Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’ndaki İlginç Detay: “Kim Bu Pis Çocuk?”

harry potter 5

Harry Potter hayranlarından biri kitapları tekrar okurken bu sefer son kitaptan başlamaya karar vermiş. Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabına geldiğinde dikkatini çeken bir sahne olmuş. Söz konusu sahne Harry ve Dudley, Ruh Emicilerin saldırısına uğradıktan sonra evde geçen bir konuşmayı içeriyor. Bu olaya daha önce çoğunuz dikkat etmemiş olabilir!

Gelin önce o sahneyi hatırlayalım:

“Kaç kere söyleyeceğim?” dedi Harry, sinirlenmeye başlayıp sesini yükselterek. “Ben yapmadım! İki Ruh Emici yaptı!”

“İki – neydi o zırvalık?”

“Ruh-E-mi-ci-ler,” dedi Harry, tek tek heceleyerek. “İki tane.”

“Bu canına yandığımın Ruh Emiciler’i de neyin nesiymiş?”

“Büyücü hapishanesi Azkaban’ın muhafızları,” dedi Petunia Teyze.

Bu sözcükleri iki saniyelik rahatsız edici bir sessizlik izledi. Hemen sonra, Petunia Teyze iğrenç bir küfür etmişçesine ağzını eliyle kapadı. Vernon Enişte yuvalarından uğramış gözlerle ona bakıyordu. Mrs. Figg haydi neyse de – Petunia Teyze?

“Nereden biliyorsun bunu?” diye sordu, afallamış halde.

Petunia Teyze kendinden tiksinmiş gibiydi. Özür dileyen, korku dolu gözlerle Vernon Enişte’ye baktı, sonra elini at gibi dişlerinin önünden indirdi.

“O pis -çocuk- ona söylerken duydum – yıllar önce,” dedi kesik kesik konuşarak.

“Annemle babamdan bahsediyorsan, niye isimlerini kullanmıyorsun?” dedi Harry yüksek sesle, ama Petunia Teyze onu duymazdan geldi. Fena halde bozulmuş görünüyordu.

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

 Harry Dudley Melling

Harry Petunia Teyze’nin “o pis çocuk” diye bahsettiği kişiyi haliyle babası olduğunu düşünüyor ve böyle bir karşılık veriyor. Şimdi hemen iki yıl sonraya, Ölüm Yadigârları’na gidelim. Harry Snape’in anılarını izlerken Lily ve Snape’in iki yakın arkadaş olduğunu görüyoruz. Ayrıca Lily’ye bir cadı olduğunu ilk defa Snape’in söylediğini öğreniyoruz. Petunia’nın da bu durumu kıskandığını göz önünde bulundurunca Snape’in anısında onları gizlice dinlediğine şahit oluyoruz:

“Severus?”

Lily adını söylediğinde Snape’in dudakları hafif bir gülümsemeyle kıvrıldı.

“Evet?”

“Bana yine Ruh Emiciler’i anlat.”

“Niye onları bilmek istiyorsun ki?”

“Okul dışında sihir kullanırsam – ”

“Onun için Ruh Emiciler’e vermezler seni! Ruh Emiciler sahiden kötü şeyler yapanlar için. Büyücü hapishanesi Azkaban’ı bekliyorlar. Azkaban’a düşmezsin, sen çok –”

Yine kızardı ve yaprakları yolmaya devam etti. Sonra hafif bir hışırtı duyan Harry arkasına döndü: Bir ağacın arkasına saklanmış olan Petunia, dengesini yitirmişti.

– Harry Potter ve Ölüm Yadigârları

severus lily

Petunia’nın Lily ve Snape’in Ruh Emicilerle ilgili konuşmasına kulak misafiri olduğunu biliyoruz. Tabii bu Lily ve James’i de bu konu hakkında konuşurken duymamış olduğu anlamına gelmiyor. Ancak kitapları okuyup J.K. Rowling’in bugüne kadar verdiği röportajdan bir kesiti de düşününce Petunia’nın “o pislik çocuk” diye bahsettiği kişinin Snape’den başka biri olduğu yargısına varmak neredeyse imkânsız gibi görünüyor:

Öncelikle Lily ve James’in yedinci senelerinde çıkmaya başladıklarını hatırlatalım. Okuldan kısa bir süre sonra da evlendiklerini düşününce Petunia’nın bunun çok öncesinde James’le tanışmış olması zor bir ihtimal. Bu durumda James’ten “o çocuk” diye bahsetmesi biraz tuhaf kaçıyor, evet Petunia için bile.

Ayrıca Petunia James’ten bahsederken “o çocuk” demesi biraz dolambaçlı yolu seçmiş olması anlamına geliyor. Evet, Harry’nin ebeveynlerinden bahsetmek istemediğini biliyoruz, bahsettiği zamanlarda ise ima etmeden onlardan bahsettiğini anlayabiliyorduk.

Diğer bir husus ise “pis” sıfatının James için biraz ağır kaçtığı. Petunia ondan ve temsil ettiği dünyasından nefret ediyor olabilir ama James’in ona düşmanca davrandığına dair bir kanıt yok. Aksine, çocukken mektuplarını okuyup onu incitmek için sihrini kullanan kişi Snape’ti. Bu ifadenin James’ten çok Snape uyduğunu görüyoruz.

genc severus snape

2005 yılında yapılan bir röportajda J.K. Rowling’e bu sahneyle ilgili soru soruluyor:

Petunia Teyze Ruh Emiciler ve büyüyle ilgili diğer şeyleri nasıl biliyor?

Bir konuşmaya kulak misafiri oldu, sadece bunu söyleyebilirim. Cevabı Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın başında, aslında Lily’ye onlar hakkında bir şeyler söylendiğini duyuyor. […] Bununla ilgili başka bir şey söylemek istemiyorum çünkü 7. kitapla alakalı bir konu.

Eğer Lily’ye Ruh Emicilerden bahseden James olsaydı Petunia bunu doğrudan söylemez miydi? Ayrıca Ölüm Yadigârları’ndan önce Snape ve Lily’nin arkadaşlıkları hakkında bilgi sahibi değildik, bu durumda J.K. Rowling’in yukarıdaki röportajını ve daha önce her şeyi planlayarak yazdığını belirttiği röportajlarını hesaba katarsak bu kişinin Snape olması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Petunia, James’ten bahsetmiş olsaydı böyle dolaylı şekilde anlatır mıydı? Sizin de buna ilişkin yakaladığınız ipuçlarınız var mı? Yorumlarda bahsetmeyi unutmayın!

Kaynak: Science Fiction & Fantasy

Forumdan Cevaplar!