Harry Potter Teorilerinde Son Nokta: Petunia Teyze Aslında Bir Cadı mıydı?

petunia dursley fc

Kimilerimiz böyle teorilere sadece gülüp geçiyor, ancak yine de bazılarımız hâlâ minik mucizelerin peşinde. Bustle‘da yayınlanan bu teori, Petunia Teyze‘nin aslında bir cadı olup olmadığını sorgularken hepimize, “Acaba?” dedirtmeyi başardı. Bakalım sizler ne düşüneceksiniz?

Evet kabul ediyoruz, Petunia Dursley serinin en sinir bozucu karakteri olabilir, hangimiz o Harry’ye zorbalık ederken çıldırmadık ki? Fakat son kitapta Petunia’nın tüm hikayesini öğreniyoruz ve bu olaylara farklı bir perspektiften bakmamızı sağladı açıkçası. Büyücü dünyasına ait olmak için duyduğu istek, kız kardeşi gibi ‘’özel’’ olmadığı için hissettiği güvensizlik, huysuzluğu ve en önemlisi normal olmaya karşı olan aşırı derecelere varan, hayatını tamamen başkalarının sığ standartlarına göre yaşamasına sebep olan takıntısı.

Petunia hiçbir zaman iyi biri olmadı, fakat şunu da söylemeliyiz ki kaderi  de ona karşı pek de iyi davranmış değil. İşte tam da bu sebepten Petunia’nın bir cadı olduğuna, en azından sihirle bağlarının bulunduğuna dayanan bu teori oldukça akla yatkın.

Teorinin kökenleri 2004 yılına dek dayanıyor, bu tarihte seri henüz tamamlanmamıştı. Edinburgh Kitap Festivali‘nde bir okuyucu J.K Rowling’e  Petunia Teyze‘nin bir Kofti olup olmadığını sordu. Bu oldukça dikkate değer bir soruydu elbette çünkü o sırada okuyucular ne Petunia’nın Lily ve Snape ilişkisindeki rolü konusunda ne de Dumbledore’a onu da Hogwarts’a kabul etmesi için yazdığı umutsuz mektuplarla  ilgili bilgi sahibi değillerdi. J.K Rowling bu soruya şu cevabı verdi:

Çok iyi bir soru. Hayır o bir Kofti değil, Petunia bir Muggle. Ama diğer kitapları da okumalısınız. Petunia Teyze’nin hikayesinin neden şu an bildiğimiz kadarından daha derin olduğunu öğreneceksiniz. Oldukça iyi bir tahmin, fakat o bir Kofti değil. Aslında size fazla şey söylüyorum, cidden şok edici derecede boşboğaz davranıyorum.

dursley ailesi

Daha sonra kitapları okuduğumuzda ise fazlasıyla boşboğaz davrandığını söyleyen bir yazara göre J.K Rowling’in bu konuda oldukça az detay verdiğini görüyoruz. Petunia için, o bir Muggle, ama Kofti sorusu da çok iyiydi, demesinin nedenini ise hiç öğrenemiyoruz.  Kitapların başladığı tarihten önce Petunia’nın Lily’ye alındığını, bir cadı olmayı içten içe istediğini ve en sonunda büyüden tamamen uzaklaştığını hatta büyü ve hayal gücüyle alakalı her şeyden nefret ettiğini biliyoruz. Yetişkinlik döneminde ise Petunia, Lily ile ilişkilerini oldukça soğuk tuttu, buna ispat olarak da Potter Ailesi‘ne Noel için yolladığı çirkin vazo gösterilebilir. Hatırlarsanız Lily, Sirius’a yazdığı bir mektupta Petunia’nın Noel için gönderdiği oldukça ‘’korkunç’’ bir vazodan bahsediyor. Bu mektuptan oyuncak süpürgesiyle uçan bebek Harry’nin oynarken Petunia’nın vazosunu kırdığını öğreniyoruz.  Lily vazonun kırılmasından hiç de şikayetçi olmadığını da eklemiş.

petunia teyze harry potter

Bütün bu ağız sulandıran ayrıntılardan sonra ise Petunia Teyze‘ye veda ettiğimiz sahne ise keyfimizi kaçıracak derecede yetersizdi:

Yüzünü mendiline gömmüş olan Petunia Teyze, bu ses üzerine dönüp etrafına baktı. Kendini Harry ile başbaşa bulmayı beklemiyormuş gibiydi. Islak mendilini alelacele cebine sokarak, ‘’Şey, -hoşça kal,’’ dedi ve ona hiç bakmadan kapıya doğru yürüdü.

‘’Güle güle,’’ dedi Harry.

Petunia Teyze durdu ve arkasına baktı. Bir an için Harry onun kendisine bir şey söylemek istediği yönünde tuhaf bir hisse kapıldı: teyzesi ona garip, ürkek bir ifadeyle bakıyor ve konuştu konuşacak gibi görünüyordu, ama sonra, başını sertçe öne çevirerek, kocasının ve oğlunun ardından hızla odadan çıktı.

– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Peki Petunia tereddüt etmeseydi ne olurdu sizce? Peki ya arkaya baksaydı ve söylemek istediklerini açıkça söyleseydi? Tumblr kullanıcısı sulietsexual Petunia Teyze‘nin sahnesinden oluşan bir dizi GIF hazırladı. Bu dizi ise J.K Rowling Petunia başından beri bir cadıydı açıklamasını yapsaydı olayların aslında ne kadar farklı değerlendirilebileceğini göstermek amacıyla yapılmıştı. Örneğin Azkaban Tutsağı’nda Marge Hala‘nın bardağının patlamasını ele alalım. Bu zamana dek bunun sorumlusunun elbette Harry olduğunu düşündük. Peki ya kız kardeşine edilen ağır hakaretlere dayanamayan Petunia bardağın patlamasına sebep olmuşsa?

GIF dizisine hemen buradan ulaşabilirsiniz.

Teoriyi gerçeğe daha uygun bir noktaya taşımak adına biraz daha derinlikli düşünüyoruz ve Petunia bir cadı kadar olmasa bile, bir şekilde büyüyle alakalı bir bağlantısı olduğu ihtimalinin üstünde duruyoruz. Bunun sebebi ise çok makul. Hepimiz Petunia’nın oldukça gururlu olduğunu biliyoruz. Bu kadar gururlu bir yapıya sahip biri gururunu kıracak davranışlardan kaçınır. Lily’den gizli Albus Dumbledore’a mektup yazmak ve beni de okula alın diye rica etmek Petunia için pek de gururlu bir davranış sayılmaz değil mi? Bu da kanıtlıyor ki Petunia aslında olumsuz yanıt alacağına kesinlikle inansa asla böyle bir mektup yazmazdı, o kendinde büyüye dair kırıntılar bulunduğuna emindi ve bu uğurda gururunu çiğnemeyi göze aldı. Petunia içinde büyü olduğuna dair güçlü şüpheler taşıyordu yani. Problem şuydu ki içinde bulunan büyü Hogwarts eğitimi alıp bir cadı olmak için yeterli derecede güçlü değildi. Ve bu yeterli olmama durumu Petunia’nın normal Muggle yaşantısında bir aşırılığa itmiş gibi görünüyor. Büyücülerin dünyasına alınmadı, fakat yaşadığı Muggle evreninde en iyisini elde etmek onun için çok önemliydi. Zengin bir eş sahibi olmayı , istikrarlı bir hayat sürdürmeyi, çocuğunu en iyi koşullarda büyütmeyi ve en önemlisi bir daha asla yetersiz hissetmemeyi istiyordu Petunia.

Harry Dudley Melling

Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Dudley ve Harry’nin Ruh Emiciler tarafından saldırıya uğradığı zamanı hatırlıyoruz değil mi? Petunia’nın  Ruh Emicilerden haberdar olması ve onların ne olduğunu bilmesi Harry’le birlikte bizi de şoka sokmamış mıydı? Sonrasında ise Vernon Harry’yi evden atmakla tehdit ettiğinde Petunia’ya, “Unutma Petunia!” diyen bir çığırtkan gelmişti. Petunia çığırtkanın anlamını nasıl hemen kavradı ve Harry’nin evde kalması gerektiğini sonucunu çıkardı bu hâlâ bir gizem. Ya Azkaban’ın büyücü hapishanesi olduğunu söylediği an? Peki kız kardeşi Lily’le oldukça sınırlı bir ilişkisi olmasına rağmen Petunia bunları nereden biliyordu?

Belki de bu teori çocuk Harry’nin sihrini ortaya çıkardığı durumlarda Petunia’nın neden ona ceza vermekte bu kadar ısrarcı olduğunu da açıklar nitelikte. Belki, zayıf ihtimal de olsa Harry’nin yaptığını sandığımız her şey aslında onun eseri ve şüpheleri üstünden çekmek için Harry’yi cezalandırmayı seçti.

Bu teori Petunia’nın bebeklikten beri yanında bulunan Harry’yi sürekli hor görmesini ve ona korkunç davranmasını açıklamıyor ya da onu affetmemiz için nedenler göstermiyor elbette. Fakat onun bazı davranışlarını da farklı bir açıdan değerlendirmemize olanak veriyor. Belki de J.K Rowling bunu baştan beri planlamıştı kim bilir?

Bu çılgın teori hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

* Petunia Teyze’nin Sonunda Gerçek Bir Cadı Rolüne Kavuştuğunu Biliyor muydunuz?

* Petunia Teyze’yi canlandıran Fiona Shaw’ı yakından tanımak için buraya tıklayabilirsiniz!

Sitemizde bulunan diğer teoriler için buraya tıklayabilirsiniz!

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
12 Yorum