Ölüm Yadigarları’nın Son Bölümü Hakkında Unutmuş Olabileceğiniz 12 Büyüleyici Detay

harry potter epilog

Tam Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nın kapanış öyküsü bitti zannettiğimiz anda sayfayı çevirip ‘on dokuz yıl sonrasını’ görebildiğimiz için hepimiz çok sevindik… Bölüm oldukça kısaydı, ancak bize çok fazla umut ve Harry Potter’ın geleceğine bakma şansı vermişti. Birden Harry, Ron, Hermione ve Draco’yu çocuklarını Hogwarts Ekspresi’nde yolcu ederken gördük. Albus Severus, Rose ve Scorpius isimli genç büyücüler de ilk yıllarına başlamak üzereydi.

Bunları hatırladığınıza zaten eminiz. Ama bunlardan daha küçük olan bilgilerin hepsini hatırlıyor muyuz? Haydi Ölüm Yadigarları’nın son kısmı hakkında unuttuğumuz her şeyi bir daha hatırlayalım!

1. Teddy Lupin Victoire’yi Öpüyordu

Daha ufak bir bebekken ailesine kaybettikten sonra Harry Potter hayranları Teddy Lupin’in durumunun Harry’nin durumuna çok benzediğini hemen fark etti. Teddy’nin 19 yıl sonra mutlu olduğunu görmek çok güzeldi, özellikle Teddy’nin James Potter’a ‘Victoire ile öpüşüp koklaşırken’ yakalandığını düşünürsek.

Victoire’nin (‘bizim Victoire! Bizim kuzenimiz!’) Bill ve Fleur’un çocuklarından biri olduğunu anlamamız da uzun sürmemişti. Bu, sonradan J.K. Rowling tarafından doğrulandı. Victoire, üç kardeşten biriydi, diğerleri de Dominique ve Louis Weasley idi.

Bu bölümde Lily onlar evlenirse ne kadar güzel olur diye düşünüyordu, Teddy böylece kocaman Potter-Weasley klanının gerçek bir parçası olabilirdi. Aslında, epiloğun genelinde bunu zaten görebiliyoruz…

2. Teddy, Potter Ailesine Son Derece Yakındı

Teddy’nin ‘haftada dört gece’ yemeğe geldiğini itiraf ettikten sonra Harry arada Teddy’nin onlarla yaşaması gerektiğini söylüyordu. Teddy’nin çocukluğunda büyükannesi olan Andromeda Tonks ile yaşadığını biliyoruz, ancak Harry’nin de onunla güçlü bir bağı var gibi görünüyor. Harry’nin, Remus ve Tonks’un oğluna, Sirius’un ona olduğu kadar iyi bir vaftiz baba olmak istediği zaten şüphesiz.

3. Ron, Muggle Arabası Sürmeyi Öğrenmişti, Bir Nevi

Lord Voldemort’la savaşırken sürücülük dersleri almaya çok zamanları kalmadığı için Harry ve Ron ancak o zamanlarda araba kullanmayı öğrenebilmişler. Çocukluklarında Ford Anglia ile bazı tecrübeleri olsa da Ron’un sınavı Muggle sürücü öğretmenini Şaşırtarak geçtiğini öğrenmek son derece eğlenceliydi.

ford anglia

4. Neville, Hogwarts’ta Bitkibilim Profesörü Olmuştu

Kitaplarda Neville her zaman Bitkibilim’e yatkındı, epilogda aldığımız güzel habere göre de hayallerindeki işi kapmış: Hogwarts’ın Bitkibilim profesörü. Yıllarca mücadele içinde olan bir öğrencilikten sonra Neville’in Hogwarts Savaşında yıldızının parladığını görmüştük, hatta Voldemort’un Hortkuluklarından birini yok etmişti. Yıllar sonra bile okula bu kadar sadık kaldığını bilmek çok hoştu.

5. Hagrid Hala Ailenin Yakın Bir Arkadaşıydı

Neville, Hogwarts’taki tek tanıdık yüz değil – Hagrid de hala orada! Okul zamanlarında Harry’nin en iyi arkadaşlarından biri olduktan sonra, bu sadık Hogwarts bekçisinin sonraki nesil Potter ve Weasley’lerle de arkadaş olacağını tahmin ediyoruz. Hatta Hagrid onları ‘önümüzdeki Cuma çaya çağırmıştı’.

6. Doğal Olarak Draco Malfoy Ailenin Yakın Bir Arkadaşı Değildi

Ne kadar büyük bir sürpriz: Harry ve Draco çok yakın arkadaş olmamışlar. Ancak, epilogdan da gördüğümüz üzere, en azından şu an medeniler. Evet, bu ikili Hogwarts’taki günlerini güle oynaya geçirmemişti, ancak yetişkinliklerinde aralarında en azından karşılıklı saygılı bir hoşlanmama vardı.

Harry, Ron ve Hermione Hogwarts Savaşı‘nda hayatını kurtardıktan neredeyse yirmi yıl sonra en azından Harry’ye başıyla bir selam vermişti. Scorpius babasından çok daha tatlı ve gönüllerimizi kazanan bir çocuk olduğunu Lanetli Çocuk ile kanıtladı, ancak Ron’un kızı Rose’un genç Malfoy’la arkadaş olmak istememesi de Malfoy’lara karşı olan ön yargıları az çok belli ediyor.

epilog malfoy ailesi (1)

7. Albus Testrallerden Çok Korkuyordu

Görünüşe göre Harry’nin büyük oğlu James, Albus’un Hogwarts öncesi gerginliğine, onunla dalga geçerek ekleme yapmakla eğleniyordu. Hangi binaya seçileceği hakkında ve Hogwarts’taki başka dünyalardan gelmiş canavarlarla ilgili şaka yapıyordu. Albus özellikle Testrallerden – sadece ölüme şahit olmuş insanların görebildiği kemikli, ata benzer yaratıklardan – çok korkuyor gibi görünüyordu.

8. Rose’un Zekası Hermione’ye Çekmişti

Hermione Granger’ın annesi olması bir çocuğun üzerinde büyük miktarda baskı yaratabilir, ancak Ron’un sözlerine bakılırsa, Rose Hermione’nin inanılmaz zekasını almış gibi görünüyordu. Epilogda, annesi gibi, öğrenci olmak için çok heyecanlı olan bir Rose görüyoruz. Trene binmeden önce bile cübbesini giymişti!

9. Slytherin Binasının Hala Kötü Bir Ünü Vardı

Voldemort’un güçlü zamanları çok uzun süre önce bitmiş olabilir, ancak bu, binasının ününün düzeldiğini göstermez. Albus, Slytherin’e seçilebileceği düşüncesi hakkında oldukça gergin görünüyordu ve Harry’nin onu sakinleştirmesi gerekmişti.

Bir zamanlar Slytherin’e seçilmemek için Seçmen Şapka’ya rica eden Harry, Albus’un bir zamanlar düşmanı olan binaya seçilmesi konusunda endişeli görünmüyordu, bu da yıllar içerisinde ne kadar olgunlaştığını gösteriyor.

secmen sapka

10. Harry Çocuklarının Hepsine Saygı Duyduğu İnsanların İsmini Koymuştu

Albus Severus’un ismi, Harry için gerçekten önemli olan Hogwarts’ın iki müdürünün isimlerinden geliyor, ancak diğer iki çocuğunun isimleri de duygusal anlamlar taşıyor; Lily ve James, tabii ki Harry’nin annesi ve babasının adını taşıyor. Sonraki zamanlarda J.K. Rowling, bu iki çocuğun ikinci isimlerini de açıklamıştı: Lily Luna ve James Sirius. Luna ismi büyük ihtimalle Harry’nin arkadaşı Luna Lovegood’dan ve Sirius ismi de Harry’nin vaftiz babası Sirius Black’ten geliyor. Özellikle Harry’nin çocukluklarında en yakın arkadaşlar olan James ve Sirius’u tekrar bir araya getirmenin bir yolunu bulduğunu düşünürsek isimlerin çok güzel düşüncelerle koyulduğunu anlıyoruz.

Daha Detaylı Bilgi İçin Göz Atın: Harry Çocuklarına İsim Koyarken Ne Düşünüyordu?

11. Albus, Rose ve Scorpius Hogwarts’a Aynı Anda Başlamıştı

Biz gördüğümüzde James Potter Hogwarts’a çoktan başlamıştı, Lily ve Hugo hala çok küçüktü, Draco’nun oğlu Scorpius ile birlikte Albus ve Rose yepyeni maceralarına başlıyordu. Bu yeni macernın ne olduğunu da Lanetli Çocuk ile öğrenmiş olduk.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk hikayesinin tamamını okumak için tıklayın!

harry potter albus potter

12. Harry Hala Molly Weasley’in Doğum Gününde Kendisine Verdiği Saati Takıyordu

Epilog sırasında Harry, “bir zamanlar Fabian Prewett’e ait olan yıpranmış, eski saate” bakmıştı. Fabian, Molly Weasley’in ilk büyücülük savaşı sırasında öldürülen erkek kardeşiydi, ve Molly bu saati on yedinci doğum gününde Harry’ye vermişti.

“Maalesef bu Ron’unki gibi yeni değil, kardeşim Fabian’a aitti. O da eşyalarına pek dikkat etmez, o yüzden arkasında bir çentik var, ama – “

Konuşmanın gerisi gelmedi; çünkü Harry yerinden kalkıp ona sarılmıştı. Bu kucaklamaya dile getirilmemiş birçok şeyi dökmeye çalıştı. Herhalde Mrs Weasley de anlamıştı bunları, çünkü Harry onu bırakınca beceriksizce yanağını okşadı ve asasını gelişigüzel bir şekilde sallayarak yarım paket domuz pastırmasının tavadan fırlayıp yere düşmesine sebep oldu.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Bu an epilogda kısaca bahsedilmişti, ancak Molly’nin Harry’ye saati Harry tam Voldemort’un Hortkuluklarını arama görevine başlayacağı zaman verdiği sahneyi hatırlarsanız oldukça ağır bir duygusal yük taşıyor. 19 yıl sonra bu saatin hala onda olması, Harry’nin Weasley’lerle olan bağının gerçek bir kanıtı.

Bazen önemli olan ufak şeylerdir. Siz ne dersiniz?

harry potter olum yadigarlari epilog

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
6 Yorum