Hogwarts Hakkında Arkadaşlarınızı Etkileyebileceğiniz 10 Havalı Gerçek

Hogwarts hakkında bilgi

Harry Potter kitapları ya da filmleriyle tanışan birçok insanın hayalidir Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu. Peki Büyücülük Dünyası’nın bu sihirle dolu tuhaf şatosuna dair neler biliyorsunuz? Hogwarts hakkında arkadaşlarınızı etkileyebileceğiniz tuhaf gerçeklerle tanışmaya hazır olun.

İşte Hogwarts Hakkında Acayip Bilgiler!

1. Hogwarts’ta ÇOK FAZLA Merdiven Var – Tam Olarak 142 Tane

hogwarts merdivenleri

Hogwarts’ın devasa bir şato olduğunu öğrenmek sizi şaşırtmayabilir. Aslında, Percy Weasley’nin bahsettiği üzere-kalenin 142 merdiveni var ve de “yer değiştirmeyi seviyorlar”. Üstelik bunu sırf işleri daha da karmaşık hale getirmek için yapıyorlar! Hogwarts’ın yürüyen merdivenlerden ya da asansörlerden haberdar olmaması ne büyük talihsizlik…

2. Şatonun İçi Gizli Geçitler ve Odalarla Dolu

Sizi düşündüğümüz için Hogwarts sırlarının bazılarını açığa çıkartmayacağız (bunu diğer kitaplara bırakıyoruz) ancak ilk maceradan itibaren, Hogwarts’ın gizemli şeylere açılan gizli geçitlere sahip olduğu açık. Harry’nin Kelid Aynası’na rastlaması bunun bir örneği-ve sonra bir tavan kapağının ardına saklanmış Felsefe Taşı da var. Bu kadar zindanlarla ve kulelerle dolu bir yerde, her köşenin ardından gizemli bir şey çıkması pek şaşırtıcı değil. Gelecek kitaplarda da bu konuda gözünüz açık olsun…

3. Hogwarts’taki Portrelerin Hepsinin Kendi Yaşam Öyküleri Var

dumbledore portre

Hogwarts’a asılan tüm portreler sihirli bir şekilde hareket etmektedir-her bir resmin öznelerinin kendi kişilikleri vardır ve her an bir sohbete hazırdırlar. Örneğin, ilk kitapta Gryffindor Ortak Salonu’nun şifreleri konusunda çok katı olan Şişman Hanım ile karşılaşıyoruz.

Albus Dumbledore’un ofisinde, tavsiye vermek üzere hazır bulunan eski okul müdürleri ve müdirelerinin portreleri asılı. Portrelerdeki kişiler aynı zamanda gidip diğer portreleri de ziyaret edebiliyorlar, tıpkı arkadaşı Violet’i gidip ziyaret etmekten hoşlanan Şişman Hanım gibi.

4. Hortlak Peeves Uzun Yüzyıllar Boyunca Hogwarts’ı Mesken Tutmuştur

Peeves Dobby Kreacher

Sihirli baş belası Peeves-ondan kurtulmaya çalışılan tüm çabalara rağmen-uzun, uzun yıllarını Hogwarts’ta geçilmiştir! 1800’lerde, Hogwarts çalışanları Peeves’i dev bir cam fanusun içine hapsetmeye çalışmışlardı, ancak ne yazık ki, Peeves fanusu yerle bir etti ve sonraki üç gün boyunca da okulu esir aldı! Bu olaydan sonra, tek seçenek onun öylece takılmasına müsaade etmek oldu.

‘Hortlak’ kelimesi bile kabaca ‘gürültülü hayalet!’ olarak çevrilebilir-ki bu da sözlükte Peeves’in karşılığı gibi.

5. Ve Pek Çok Diğer Hayaletler Tabii!

Hogwarts’ta her Bina’nın bir hayaleti var-ancak bunlar dışında da Hogwarts’ta salınan pek çok hayalet var, Profesör Binns de bunlardan biri. İnsanlar ancak tamamlanmamış bir işleri kaldığında bu şekilde hayalet olarak geride kalmayı tercih ediyorlar-bu nedenle Profesör Binns’in durumunda da kendisinin bir gün öldüğü ancak yine de ders anlatmaya devam ettiği söyleniyor. Hayaletlerin katı cisimlerin içinden uçarak geçtiği tüm cadı ve büyücüler tarafından görülebiliyor. Eğer cadı ya da büyücü bir hayaletin içinden yürüyerek geçerse, soğuk bir ürperti hissedecektir.

6. Mugglelar Hogwarts’ı Göremez

Hogwarts şatosu, pek çok sihirle korunmaktadır ve Hagrid de sık sık Hogwarts’ın gelmiş geçmiş en güvenli yerlerden biri olduğu konusunda böbürlenir. Bu da, “İskoçya’da bir yerlerde” olduğu söylenen bu şatoya Muggleların tesadüfen rastlayamayacağı anlamına gelir. Aslında, şatonun yakınlarına kadar gelirlerse, “Uzak Dur” tabelalarıyla dolu bir harabe görürler. Gerçeği bir bilselerdi…

7. Hogwarts’a Gitmeye Hazır Olup Olmadığınıza Karar Veren Sihirli Bir Tüy Kalem ve Kitaptır

Hogwarts’ın gelecekteki öğrencileri olan genç cadılar ve büyücüler, baykuşlarla gelen Hogwarts mektuplarını aldıklarında, muhtemelen o ana kadarki en sihirli anlarını yaşıyorlardır! Ancak öncesinde bu okul için seçilmeleri bile kendi içinde oldukça sihirli.

Hogwarts’ın küçük, kilitli bir kulesinde, şatonun yapıldığı günden beri hiçbir insanın elinin değmediği eski bir kitap bulunur. Yanında da uzun, solmuş bir tüy kalemi olan bir mürekkep hokkası yer alır. Bu ikili, ‘Kabul Kitabı ve Onay Kalemi (the Book of Admittance and the Quill of Acceptance)’ olarak bilinir.

the Book of Admittance and the Quill of Acceptance

Bir cadı ya da büyücü, ne kadar genç yaşta olursa olsun, en ufak bir sihir kırıntısı gösterse, tüy kalem sihirli bir şekilde yerinden kalkar ve onun adını deftere kaydeder. Ancak, defter, tüy kalemden biraz daha katı, eğer potansiyel cadı ya da büyücünün henüz hazır olmadığını düşünüyorsa çarpıp kapanır! Aslında, defterin Neville Longbottom için uzunca bir süre açılmadığı söyleniyor. Yine de Neville sonunda başarmış neyse ki.

8. Büyük Salon’un Tavanı Gökyüzü Gibi Görünsün Diye Büyülenmiştir

Büyük Salon

Hermione bunu size öğretmiş olmalı! Hogwarts öğrencilerinin ziyafetlerde toplandığı Büyük Salon’un tavanı, dışarıdaki gökyüzünü gösterecek şekilde büyülenmiştir. Hermione de bu bilgiyi en favori kitaplarından birinden, Hogwarts: Bir Tarih’ten öğrenmiştir. Ki bu da pek hoş görünmez.

9. Hogwarts Binalarının Hepsinin Ortak Salon’larına Farklı Yollardan Girilir

Hufflepuff, Gryffindor, Ravenclaw ya da Slytherin’den hangisinden olursanız olun, kendi binanıza ait bir ortak alanınız vardır. Ancak bu alanların her birine farklı yollardan gidilir!

Gryffindorlar için, Şişman Hanım’a söylenen bir şifre yeterlidir, elbette Neville gibi unutmadığınız sürece! Slytherinler için, aynı yol geçerli-sadece bu kez şifrenin zindanlarda bir taş duvara fısıldanması gerekir. Hufflepufflar için, biraz daha karmaşık-okul mutfaklarının yanındaki fıçılardan birine “Helga Hufflepuff” ritminde vurman gerekir. Ravenclawlar içinse, daha da karmaşık! İçeri girebilmek için sihirli bir kapı tokmağının sorduğu bir bilmeceyi doğru cevaplamanız gerekir. Gryffindorlar ve Slytherinlerin işi kolay gibi görünüyor!

10. Hogwarts Müdürleri ve Müdireleri Bile Okulda Olup Biten Her Şeyi Bilmezler

Dumbledore

Her şeyi biliyor gibi görünen Albus Dumbledore bile bu şatonun duvarları içindeki tüm sırları bilmediğini söyler. Ki bu da sihirli şatonun eğlencesinin bir parçası zaten. Ve sen de çok yakında bu sırların daha fazlasına kendin ulaşıyor olacaksın zaten..

Yeni başlayanlar için bu yazımızda bu kadar bilgi yeter, siz bu 10 Hogwarts gerçeğinden kaçını biliyordunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Wizarding World

Forumdan Cevaplar!