Newt Scamander’ın O Büyülü Çantasına Girmeye Hazır mısınız?

newt_case

Hermione’nin küçük, pembe çantasını hatırlıyor musunuz? Hani şu Saptanamaz Genişletme Büyüsü yapılan. Aynı mantıkla bir çantaya sahip olan Newt’in çantasına Pottermore ekibi girmiş. Hep beraber setteki bu inanılmaz dünyaya bir göz atalım!

Newt Scamander’ın büyülü çantası göründüğünden çok, çok daha büyük…

Newt’in çantası, Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar’ın neredeyse ana mekanı sayılabilir. Biraz pis sayılır fakat iyi bir deri dış yüze sahip.

Newt’in bu eşsiz çantayı New York’a 1926’da getirdiğini biliyoruz. Ayrıca ‘Muggle’lara layık’ görünümüyle, içindeki yaratıkları meraklı No-Maj gözlerden saklıyor.

Geçen Ocak ayının soğuk bir gününde, çantanın içine bir yolculuk yaptım.

Mary Poppin’in çantasına benziyordu, çanta göründüğünden çok daha fazlasını içine alabiliyor. Bu, büyüyle genişletilmiş bir alana açılan bir tür geçit. J.K. Rowling’in kendisi söylediği gibi, ‘Bu çok mükemmel bir alan.’

newt_and_jacob

İçeriye burnumu sokabildiğimde, film çekimlerinin son günleriydi. Aktörlerin çoğu kendini kaptırmıştı ve setteki sokakların, binaların ve dükkanların çoğu parça parça yok oluyordu. Eddie Redmayne’in çekilmeyi bekleyen, içinde çantayı da içeren birkaç sahnesi hala vardı. Bu yüzden hala yerinde duran setti – el değmemiş ve kullanıma hazır.

İçeri adım atmak inanılmazdı; kelimenin tam anlamıyla nefesimi kesti. İç içe geçen çeşitli mekanların bir araya geldiği devasa bir yumak gibiydi. Bir an için, yoğun bir kar yağışı altında durabilirdin; diğer an ise, parlak yeşil bambu çalılıklarının ortasında gezinebilirdin.

newt_inside_case

Bir odanın köşesinde, altın kum yığılmış kurak görünümlü bir yer vardı. Bir rüzgarın yavaşça savurduğunu hayal ettim. Bu yaşam alanlarının dünyanın neresinden geldiğini anlamak için çok küçük ipuçları vardı; bir köprü, bir tepe, kesin olarak bir kıtadan gelen bir bitki.

Burada dolaşan yaratıkları hayal edebiliyordum. Doğal ortamlarında yaşayan ya da özel kafeslerinde barınan yaratıklar. Birçok sorum mevcuttu: Bir Burnuk nereden gelir? Okami hangi iklimde yaşamayı tercih eder? Bir Gizilgen evi neye benziyor? Newt evine hangi sıklıkla gelir ya da nerede çalışır?

İşte onu o zaman gördüm: birbirine karışmış doğal ortamların ortasında küçük, tahta bir kulübe. Newt’in kulübesi. İnce, mütevazı bir baraka, bir Büyüzoolog’un işine ait eşyalarla dolu.

newt_bottle

Botlar, eşyalar ve ceketler her yana saçılmıştı, sanki Newt Scamander az önce üzerlerinden atlamıştı. Kıyafetler, hayal edebileceğiniz her türlü ortam için uygundu: soğuk ve ıslak, sıcak ve kuru, karlı, bataklık, keskin, tehlikeli ve bilinmeyen. Kulübenin kendisi bile ona, aletlerine ve araştırmalarına uyacak kadar büyüktü. Ve, sadece birkaç dakikalığına, bana.

Newt Scamander’in çantasının içine davet edildiğimizden beri filmlerin gösterime girmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Aynı No-Maj Jacob gibi, hepimiz büyücü olmak isteyeceğiz, her zamankinden de fazla.

Keşke böyle bir çantamız olsa. Devasa kitaplarımızı istediğimiz gibi taşıyabilirdik. Sizler Newt’in bu mükemmel çantası hakkında neler düşünüyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

newt_jacob_clapping_fantastic_beasts_cc_trailer

⁠⁠⁠Evapsie!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir