Zümrüdüanka Yoldaşlığı Nedir? Kimlerden Oluşur?

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabıyla tanıdığımız Yoldaşlık tam olarak nedir ve nasıl kurulmuştur? Üyeleri kimlerdir? Bu gizli örgütün tarihçesine kısaca göz atalım!

Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Albus Dumbledore tarafından, Lord Voldemort ve Ölüm Yiyenlerine karşı mücadele etmek için kurulmuş gizli bir örgüttür. Kara büyünün yükselen tehdidi karşısında bazı Seherbazlar dâhil olmak üzere çoğu büyücü ve cadı destek vermiştir. Karanlık Lord’un düşüşüne kadar onunla mücadele etmiş, zaferden sonra ise yerine getireceği bir görevi kalmadığından tasfiye edilmiştir.

İlk başlarda muggle ve muggle-doğumlulara saldırılar düzenleyen Ölüm Yiyenler, zaman içerisinde “kanına ihanet edenler” olarak gördükleri, Yoldaşlık’ın sahip olduğu görüşten yana olan cadı ve büyücülere de saldırmaya başladılar. Buna karşılık mağduriyet yaşayan ve kendilerini tehlikede hisseden büyü dünyası sakinleri, aydınlık tarafın yanında olmayı tercih ettiler.

eski Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Yoldaşlığın dağılmışlığı ise fazla sürmedi, Lord Voldemort’un geri dönüşüyle beraber tekrar organize oldular. Bakanlığın onlara inanmamasından dolayı Harry Potter’ı kendi başlarına korumaya aldılar. Süregelen savaşta her zaman kilit rolleri Yoldaşlık üyeleri üstlendi. İlerleyen süreçte yeraltına çekilen örgüt, Hogwarts Savaşı’nda en ön saflarda yer aldı.

Yoldaşlığın gece gündüz demeden iyilik uğruna canla başla çalışan hem eski hem de yeni üyelerinden bazılarına bakacak olursak:

Albus Dumbledore

Albus Dumbledore Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Örgütün kurucusu ve aynı zamanda önderidir. İlk savaşta ve Esrar Dairesi’nde, Lord Voldemort’a kaşı savaşmıştır. Bir hortkuluğu yok etmiş ve Harry Potter’ı hortkuluklardan haberdar etmiştir. Nihayetinde Severus Snape tarafından, Astronomi Kulesi’nde, yaptıkları plan üzerine öldürülmüştür.

Alastor “Deli-Göz” Moody

Alastor Moody

Yoldaşlığın en eski üyelerinden ve Dumbledore’un en eski dostlarındandır.  İlk Büyücü Savaşı’nda ve Esrar Dairesi’nde savaşmış, Harry Potter’ı korumak gayesi uğrunda Yedi Potterlar Savaşı’nda öldürülmüştür.

Kingsley Shacklebolt

Kingsley Shacklebolt Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Safkan bir büyücü ve Sihir Bakanlığı çalışanıdır. Esrar Dairesi’nde, Yedi Potterlar Savaşı’nda ve nihai Hogwarts Savaşı’nda savaşmıştır. Savaştan sonra kendisi yeni Sihir Bakanı olmuş, devrimci yeniliklere imza atmıştır.

Aberforth Dumbledore

Aberforth Dumbledore

Yoldaşlığın en eski üyelerinden biri ve Albus’un kardeşidir. Malfoy Malikânesine Potter ve dostlarını kurtarması için Dobby’i göndermiştir. Daha sonra onları saklamış ve en sonunda Hogwarts Savaşı’nda savaşmıştır.

Alice & Frank Longbottom

frank alice longbottom

İlk büyücülük savaşında saf tutmuşlardır. Karı koca Ölüm Yiyenler tarafından saldırıya uğramış ve delirinceye kadar Cruciatus Lanetiyle işkence görmüşlerdir.

Lily & James Potter

Lily & James Potter

Meşhur Harry Potter’ın ailesi, onu korumak için son ana kadar savaştılar. Bizzat Lord Voldemort tarafından katledildiler.

Remus Lupin

Remus Lupin

Her iki büyücülük savaşında da yer almış, Esrar Dairesi’nde, Astronomi Kulesi’nde, Yedi Potterlar’da ve Hogwarts Savaşı’nda savaşmış büyük bir büyücüdür. Bir kurt-adam olan Lupin, Hogwarts Savaşı’nda öldürülmüştür.

Sirius Black

Sirius Black

Birinci ve İkinci Büyücülük Savaşları’nda yer almış, evini yoldaşlığın karargâhı olarak kullanmıştır. Azkaban’a tutsak edilmiş fakat oradan açmış, Esrar Dairesi’ndeki savaşta öldürülmüştür.

Nymphadora Tonks

Nymphadora Tonks

Esrar Dairesi’nde, Astronomi Kulesi’nde, Yedi Potterlar’da ve Hogwarts Savaşı’nda savaşmış, sonuna kadar yoldaşlığın yanında yer almış bir cadıdır. Lupin ile evlenmiş ve bir oğulları olmuştur. Hogwarts Savaşı’nda öldürülmüştür.

Peki ya siz Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘nın en çok hangi üyesini seviyorsunuz? Ölümüne en çok üzüldüğünüz üye hangisiydi? Yorumlarda belirtiniz!

* * *

* Kitap Hataları: Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

6 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir