Harry Potter Filmlerinde Görmediğimiz 9 Fantastik Canavar

canavar-kitap

Kitaplar ile filmler arasında bariz farklar olduğu bir gerçek. Keyifle okuduğumuz Potter dünyasının tamamını sinemada görememek ise hepimiz için biraz üzücüydü. İşte Mugglenet tarafından hazırlanan ve Harry Potter filmlerinde kendisine yer bulamayan 9 fantastik canavar! Kim bilir belki bu kez onları Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar filmlerinde görebiliriz.

9. Sfenks

Sfenksler aslan vücuduna ve insan yüzüne sahip sihirli yaratıklar. Hazineleri ve kıymetli eşyaları korumaları için kullanılırlar. Harry Üç Büyücü Turnuvası‘nın son görevinde labirentin içerisinde karşılaşmıştı bir tanesiyle. Sfenks, Harry’ye bir bilmece sormuş ve doğru yanıtı aldıktan sonra geçmesine izin vermişti. Özel efekt ekibinin bu canavara nasıl hayat verdiğini görmek ilginç olurdu doğrusu.

Vampir

8. Vampirler

Vampirlerden kitaplarda birçok kez bahsedildiğine şahit olmuştuk. Kendilerine ait bir şekerlemeleri bile var: Kan tadında lolipop. Hatta bir kitapta Slug Kulübü Yılbaşı Partisi’ne davetli bir vampir bile vardı. Filmlerde bir vampire en yakın olduğumuz an Severus Snape‘leydi. Öğrencilerin bir çoğu Snape’in vampir olduğuna inanıyordu.

kabuluk

7. Kabuluklar

Ağaçta yaşayan bu minik yaratıklar ilk kez beşinci kitapta çıktı karşımıza. Parmakları ağaç bitlerini kazıp çıkarmak ve gözlerini oymak için mükemmel şekilde. Kötü günlerine denk gelmek istemeyeceğiniz canavarlardan bir tanesi.

6. Veela

Etrafına ateş saçabilen bu güzel amigolar çok güzel dans ediyorlar. Fakat sinirlendiklerinde etrafta olmayı pek istemeyebilirsiniz, benden söylemesi.

gulyabani

5. Weasleyler’in Gulyabanisi

Weasleyler’in evi Kovuk‘ta tavan arasında yaşayan bir gulyabani var. Yedinci kitapta Weasleyler gulyabaniyi Ron’un neden Hogwarts‘ta olmadığını açıklayabilmek için Sıvaserpil hastalığına yakalanmış Ron’a dönüştürmüşlerdi. Tabi buna bir de filmde şahit olmak daha eğlenceli olabilirdi.

yer cücesi

4. Yer Cüceleri

Yer cüceleri büyücü dünyasının evcil hayvanları olarak kabul ediliyorlar. Weasleyler genellikle yer cücelerini topladıktan sonra fırıl fırıl çevirip olabildiğince uzağa fırlatarak bahçelerini onlardan temizliyorlardı. Stres atmak için mükemmel bir yol gibi görünüyor doğrusu.

3. Patlar Uçlu Kelekerler

Hagrid tarafından yetiştirilen, mantikor ve ateş yengeci kırması olan patlar uçlu kelekerler Sihirli Yaratıkların Bakımı dersinde dördüncü sınıflar tarafından bakılıyordu. Bu ders kapsamında dördüncü kitabın çoğunda yer aldılar. Patlar uçlu kelekerlerin kan emmek için emici bir organları ve iğneleri var ve vücutlarının arka kısmından kıvılcım çıkarabiliyorlar! Bir yıl boyunca birbirleriyle verdikleri mücadele sonucunda sadece bir tane patlar uçlu keleker sağ kalmıştı ve bu da Üç Büyücü Turnuvası’nın final görevinde kullanıldı.

2. Buruşuk-Boynuzlu Hırgür

Luna son birkaç kitap boyunca bunlardan bir tane bulma arayışı içerisindeydi. Luna ve babası Xenophilius bir tane Buruşuk-Boynuzlu Hırgür bulabilmek için birkaç kez yolculuğa çıkmıştı. Hala onların varlığına ve Luna’nın dışarıda bir yerde onlardan bir tanesini bulmak üzere olduğuna inanıyorum.

Dev Mürekkep Balığı

1. Dev Mürekkep Balığı

Bence Dev Mürekkep Balığı Hogwarts’a dair en havalı şeylerden biri. Mesela onu Denis Creevey‘i gölden çıkararak onun hayatını kurtarırken görmüştük. Bir keresinde de Hermione’nin ona verdiği tostu yemiş ve George ve Fred’in kendisini gıdıklamalarına izin vermişti. Hatta bir öğrencinin, “Dev Mürekkep Balığı ödevimi yedi,” bahanesini bile duymuştuk. Maalesef ilk altı kitapta yer almasına rağmen dev mürekkep balığına filmlerde hiç rastlayamadık. Üçüncü filmde yer alması bekleniyordu ancak sonrasında filmden çıkarıldı. Bahçesindeki gölde dev bir mürekkep balığı yaşayan bir okula gittiğinizi hayal edebiliyor musunuz? Evet, bence de muhteşem olurdu!

Sizce başka hangi sihirli yaratıklar filmlerde yer almalıydı? Fikirlerinizi ve yorumlarınızı merakla bekliyoruz!

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir