Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları Filmindeki Harry Potter Göndermeleri

Fantastik Canavarlar 3 Filmindeki Harry Potter Referansları ve Göndermeleri

Fantastik Canavarlar 3: Dumbledore’un Sırları, pek çok Harry Potter göndermesi ve paskalya yumurtası ile cadı ve büyücüleri Büyücülük Dünyası’na geri götürüyor.

Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları nihayet gösterime girdi. Vizyona girmesiyle Potterhead’lere pek çok paskalya yumurtası da sunmuş oldu. 1930’lu yıllarda geçen film, Harry Potter’ın altın üçlüsünün filmde rol almasını imkânsız hale getirse de Dumbledore ve Grindelwald’ın romantizminin ve yaşanan olayların aslında net olarak hangi dünyaya ait olduğu aşikâr. Fantastik Canavarlar 3’ün karışık yorumlarına rağmen, Grindelwald’ın Suçları’ndan sonra gerçek bir ilerleme sunduğu kesin.

The Secrets of Dumbledore’un seriyi “kurtarmak” için yeterli olup olmayacağı henüz belli değil. Fantastik Canavarlar 3’ün açılış rakamları pek tatmin edici olmasa da, Büyücülük Dünyası uzun bir aradan sonra yeniden Potterhead’lerin karşısına çıktı. Bu da konuşulmaya değer bir mesele. Filmde pek çok ilginç referans, dokundurma ve bu dünyaya ait şaka da bulunuyor. Burada sizler için Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları filminde yer alan Harry Potter dünyasına ait paskalya yumurtalarını sıraladık.

Buradan sonrası Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları filmini izlememiş olanlar için SPOILER içermektedir.

İşte Fantastik Canavarlar 3 Filminde Yer Alan Harry Potter Referansları

1. “Doğru Olan mı Yoksa Kolay Olan mı” Ateş Kadehi’ni Hatırlatıyor

Doğru Olan mı Yoksa Kolay Olan mı Ateş Kadehi

Fantastik Canavarlar 3’ün siyasi komplosu, Gellert Grindelwald’ın Uluslararası Büyücüler Konfederasyonu Başkanı olarak Yüce Mugwump seçilmesinin önemine dayanıyor. Bunun olmasını engellemek için Dumbledore, ilk olarak ayrılan lider Anton Vogel’e yaklaşır ve Newt aracılığıyla ona “kolay olanı değil, doğru olanı” yapmasını söyler. Bu bize doğrudan Dumbledore’un Ateş Kadehi’nde, Cedric Diggory’nin ölümünden sonra Harry’ye yaptığı konuşmayı hatırlatır:

“Önümüzde karanlık ve zor zamanlar var. Çok yakında hepimiz, doğru olan ile kolay olan arasındaki seçimle yüzleşmek zorunda kalacağız.”

2. Harry Potter’ın Tema Müziğinin Fantastik Canavarlar 3’te Çaldığı An

Hedwig’s Theme Harry Potter Tema Müziği Hogwarts

Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları, Büyücülük Dünyası başlangıç sahnesinde Harry Potter tema müziğiyle açılmasa da, Newt ve diğer karakterler Hogwarts’a döner dönmez, John Williams’ın “Hedwig’s Theme” melodisi kulaklarda çınlıyor.

3. Albus Dumbledore’un Sihirli Saati İlk Kez Görünüyor

Albus Dumbledore’un Sihirli Saati

Albus Dumbledore’un sihirli cep saati, J. K. Rowling’ın orijinal kitaplarından ikisinde yer alırken, Harry Potter filmleri, bu cep saatini dışarıda bırakmayı tercih etmişti. Şimdi ise Fantastik Canavarlar 3’te karşımıza çıkıyor. Dumbledore, Credence’ın yerini bulmak için saati kullanıyor. Okurlar ise ilk olarak Harry Potter kitaplarında, Hagrid’in 1981’de bebek Harry Potter’ı Privet Drive 4 Numara’ya teslim etmede geç kalıp kalmadığını anlamak için kullandığını görürüz.

4. Minerva McGonagall’ın Fantastik Canavarlardaki Kısa Rolü

Minerva McGonagall

Fantastik Canavarlar 3’ün Harry Potter zaman çizelgesine uyduğu noktalar nedeniyle, çok fazla Potter karakteri görme şansımız yok, ancak Fiona Glascott’un Minerva McGonagall’ı, Grindelwald’ın Suçları’ndaki ilk çıkışından sonra tekrar ortaya çıkıyor. Hem de filmin geçtiği tarih, McGonagall’ın 1935’te doğmasından birkaç yıl öncesine karşılık gelmesine rağmen…

5. Aberforth Dumbledore’un Sihirli Aynasının Ön Gösterimi

Aberforth Dumbledore Sihirli Ayna

Dumbledore’un Sırları’nda, Credence Barebone’un aslında Aberforth Dumbledore’un oğlu olduğu gerçeği, Grindelwald’ın Suçları’ndaki ters köşe ile tam uymasa da yine de hikâyesine daha tatmin edici bir son sağlıyor. Film boyunca ilişkileri, sihirli aynalar arasında iletişim kurmaları, buzlu camlara mesajlar yazmaları gibi benzeri görülmemiş bir bağlantıyla ortaya çıkıyor. Temanın biraz farklı bir varyasyonu olsa da, ana filmlerde Aberforth’un Harry Potter’ın gizli koruyucu meleği olacağını Dumbledore’un sihirli el aynası aracılığıyla önden göstermiş oluyor. Hepsi bir araya gelince, Credence’ın Dumbledore ters köşesini bu dünyanın bir parçası gib hissettirmenin iyi bir yolu denebilir.

6. Dumbledore’un Müdür Olduğu Dönemdeki Ofisinin Şifresinin Doğuşu

Jacob Hogwarts

Dumbledore ve Jacob’ın arasında, (tam nedeni anlaşılamayan bir şekilde) ilkinin diğerinin düğününe katılabileceği kadar iyi bir ilişki olmasa da, Muggle olanın gelecekteki Hogwarts Müdürü için göründüğünden daha fazla anlam ifade ettiğine dair bir ipucu da yok değil. Dumbledore’un Sırları’nda, Jacop bir grup Slytherin öğrencisini kandırarak Hamam Böceği Sürüsü yemelerine sebep olunca Albus dehşete düşer. Yaklaşık 50 yıl kadar sonra, Harry Potter’ın geleceğinde Dumbledore “Hamam Böceği Sürüsü”nü Hogwarts’taki ofisine giriş şifresi olarak kullanır. Kimbilir, belki de takdir olarak?

7. Harry Potter’ın Hogwarts’taki İhtiyaç Odası

Fantastik Canavarlar 3 ihtiyaç odası devasa silindir

Dumbledore mantıken kahraman grubunun her bir üyesini Butan’a götürdüğü sahte büyülü bavulları sihirli bir şekilde yaratmak için İhtiyaç Odası’nı kullanabilirdi. Ancak mantık her zaman Fantastik Canavarlar’ın en güçlü yanı olmadı. Her iki durumda da, Hogwarts’ın kötü şöhretli “Gelen Giden” odası, Newt ve çetesini Grindelwald ile hesaplaşmaya götüren dev bir çan anahtara ev sahipliği yaptığı için Grindelwald’a karşı komploda önemli bir rol oynamaktadır.

8. Yedi Potter’ın Savaşı Anısına

Yedi Potter

Fantastik Canavarlar 3’ün sonlarına doğru, Butan’da geçen zirve sekansında, Dumbledore’un planı, Newt’in asistanı Bunty’nin Qilin’i gizlemek için bavulunun 4 özdeş kopyasını almasını içerir. Bu fikir aslında, Ölüm Yadigarları’nın açılışındaki Yedi Potter Savaşı sayesinde tüm Harry Potter hayranlarının aşina olduğu bir hile. Bu sekansta, Zümrüdüanka Yoldaşlığı gerçek olanı gizlemek için ona 7 özdeş Harry sunarak Voldemort’u şaşırtmaya çalışıyordu.

9. Canavar Kitap: Canavarlar’ın Dönüşü

Fantastik Canavarlar 3 canavar kitap

Fantastik Canavarlar 3’ün Butan’daki finalinde, Grindelwald’ın takipçileri sahte bavulları açtığında, büyüler bir anda ortaya çıkar. Bavullardan biri, gerçek ortaya çıkana kadar sadece kitapları tutuyor gibi görünür ancak her bir ciltli kitabın aslında, kötü büyücülere kitlesel bir saldırı başlatan birer Canavar Kitap: Canavarlar olduğu ortaya çıkar. Canavar Kitap: Canavarlar, ilk olarak Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda, Hagrid’in Sihirli Yaratıkların Bakımı dersinin okuma listesine koymasıyla ortaya çıkmıştı.

10. Dumbledore’un Işıkemer’i Geri Dönüyor (Ters Köşe Yaparak)

Fantastik Canavarlar 3 Albus Dumbledore Işıkemer

Albus Dumbledore’un Işıkemer’i Ölüm Yadigarları’nda, Rupert Grint’in Ron Weasley’i yadigâr görevindeki Harry ve Hermione ile tekrar iletişim kurmasını sağlayarak önemli bir görev üstlenmişti. Ondan önce de sihirle yapılması en çok umulan ışıkları büyülü bir şekilde açıp kapatma rolünü gerçekleştirdiği gösterilmişti. Şimdi ise, Fantastik Canavarlar 3 ile geri dönen Işıkemer, yeni bir gücünü daha ortaya koyuyor, çünkü Dumbledore bunu kendisini ve Credence’ı ışınlamayıp onu Sihir Dünyası’nın distopik versiyonuna inandırmak için kullanıyor gibi görünüyor.

11. Ölüm Yadigarları’nın En Sinir Bozucu Büyüsü Geri Dönüyor: Çoklama Büyüsü

Çoklama Büyüsü

Jacob Kowalski, Bunty’nin büyülü bavullarından biri için görevlendirilir ve Grindelwald’ın hizmetkârları bavulu açtığında, içinde sadece hamur işleri olduğu ortaya çıkar. Ancak, Gringotts’ta Bellatrix Lestrange’in kasasında bulunan Helga Hufflepuff’un kupasına yerleştirilen büyüde olduğu gibi Jacob’ın çöreklerine dokunmak, her temas ile dokunulan çöreklerin çoklanmasına neden oluyor.

12. Ölüm Yadigarları’nın İşareti

Ölüm Yadigarları İşareti

Oldukça tuhaf olsa da, Harry Potter hayranları, Ölüm Yadigarları’nın işaretini asıl anlamının çok ötesine taşıdılar ve sık kullanılan bir sembol olarak seçtiler. Söz konusu sembol Fantastik Canavarlar 3’te, Grindelwald’ın kale karargahındaki bir kapının üzerinde kısaca görülüyor. Ayrıca yeni bir gelişme olarak da, Grindelwald bir tür politik logo yapmak için kendi baş harflerinin yanında Ölüm Yadigârları’nın unsurlarını içeren sembolü kendi sembolü olarak tanıtıyor. Kan Yemini kolyesinin de Ölüm Yadigârları logosundan etkilenerek ortaya çıkartıldığı gözüküyor.

13. Harry Potter’ın Altın Snitch’inin Doğuşu

Fantastik Canavarlar 3 Altın Snitch

Quidditch Harry Potter filmlerinde son kez göründükten sonra Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore ile yeniden ortaya çıkıyor ve ilk Hogwarts sekansı okulun kulelerinin üzerinde Altın Snitch’i kovalayan iki Arayıcıyla açılırken kısaca yeniden görünüyor. Daha sonra, Butan sahnelerindeki büyülü bavullardan biri, Bludger’ın tahribata yol açtığı bir dizi Quidditch topu içeriyor. Bu sekans sırasında Dumbledore, Snitch’i alıp cebine koyuyor: Peki bu, daha sonra Harry Potter filmlerinde bu kadar önemli hale gelecek olan aynı Altın Snitch olabilir mi? Ne de olsa, Dumbledore hisleriyle hareket eden bir adam ve Harry’nin ilk Quidditch oyununda Grindelwald’ı devirmek için kullanılan aynı Snitch’i kullanmayı seçmiş olabilir.

14. “Always… (Her zaman)”

Fantastik Canavarlar 3 Credence Barebone Dumbledore Always

Kurtuluş çizgisi göz önüne alındığında, Fantastik Canavarlar 3, Ezra Miller’ın Credence Barebone’ununu Snape’in yeni bir versiyonuna dönüştürmeye çalışıyor ve arka planına trajedi ve travma ekliyor gibi görünüyor. Bu dönüşüme son bir selam olarak, Credence, Aberforth’a ölmekte olduğunu açıkladığında, babasına onu düşünüp düşünmediğini sorar. Aberforth’un verdiği cevap ise, söylendiği zamandan beri Büyücülük Dünyası’nın kalıcı bir sembolü haline gelen Snape’in Lily Potter’a olan sevgisine açıklık getiren sözcüğe açık bir gönderme oluyor: “Her zaman…”

Ya sizler başka hangi göndermelerle karşılaştınız? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Screen Rant

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir