrarcıydı. Newt buna sessiz kalamazdı çünkü. Asasında kemik gibi dehşet verici bir parçanın kullanılmasına da asla izin vermezdi.”

NEWT WAND CASE OF BEASTS

Göz alıcı olmaktansa daha kullanışlı olmasının yanında, asanın başının bir parça deniz kabuğundan yapılması kararlaştırıldı. Kum kurdu kabuğu gibi boru şeklinde olacaktı. Böylece asa, prop bölümü tarafından, alıç ağacından yapılarak tam da istenilen şekle getirildi ve asaya sanki yıllardır kullanılıp yıpranmış gibi bir görüntü kazandırıldı.

“Asanın çok yönlü bir karakteri var,” diyor yaptığı işten memnun görünen Bohanna:

“Öyle ki işe yaradığını göstermek için vuruyor, kırıyor, parçalıyor.”


bunlar da ilginizi çekebilir:

Test: Bu Gördüğünüz Kimin Asası?

Büyüzoolog Newt Scamander’in Asası Vejetaryen mi?

Forumdan Cevaplar!