Neville Longbottom Seçilmiş Kişi Olsaydı Ne Olurdu?

harry potter ve neville longbottom

Neville Longbottom, Harry Potter yerine seçilmiş kişi olsaydı ne olurdu? Bu, pek çok hayranın üzerine kafa patlattığı bir soru. Bugün Harry’nin değil de Neville’ın Voldemort’un hedefi olarak seçildiği bir dünyayı hayal edeceğiz. Kemerlerinizi bağlayın!

Voldemort yine de düşer miydi? Harry’nin daha ‘normal’ bir hayatı olur muydu? Neville, kehaneti bütün bunlara rağmen gerçekleştirir miydi, yoksa büyücülük savaşı mı devam ederdi? En önemlisi de Neville bunca icabına bakılacak mesele varken Bitkibilim’e aynı derecede sevgiyle bağlı olur muydu?! Tabii bunların hepsi varsayıma dayalı, o yüzden Accio ihtiyat! Ama ya şöyle, sahiden…

‘Yedinci ay ölürken’

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda, Harry ortaya çıkan sarsıcı bir gerçekle yüzleşiyor: kaderi başından beri Lord Voldermort’la yazılmıştı. O daha bebekken bu şekilde kehanette bulunulmuştu.

dumbledore ve harry potter

“Karanlık Lord’u alt edecek güce sahip olan geliyor… ona üç kez karşı çıkmış olanlardan doğacak, yedinci ay ölürken doğacak… ve Karanlık Lord bu erkek çocuğu kendi dengi olarak işaretleyecek, ama o, Karanlık Lord’un bilmediği bir güce sahip olacak… ve ikisinden biri diğerinin elinde ölecek, çünkü diğeri varlığını sürdürürken ikisi de yaşayamaz… Karanlık Lord’u alt edecek güce sahip olan, yedinci ay ölürken doğacak…”

– Sybill Trelawney, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Gerçekleşen nadir kehanetlerinden birinde, Profesör Trelawney “Karanlık Lord’u alt edecek güce sahip olan”ın kim olabileceğine dair belirli bir betimleme getirmişti. Kehanet Albus Dumbledore’a, hem de beklenmedik bir şekilde bir barda söylenmesine karşın, Severus Snape buna kulak misafiri olup bu bilgiyi Lord Voldemort’a iletmişti. Voldemort da geleceğin bu gizemli katilini Lily ve James Potter’ın çocuğu olarak yorumlamıştı. Ancak, Dumbledore Harry’ye anlatırken bunun başka bir anlama da geliyor olabileceğini görüyoruz. Harry’nin sınıf arkadaşı Neville Longbottom da temmuz sonunda ve aynı zamanda Lord Voldemort’a üç kez karşı çıkmış olanlardan doğmuştu.

Ancak, Voldemort Dumbledore’un burada ortaya attığı teorilerden ötürü Harry’yi seçmişti.

“Ama yanlış seçmiş olabilir!” dedi Harry. “Yanlış kişiyi işaretlemiş olabilir!”

“Kendisi için tehlikeli olma ihtimali en yüksek olan çocuğu seçti,” dedi Dumbledore. “Ve şuna dikkat et, Harry: Safkanı seçmedi (ki kendi inancına göre, olmaya ya da tanımaya değer tek büyücü türü budur), kendi gibi melezi seçti. Daha seni görmeden önce sende kendini gördü ve seni o yara iziyle işaretlerken, niyetlendiği gibi seni öldürmedi. Sana bazı güçler verdi, bir de gelecek; ondan bir değil, dört kere kaçmanı sağlayacak biçimde donattı seni – ne senin annenle babanın, ne de Neville’in annesiyle babasının yapabildiği bir şey.”

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

İşte böyleydi. Ama ya değişkenler farklı olsaydı ve Voldemort’un nihai yenilgisinde önemli rol oynayacak olan kişi Neville olsaydı?

Neville’ın anne babası da Harry’ninkiler gibi ölür müydü? Ve Voldemort yine de düşer miydi?

james ve lily potter mezar

Tıpkı Harry gibi, Neville Longbottom da anne ve babasız büyümüştü, her ne kadar farklı bir şekilde olsa da. Neville’ın annesi Alice ve babası Frank hayatta olsalar da Lord Voldemort’un güçten düşüşünün ardından Ölüm Yiyenler tarafından akıl almaz derecede işkence edilmişler, hayatlarının geri kalan kısmını St. Mungo Hastane’sinde geçirmeye mahkum edilmişlerdi. Ancak Neville’ın ailesi hedef alınmış olup Lord Voldemort onların peşinden gitmiş olsaydı, kehaneti öğrenmesinin hemen ardından Longbottom’ların öldürülmesi muhtemeldi. Sonuçta, Snape sevdiği kadın Lily’yi korumak için Albus Dumbledore’a yalvarmasının üzerine Potter’lar Dumbledore tarafından saklanmıştı.

Snape, Longbottomlar’la olan bağlantıyı bilmiyordu ve buna müdahale etmeyebilirdi, bu da saldırının onlara olacağını kimsenin bilmediği anlamına gelirdi. Gerçi, Dumbledore kehaneti duyduktan sonra kendi koruma önlemlerini iki aile (Longbottom’lar ve Potter’lar) üzerinde de uygulardı nasıl olsa. Ama kimseye Peter Pettigrew misali bir ihanet edilmese de Lord Voldemort’un da insanları bulmak için kendine göre yöntemleri vardı. Ayrıca Neville’ın anne babasının da oğullarını benzer şekilde korumaya çalışmayacağının garantisi yoktu. Sevgiden doğan benzer bir koruma büyüsü Neville’ı da korur muydu?

Bu kuvvetle muhtemel bir durum. Dumbledore, Lord Voldemort’un Harry’ye saldırmasının kendi çöküşüyle sonuçlanabilecek bir ihtimali içerdiğini bilmeyerek Godric’s Hollow’a gittiğini açıklıyor. Bunun sebebi de Snape’in hiçbir zaman kehanetin tamamını duymamasıydı.

“Yalnızca başını duydu, yani Voldemort’a üç kez karşı gelmiş ana babanın oğlu olan bir çocuğun temmuz sonunda doğacağını. Bunun sonucunda da, sana saldırmanın sana güç geçirme riski taşıdığı ve seni dengi olarak işaretleyeceği konusunda efendisini uyaramadı. Bu yüzden de Voldemort, sana saldırmanın tehlikeli olduğunu, bekleyip daha fazlasını öğrenmenin daha akıllıca olacağını asla bilemedi. Senin, Karanlık Lord’un bilmediği bir güce sahip –”

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Anlayacağınız Lord Voldemort Neville’ı seçmiş olsaydı, belki de benzer bir olay meydana gelecekti…

Neville Harry, Ron ve Hermione ile arkadaş olur muydu? Ya hepsi arkadaş olur muydu?

neville hermione ron harry

Diyelim ki bu oldu, Lord Voldemort yenilgiye uğradı ve ailesini kaybeden Harry değil de zavallı Neville oldu. Harry’nin aksine Neville muhtemelen yine büyükannesi Augusta tarafından bakılacağı için büyücü olduğunu bilerek büyüyecekti.

Ayrıca katı ve kuralcı büyükannesi tarafından büyütüldüyse Neville’ın yine aynı tedirgin ruhlu ve sakar bir çocuk olacağını az çok tahmin edebiliriz. Yine de Gryffindor’da olduğunu varsayalım. Kesin olmayan bir şey varsa, o da Harry’nin hayatının ne kadar farklı olabileceği ve bunun olayların akışını ne yönde etkilemiş olabileceğidir.

Bunlar bir kenara, Harry Hogwarts’da neler yaşardı? Aynı şeylere ilgi duyar mıydı, Gryffindor Quidditch takımına girer miydi? Ginny’ye aşık olur muydu? Eminiz ki Malfoy ünü olmadığı için onunla çok uğraşmazdı. Peki, Ron ve Hermione ile hâlâ arkadaş olurlar mıydı? Harry’nin ailesi hiç olmazsa Weasley’leri tanıyor olurdu. Ancak iki türlü de Harry ve Neville’ın Gryffindor’da olduğunu ve binaları yoluyla arkadaş olabileceklerini düşünüyoruz. Ayrıca Harry ve Ron’un nihayetinde arkadaşlık kurmadıkları bir dünya hayal bile edemiyoruz. Hangi zaman diliminde olurlarsa olsunlar, ukala Hermione’nin Neville’ın kaybolan kurbağası Trevor’ı bulmak için onunla aramaya koyulacağına eminiz. O zaman, bu arkadaşlıklar da bir yolunu bulmuş olurlardı…

Neville Harry’nin Hogwarts maceralarıyla nasıl başa çıkardı?

neville longbottom

Felsefe Taşı’nı bulmak… Sırlar Odası’nın gizemlerini keşfetmek… Üç Büyücü Turnuvası’na katılmak… Çok fazla. Hogwarts kalesini belirli bir tehlikeden kurtarma veya Macar Boynuzkuyruklardan yırtma denilince akla ilk gelecek Hogwarts öğrencisi kesinlikle daha küçük yaşlarındaki sevimli Neville olmazdı. Dev, pullarla kaplı bir ejderha şöyle dursun, daha Trevor’ı zar zor zapt ediyordu.

Neville Harry, Ron ve Hermione Dumbledore’un Ordusu’nu kurduğunda kendini bulmuştu. Ayrıca Harry çok daha sakin bir Hogwarts hayatı sürseydi, kalkıp da Dumbledore’un Ordusu’nu kurmaz, fazladan savunma büyüleri öğrenmez ve ensesinde Karanlık bir büyücünün yaklaşan tehdidinin bilinciyle daha hızlı büyümek zorunda kalmazdı. Tabii, Umbridge’in hâlâ ortalıkta olması muhtemeldi ve bir çeşit ittifaka ihtiyaç duyulabilirdi. Belki de bunu, o sıralarda hâlâ arkadaş olduğunu kesinlikle düşündüğümüz Hermione Neville’la beraber kuracaktı?

Aslında, Harry’nin Hogwarts’da ve dışarıda karşılaştığı tüm zorluklarda destek olmak için arkadaşları (Neville gibi arkadaşları!) hep yanındaydı. Neville’ın aynı çevreden destek aldığının hayalini kurabiliriz sadece.

Peki, olaylar nasıl sonra ererdi?

Şöyle bir baktığımızda, Lord Voldemort’un Hortkulukları olur, Neville da diğeri varlığını sürdürürken ikisinin de yaşayamayacağını bilirdi. Dumbledore’un Neville’ı Voldemort’un geçmişi hakkında bilgilendireceğini düşünüyoruz – Dumbledore’un yine de öleceğini tahmin ediyoruz, ancak bu Snape’den değil de Malfoy veya Ölüm Yiyenler’den olabilirdi. Snape konusuna birazdan geleceğiz.

neville longbottom nagini

Hermione ve Neville’ın hâlâ arkadaş olduklarını varsayarsak… ve tabii Neville’ın gitgide büyüyen özgüveninin onu büyük bir büyücüye dönüştürdüğünü de… bu durumda Neville’ın kehaneti yerine getirmiş olacağı akla yatkın. Ayrıca Harry, kendisinin de ihtimallerden birinin olduğunu bir şekilde öğrendiğinde, Neville’a destek olmak için yanında olacağını düşündünüz mü?

Tabii ki gerçekte neler olmuş olabileceğini hiçbir zaman bilemeyeceğiz ama daha küçükken Hogwarts’ta gizlice dolanan Harry Potter’ı durdurmaya çalışan tedirgin birinci sınıftan, Lord Voldemort’un en değerli Hortkuluklarından birini yok eden savaştan zarar görmüş bir kahramana dönüşmesine kadar gösterdiği cesareti asla unutmayın. Kehanet her ne anlama gelmiş olursa olsun, Büyücülük Dünyası’nda karanlığa karşı mücadelede Neville Longbottom her zaman büyük bir rol oynayacaktı.

Snape’e dair kısa bir not

Bu değişmiş olaylar zincirince Snape’in hayatının nasıl etkilenmiş olabileceğini düşünmeden edemiyoruz, özellikle de Lily Potter’ın hiç ölmemiş olabileceğini düşününce. Bize göre, Lily ve James mutlu bir şekilde evliliklerini sürdürür ve belki de Snape Voldemort’a desteğini sürdürüp Dumbledore için çift taraflı ajanlık yapmazdı. Ne de olsa, Lily’ye olan aşkı ve onu kaybetmesiyle duyduğu acı, Snape’in hikâyesini şekillendiren şeylerdi. Onun ilerlemesine yol açan acı olmadan, Snape gerçekten de yolunu değiştirir miydi? Belki de bu başka zamanın konusudur…

Siz de böyle bir durumda neler olacağı teorilerini yorumlarda belirtebilirsiniz!

* * *

* Harry Potter ve Neville Longbottom Arasındaki 13 İlginç Benzerlik

Forumdan Cevaplar!