Rowling’in Seriyi Yazarken Bizlere Çoktan Fısıldadığı 18 Harry Potter Gerçeği

JK Rowling Hogwarts

Harry Potter dünyasının biricik mimarı J.K Rowling, henüz kitapları yazma aşamasındayken serinin hayranlarına gidişat hakkında epey bilgi çıtlatmıştı! Hadi artık çok daha anlamlı gelen o röportajlara, Pottermore aracılığıyla yeniden bir göz atalım!

“Cevaplayamadığım sorular her zaman düşünceli ve dikkatli okurlar tarafından sorulmuş harika sorular aslında. Cevaplarsam çok fazla şeyi açığa vurmuş olurum!”

J.K Rowling büyücü dünyasını yaratmış olabilir, fakat bu dünyanın tümünü okuyucularıyla paylaşamazdı elbette. Üç yazıdan oluşacak bu seride yazarın çeşitli röportajlarda serinin geleceği hakkında verdiği ipuçlarına göz atacağız.

Uyarı: Yazının devamı seriyle alakalı ciddi spoiler içerir, kitapların tümünü okumadan daha ileriye gitmemenizi tavsiye ederiz.

harry potter bebek

1. “Yara izinin şekli onunla ilgili tek ilgi çekici detay değil, tüm söyleyebileceğim bu!’

Dünya Kitap Günü Sohbeti, 4 Mart 2004

Şimdi anlıyorsunuz değil mi?  Şimşek biçimli bir yara izi oldukça havalı olsa da, yara izi aslında Harry’nin hortkuluk olarak işaretlenmesini simgeliyordu.

2. “İnsanlar sürekli Harry’nin kimlerle kan bağı olduğunu merak ediyor…”

Dünya Kitap Günü Sohbeti, 4 Mart 2004

Birçok okur Harry’nin Godric Gryffinfor gibi güçlü bir büyücünün soyundan geldiğine inanıyordu. Fakat  yedinci kitapta anlatılan Üç Kardeşin Hikayesi’nde geçen en küçük kardeş olan Ignotus Peverell’in Harry’nin atalarından olduğu ortaya çıktı.

potter pelerin

3. “James Görünmezlik Pelerini’ni nereden aldı?”

JKR: ‘Babasından miras kalmıştı- aile yadigarı olarak.’

Amerika Sanal Sohbeti, 19 Ekim 2000

Spesifik olarak belirtirsek bu yadigar Reverell ailesine aitti ve Harry’nin mirasına dair de güçlü bir ipucuydu. Eh, aynı zamanda bu görünmezlik peleriniyle Hogwarts’ta gizlice dolanan Harry, Potter ailesi geleneğini de devam ettirdi bir anlamda.

4. “Harry’nin ebeveynleri hakkında daha fazla şey öğreneceksiniz.”

Amerika Sanal Sohbeti, 19 Ekim 2000

5. “…hikayenin gelecekteki olay örgüsü için önemli.”

3 Şubat 2000

J.K Rowling Harry’nin anne babasının ne iş yaptığını beşinci kitaba dek sakladı, bu öykünün geleceği açısından önemli bir ayrıntıydı. Grimmauld Meydan’nında James ve Lily’nin Zümrüdüanka Yoldaşlığı için çalıştıklarını öğrendiğimizde her şey açığa kavuştu.

Lily Kucuk

6. “…Harry’nin gözlerini annesinden alması hikayenin geleceği açısından için çok önemli.”

Boston Globe, 18 Ekim 1999

Severus Snape’in hikayesini öğrendikten sonra Lily’nin gözlerini nasıl unutabiliriz? Lily’den bahsetmişken:

7. “Beşinci kitapta Lily’le ilgili oldukça önemli bir şey öğreneceksiniz ve bu yedinci kitapta kritik bir rol oynayacak.”

WBUR Radyosu, 12 Ekim 1999

Lily beşinci kitapta Severus Snape’in hatıralarından okuduğumuz gibi korkunç bir zorbalığa karşı geldi. Yedinci kitapta Düşünseli’ni  ziyaret sonrası iki karakter hakkınca çok şey öğrendik.

8. “Öncesi hakkında yazılacak bir hikayeye ihtiyacınız olmayacak, bitirdiğimde yeteri kadar bileceksiniz zaten.”

Edinburgh Kitap Festival, 15 Ağustos 2004

Yedinci kitap önceki Hogwarts jenerasyonuyla ilgili noktaları birleştirse de Lily, Snape ve Çapulcular hakkında daha çok şey öğrenmek çok zevkli olmaz mıydı?

Dursley ailesi

9.  “Harry’nin eniştesi ve teyzesi ondan bu kadar nefret ediyorsa neden onu terk etmediler?”

JKR: “Akıllıca sorulmuş bir soru, beşinci kitapta açıklanacak.”

Temmuz 1999

10. İki kelime: ‘Unutma Petunia!’  Ve konu açılmışken:

“Yedinci kitapta Petunia’yı daha derinden görebileceksiniz.”

New York, 2 Ağustos 2006

11. Aynı zamanda Petunia’nın Kofti değil Muggle olduğunu da öğrendik:

“O, Kofti değil, ama iyi tahmindi.”

Edinburgh Kitap Festivali, 15 Ağustos 2004

Kafamızdaki soruların cevabı basitti: Zavallı Petunia umutsuzca Hogwarts’a ,kız kardeşi gibi, kabul edilmek istedi, fakat bu mümkün değildi. Daha sonraki yaşamında sihir dünyasına olan nefretini düşünürsek, bir zamanlar bu dünyanın parçası olmak isteyebileceğini çoğumuz tahmin edememiştik. (Bu konudaki sarsıcı bir teori için buraya tıklayabilirsiniz.)

petunia dursley fc

12. “O (Petunia) bir konuşmaya kulak misafiri oldu, tüm söyleyeceğim bu.”

Edinburgh Basın Konferansı, 16 Temmuz 2005

Petunia’nın Ruh Emicileri nereden bildiği sorulunca J.K Rowling Lily’den bahsetti fakat hikayenin daha ayrıntılı olduğunun sinyallerini verdi. Sonradan ortaya çıktı ki Petunia’nın kardeşiyle konuşurken duyduğu o korkunç çocuk James Potter değil, Severus Snape’in ta kendisiymiş! (Bu konu hakkındaki daha detaylı bir yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.)

13. “Harry değil, fakat onun sınıf arkadaşlarından biri Hogwarts’ta öğretmenlik yapacak.”

WBUR Radyosu, 12 Ekim 1999

Radyo röportajı sırasında öğrencilerle dolu bir sınıfın öğretmeni aradı. Harry’nin hangi arkadaşının ileride Hogwarts öğretmeni olacağını tahmin etmeleri istendiğinde ise ‘Ron’ cevabını verdiler. Profesör Weasley’in bu durumla nasıl baş edeceğini çok merak etsek de, büyük ihtimal Hermione’nin yardımını alacaktı, tahmin doğru çıkmadı. Ron yerine Neville Longbottom en sevdiği ders olan Bitkibilim’in öğretmenliğini yapmaya başladı.

Harry Cho Kiss

14. “Kaçınılmaz olarak kız erkek ilişkileriyle ilgili daha çok şey olacak. Artık 15 yaşındalar ve hormonları sürekli çalışıyor.”

Harry Potter ve Ben, BBC, 28 Aralık 2001

Bu röportaj Harry’nin  Hım-Hım istilasına rağmen yaşadığı ilk öpücük deneyiminden önce yayınlanmıştı.

15. “Dördüncü kitapta Harry bir kızdan hoşlandığına karar veriyor,  bu kız Ginny veya Hermione değil.”

3 Şubat 2000

Cho Chang Harry’nin ilk hoşlandığı kızdı, fakat sonuncusu değildi. Aynı röportajda Rowling Harry’nin henüz 14 yaşında olduğunu ve fikrini değiştirmesi için zamanı olduğunu söylemişti. İki kitap sonra fikrinin ciddi manada değiştiğini gördük zaten!

harry potter ginny weasley e1470936301772

16. “O (Harry) başka bir ya da daha fazla öpücük alabilir, fakat bu öpücüğü kimin vereceğini söylemiyorum!”

Dünya Kitap Günü Sohbeti, 4 Mart 2004

Doğal olarak Ginny Weasley’le olan o öpüşmeden önce kafalarda soru işaretleri vardı. Yazar Harry’nin aşk hayatı hakkında ketum davrandı fakat gizemli kızın Hermione olduğunu savunanların tezlerini çürütmekte gecikmedi. Konu açılmışken:

17. “Hermione kendini biriyle oldukça yakınlaşmış bulabilir… BAŞKA BİRİYLE.”

New York, 2 Ağustos 2006

Karakterlerin Kelid Aynası’nda ne gördüğüyle ilgili birçok soru savuşturulsa da, Hermione’nin aynada kendini ve arkadaşlarını onlara verilen  görevi başarıyla tamamlamış halde gördüğünü öğrenmiştik. Fakat Rowling tam olarak şunu da söyledi: ‘Biraz romantizm olmadan hayat nedir ki?’

Hermione Granger Ron Weasley potter

18. Ve aynadaki insan hakkındaki sorular konusunda da:

JKR: (hafifçe somurtarak) ‘Hermione ve Harry! Cidden böyle mi düşünüyorsun?’

Muhabir: ‘Hayır, şaka yapıyorum.’

JKR: ‘Ron ve Hermione, aralarında daha fazla gerilim olduğunu söyleyebilirim.’

20 Temmuz 2003

J.K Rowling’in Hermione ve Ron’un gelecekteki aşkıyla alakalı verdiği en büyük ipuçlarından biri bu röportajda verilmişti! Tabii ikisinin evli çiftler gibi sürekli didişmesini saymazsak!

Gördüğünüz üzere J.K. Rowling, seriyi kaleme alırken verdiği birçok röportajda sayısız sorunun cevabını bizlere önceden fısıldamıştı. Sizlerin de fark ettiği ipuçları var mı? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yazının 2. bölümü için buraya tıklayabilirsiniz!

Site Yorumları
1 Yorum