Sihir Dünyasının Gizemli Yaratıkları Testraller Nasıl Yaratıldı?

Thestrals_WB_F5_ThestralsAndHarryOverLondon_Illust_100615_Land

Yanlış anlaşılmış ve karanlık bir üne sahip Testraller‘in aslında Karanlık Orman’da karşılaşabileceğiniz en nazik yaratıklardan olduğunu söylesek şaşırır mısınız? Gelin Pottermore‘da yayınlanan bu yazı ile Testraller’in beyaz perdeye nasıl aktarıldığına bir göz atalım!

İlk dört kitapta duyduğumuz, öğrencileri Hogsmeade İstasyonu’ndan Hogwarts’a taşıyan ve kendi kendilerine çekiliyor gibi görünen vagonların gizemi beşinci filmde çözüldü; vagonlar aslında Testraller tarafından taşınıyordu!

Beşinci filme dek süren gizemin içyüzü ise oldukça ilginç; siyah, iskeletimsi ve ejderha benzeri bir yüze sahip bu varlıklar yalnızca ölümü görenler tarafından fark edilebiliyor. Ateş Kadehi’nde yaşanan ve Cedric Diggory’nin ölümüne, Harry’nin de bunu görmesine sebep olan olaylar dizisini göz önüne aldığımızda bu zamanlama hepimize bir anlam ifade ediyor elbette.

Harry Potter dünyasında Testraller’in görevi yalnızca öğrencileri Hogwarts’a taşımakla sınırlı kalmadı; Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Harry ve diğer Dumbledore’un Ordusu üyelerinin Sihir Bakanlığı’na ulaşmasına yardım ettiler, aynı zamanda Ölüm Yadigarları’nda Harry’i  Privet Drive’dan çıkartma görevine de dahil oldular (Bill Weasley ve o sırada nişanlı olduğu Fleur Delacour Testral’le seyahat etmişti.).

Thestral-Harry-Luna

Harry Potter dünyasının sıra dışı yaratıkları Testraller şöyle betimlenmiştir; zarif yürüyen, alçak çığlıkları balina şarkısını andıran şeffaf ve yarasaya benzer kanatlara sahip. Bu özellikler onların gizemli ve biraz da korkutucu karakterlerini güçlendirmiştir.

Filmlerde ise bu zarif varlıkların yaratılması pek kolay olmamıştır. Bilgisayar ortamında oluşturulan Testraller’in kanat uzunluğu 9 metreye denk gerçek boyutta bir modelinin Zümrüdüanka Yoldaşlığı filmi için Karanlık Orman setine konulması da sağlanmıştır.

Bu model öncelikle dijital sanatçılar tarafından sanal bir taramadan geçti, Testraller’in oldukça sıska olarak tarif edilen beden yapıları sebebiyle animatörler detaylı bir iskelet yarattı fakat derinin iskelete gömülmüş bir görüntü çizmemesi için büyük bir özen gösterildi.

Bir diğer mesele ise Testraller’in dumanlı ve siyah renginin film ekranı için uygun olmamasıydı, bu sorun tasarımcılar için yeni ve zorlu bir görev demekti. En sonunda Testraller’in renginin daha soluk bir tona boyanması kararı verildi ve bir renk şeması belirlendi; böylece Testraller Karanlık Orman setinin gölgeleri içinde değişken bir aydınlığa sahip bir ten tonuna sahip oldular.

Thestrals-Luna-Illustrasyon

Testraller’in at benzeri anatomilerinin de senaryoda yazılanla uyuşmadığı zamanlar oldu. Buna örnek olarak Luna’yı bir kez daha sevdiren, Testraller’i beslediği sahne verilebilir. Testraller uzun bacaklara ve kısa bir boyna sahiptir; bu özellikler de bahsedilen sahnede eğilmesini zorlaştırıyordu. Dijital sanatçılar bu problemi çözmek için Testral’in pozisyonunu değiştirip boynunu uzatarak vücut yapısını zürafaya benzer bir konuma getirdi.

Aynı zamanda Testraller’in uçuş sahneleri de bazı eklemeleri gerektiriyordu. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’ından hatırladığımız üzere her Testral bir yolcu taşıyordu fakat Ölüm Yadigarları’nda iki yolcu taşıyor olması gereken Testraller’in bunu gerçekleştirebilmesi için omurga ölçüleri uzatıldı.

Uçuş çekimlerinin yapılabilmesi için ise hava sinemacılığı tekniği kullanıldı;oyuncular mavi ekran önünde parçalı bir düzenekle yaratılmış bir modelin üstünde otururken filme alındılar, bu düzeneklerin hareketleri birbiri ardına çekilen sahnelerde uyum içinde olmaları için programlandı.

Testral-Genel

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir