Slytherinler Olmasaydı Başımıza Gelecek 7 Korkunç Şey

Slytherin-Ortak-Salon

Doğrusu Slytherinler olmasaydı bu büyülü dünya bomboş bir yer olurdu.

Bir kitabı kapağına göre yargılamamak lazım. Slytherin binası senelerdir büyücü dünyasına ne  kadar baş belası olduysa bir o kadar da katkıda bulundu ve bu katkıları hepimizin hayal edebileceğinden de öte. Gelin Slytherinlerin büyücü dünyasına yaptığı katkılara hep birlikte göz atalım!

1. Hogwarts Olmazdı

İlk olarak Hogwarts olmazdı. Salazar Slytherin’in kesinlikle kusurları var ancak hiçbirimiz Hogwarts’ın onsuz bir bütün olamayacağını inkâr edemeyiz. Hoşumuza gitsin veya gitmesin Salazar, Hogwarts’ın eksik kalan son parçasıydı ve Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff ve Rowena Ravenclaw ile birlikte okulu uyum içinde inşa etti. Salazar’ın Muggle doğumlulara olan nefreti olmasaydı bu uyum biraz daha uzun süre devam edebilirdi elbette.

harry-ron-bezir

2. Ron Olmazdı

Geçmişteki eylemlerimizin bazen günümüzde hayati veya ölümcül etkileri olabilir. Ron Weasley’nin Melez Prens’teki olayını ele alalım mesela. Zavallı Ron zehirli bal likörü yüzünden neredeyse boğularak ölecekti. Bu onun en kötü doğum günleri arasında zirveyi zorlar muhtemelen. Her neyse. Onu kurtaranın Harry olmasına rağmen asıl farkı yaratıp hayat kurtaran, bu gizemli Melez Prens’in notlarıydı.

Harry’nin Gelişmiş İksir Yapımı kitabının içine bırakılmış “Sadece boğazlarına bir bezir itin.” notu Harry’ye İksir dersinde Slughorn’u etkilemesinde yardımcı olmuş olabilir ancak aslında bu küçük bilgi kırıntısı kelimenin tam anlamıyla hayat kurtarıcıydı. Ve bu not bir Slytherin olan Severus Snape tarafından yazılmıştı. Sınıftaki tüm o münakaşalarından sonra Snape, Ron’u ölümcül bir tehlikeden kurtardığını öğrenseydi dehşete düşerdi herhalde.

3. Merlin Nişanı Olmazdı

Merlin büyü tarihindeki en çok saygı duyulan ve en efsanevi büyücülerden biriydi. Büyücü dünyasında “Merlin’in sakalı!”, “Merlin’in sakalı adına!” gibi yaygın nidalara şahit olduk. Bu bağırarak tepki vermek gibi bir şey.

Merlin bir Slytherin’di ve Merlin Nişanı ile bu yüce büyücü ve üstün başarıları ölümsüzleştirildi. Merlin Nişanı, üst düzey başarılar elde eden büyücü ve cadılar için bir ödül sistemi. Biraz karar ve azim göster, ödüllendirilsin. Bu tam Slytherin tarzı.

Ilvermorny

4. Ilvermorny Olmazdı

Salazar Slytherin’in nesli sayesinde Kuzey Amerika Büyücülük Okulu Ilvermorny’ye sahibiz. Eğer Isolt Sayre, Ilvermorny değil de Hogwarts öğrencisi olsaydı ataları sayesinde Slytherin’e seçilirdi. Ancak onun Ravenclaw olma isteği hesaplarımızı alt üst edebilirdi de, bunu kesin olarak bilemiyoruz.

Isolt insanların hareket ve tutumlarının kalıtsal olmadığının klasik bir örneğiydi. Slytherin binası en çok safkan takıntısı olan büyücüleri yetiştirmiş olabilir ancak bu binanın kurucusunun soyundan gelen biri büyüyle alakası olan tüm insanları kabul eden bir okul kurdu.

Harry_and_Ginny_in_the_Chamber_of_Secrets

5. Ginny Olmazdı

Şimdi bunu hep birlikte sindirmemiz gerekecek. Voldemort, Ginny’yi aynı anda hem neredeyse öldürdü hem de onun hayatını kurtardı. Dolaylı olarak.

Sırlar Odası’nda Tom Riddle’ın ruhunun bir kısmını içeren bir günlük Ginny’nin ellerine düşüverdi. Ginny tüm sırlarını ve korkularına bu hevesli günlüğe döktü. Ginny, Voldemort’un Hortkuluklar’ından biri olan bu günlüğün etkisi altında Basilisk’i arkadaşlarının üzerine saldı ve en sonunda Sırlar Odası’nda mahsur kaldı.

Harry Çatalağız olduğu için odaya girip Ginny’yi kurtarabildi. Peki bu Çatalağız yeteneği nereden geliyor? Evet, Voldemort. Voldemort, Harry’yi bebekken öldürmeye çalıştığı sırada yanlışlıkla bu yeteneğini Harry’ye aktarmıştı. Yani Ginny bu Slytherin yeteneği olmasaydı ölebilirdi.

harry-potter-goblet-of-fire-movie-severus

6. İksirler’de Bu Kadar Gelişme Olmazdı

Garantisi olmasa da (yani Crabbe ve Goyle’a bir bakın) Slytherin üyeleri İksirler söz konusu olunca gerçek bir yeteneğe sahip gibi görünüyorlar. Harry’nin iki iksir ustası da, Severus Snape ve Horace Slughorn, Slytherin idi.

Ayrıca ikisi de bu alanda son derece yetenekli olduklarını kanıtladı. Slughorn oldukça zor bir iksir olan ve kendinin de sınıfına hayatı boyunca sadece iki kez kullandığını söylediği sıvı şansı (Felix Felicis) hazırlamayı başarmış. Ve hepimizin bildiği gibi Profesör Snape de hayli karmaşık ve etkili hakikat iksiri Veritaserum konusunda ustaydı. Ki Snape’in iksirlerdeki ustalığı Veritaserum ile de sınırlı değil.

7. Harry Olmazdı

Harry Potter kim olduğu bariz bir Slytherin yüzünden daha bebekken neredeyse can verecekti. Ancak yine bu binadan başka birkaç kişi sayesinde Harry’nin hayatı mucizevi bir şekilde kurtuldu. İkisi de Sağ Kalan Çocuk’tan en çok nefret eden aileden olan iki parlak örnek geliyor akla: Malfoylar’dan Draco ve Narcissa.

Ölüm Yadigarları boyunca Draco kendisinden kılık değiştirmiş Harry Potter’ı tanımlanması istendiğinde bir duraksayıp tereddüt etmişti ve bu tereddüt de Harry’nin kaçması için yeterliydi.

Ve Draco’nun annesi Narcissa da çarpıcı bir şekilde Harry’ye merhamet gösterdi. Voldemort Yasak Orman‘da Harry’ye ölümcül laneti yaptığında onu öldürememiş bunun yerine Lily Potter’ı öldürdüğü gece Harry’ye bağlanan kendi ruhundan bir parçayı yok etmişti.

Narcissa Malfoy, Karanlık Lord’a rahatlıkla Harry’nin ölmediğini ve ölü numarası yaptığını söyleyebilirdi. Ancak o bunun yerine Draco’nun hayatta olup olmadığını sormuş ve bariz yalan söylemişti. Onun bu şok edici son anda verilen kararı olmasaydı Harry hayatta kalabilir miydi? Kim bilir…

Teşekkürler Slytherinler!

narcissa-harry-potter

Site Yorumları
15 Yorum