Profesör Flitwick Karakterine Yakından Bir Bakış

flitwick tılsım dersi

En sevdiğimiz cep-boy profesör olan Profesör Flitwick’in büyük değişimi serinin hayranları tarafından birçok kez tartışıldı. Bu değişimin sebebini, karaktere can veren Warwick Davis açıklıyor.

Harry Potter ve Felsefe Taşı ile Sırlar Odası filmlerinde, Warwick Davis Tılsım dersi profesörü Filius Flitwick’e hayat verdi. Bu filmlerde karakterin bilge bir havası vardı, gümüş sakallıydı, keldi ve cübbe giymekteydi. Warwick Davis’in karaktere bir sonraki hayat verişinde, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminde ise bıyıklı, siyah saçlı daha genç bir adamı özel dikim bir smokin içinde izledik.

fltwick

“Sırlar Odası ile Azkaban Tutsağı filmlerindeki değişim en çok aldığım soru,” diyor Davis. Bu durumun sebebi Flitwick karakterinin Azkaban Tutsağı’nda senaryoda yer almamasından kaynaklanmakta. Flitwick’in senaryoda yer almaması sonrası yapımcı David Heyman aktör ile konuşup özür dilemiş ve sonrasında başka bir rolde oynamak isteyip istemediğini sormuş. Kendisini Hogwarts Korosu Şefi olarak izledik. Daha sonrasında da Davis, yönetmen Alfonso Cuarón ve özel efekt tasarımcısı Nick Dudman resmî, opera temalı görünümü oluşturmuşlar.

Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde Flitwick karakteri için Davis dönüş yaptığında ise yönetmen Mike Newell bu görünümü korumak istemiş ve Tılsım dersinin yanında Flitwick, Davis’in tabiriyle “müziğin de profesörü” olmuştur.

Orijinal Flitwick makyajı yaklaşık dört saat sürerken yeni imaj daha kısa, iki buçuk saat kadar sürmüştür. “Setteki çoğu insan gerçekte nasıl göründüğümü bilmiyordur, eminim,” diyor Davis gülerek ve ekliyor, “Çünkü makyaj nedeniyle sete herkesten birkaç saat erken gelip birkaç saat geç çıkıyordum.

Daha genç olan Flitwick’in makyajında saçın altına kadar uzanan protez bir alın, sahte kulaklar, sahte bir burun ile sahte bir diş takımı yer almakta. Diş takımı için Davis şöyle diyor:

Kendim için de bir takım istiyorum ki daha sonra çıkıp diş macunu reklamlarında oynayabileyim.

Daha genç ve dinamik görüntü Davis’e bir konuda ilham vermiş ve Harry Potter ve Ateş Kadehi için bir öneri getirmiş:

Noel Balosu sonunda karakerim bir rock grubunu sahneye davet ediyor. Aptal bir şekilde bir Cuma akşamı Mike’a, ‘Flitwick grubu lanse ettikten sonra sahneye dalsa ve kalabalığa atlayıp üzerlerinde sörf yapsa komik olmaz mıydı?’ dedim, birlikte güldük ve evlerimize gittik.

Pazartesi Davis kendisini akrobasi koordinatörü Greg Powell’a danışırken bulmuş.

flitwick surf

Daha sonra anlaşıldığı üzere, hafta sonu Newell ile Powell bir kulübe gitmişler ve Davis’in bahsettiği şeyi tam olarak görmüşler sonrasında da bunu gerçekleştirmeye karar vermişler.

Bende dedim ki, ‘Af buyur?’ Ama onlara aslında şaka yaptığımı söyleyecek cesareti kendimde bulamadım.

Böylece bu Flitwick’in öğrencilerin üzerinde gezdirilmesi ile gerçekleşti. “Bir noktada, çok dikkat ederseniz eğer,” diyor Davis, “sahte diş takımımın ağzımdan fırlayıp tekrar yerine oturduğunu görebilirsiniz!”

flitwick koro

Peki ya sizler filmlerde canlandırılan Profesör Flitwick karakterini nasıl bulmuştunuz? Fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir