Fantastik Canavarlar’da Göreceğimiz “Barebone Ailesi” Hakkında Heyecan Verici Bir Teori

barebone-ailesi

Fantastik Canavarlar’ın gösterim tarihi yaklaştıkça, birçok ipucu ve haber de ortaya çıkıyor. Birkaç hafta önce Seherbaz Graves’in büyük bir Grindelwald destekçisi olabileceğini öğrenmiştik. Öte yandan, Mugglenet’ten Felicia Grady, daha önce kimsenin birleştiremediği küçük bilgileri bir puzzle gibi yan yana getirdi. Gelin filmde oldukça önemli bir yer tutan Barebone Ailesi‘ne yakından bakalım!

Mary Lou Barebone, uzun zamanlardan beri filmdeki muhalif olarak tanıtıldı ve kendisi tüm büyücülerin ve cadıların ölmesini isteyen Second Salemers’in lideri konumunda. Büyücü ve No-Maj (Amerika’daki muggle’lar diyelim) toplumları arasındaki gerilim çok üst düzeyde devam ediyorken, kimse Mary Lou’nun cadı ve büyücülere karşı bu tutumunun sebebini soruşturmadı.

Mary Lou Barebone
Mary Lou Barebone

Pottermore biraz karıştırıldığı zaman anlaşılıyor ki, Mary Lou’nun bu nefreti sadece yüzeysel ve yeni olmayıp daha derinlere uzanıyor. Barebone Ailesi aslında büyücü toplumunu ifşa ve yok etmek uzun zamandır çalışıyormuş.

Bu yılın mart ayında Pottermore Rappaport Yasası hakkında bilgiler yayınladı. Bu yasaya göre; temelde büyücü toplumu ve No-Maj’ler ayrılacaktı. Yasa, Uluslararası Büyücü Gizliliği konseyinde büyük bir çatlak ve kaos ortamı yaratarak kabul edildi.  Dorcus Twelvetrees, MACUSA politikacısını kızı, tüm cadıların, büyücülerin ve toplumun birer şeytan olduğunu ve yok edilmeleri gerektiğini düşünen bir No-Maj’e MACUSA genel merkezinin ve Ilvermony Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun yerini açıkladı.  Bu No-Maj, Dorcus’un asasını çalmaya gitti ve neredeyse bir düzine suçsuz ve masum No-Maj’i, sırf onları büyücü sandığı için öldürdü.

Sizce bu No-Maj’in adı neydi?

Bartholomew Barebone.

buyu-tarihi-more

Fragmanlarda kısacık gördüğümüz Mary Lou’nun davranışları, Bartholomew’in hareket tarzını yansıtıyor.

Bartholomew hazırladığı broşürler ile büyücü ve cadıların adreslerini ve toplandıkları yerleri, söylenen yerleri araştırmak isteyen, gerçekten şeytani işler dönüp dönmediği görmek isteyen No-Maj’lere dağıttı.

Bu bilgiler doğrultusunda Mary Lou’nun nasıl bu kadar nefret içerisinde olduğunu anlamak gayet kolay. Büyücü toplumunu ifşa etmekte başarısız olan Bartholomew Barebone, sosyal çevresi tarafından saçma sapan şeyler söylemekle suçlanarak, kabul gördüğü çevrelerin dışına itildi. Tam da bu yüzden, içinde olan nefretin daha fazla büyüdüğü ve çocuklarına aynı düşünce biçimini empoze ederek, düşüncelerinin Mary Lou’ya kadar ulaştığı söylenebilir.

Eğer Mary’nin atası, Rappaport Yasası kadar büyük bir olaya sebebiyet verebildiyse, Newt’in canavarının yarattığı kargaşaya Mary’nin dahil olacağını hepimiz tahmin edebiliriz. Fakat soru: Nasıl?

Bizce cevap, Seherbaz Graves ile Mary’nin oğlu Credence arasındaki ilişki de yatıyor.

Credence Barebone
Credence Barebone

Eğer Graves, Grindelwald’un takipçisi ise; büyücü toplumunun Muggle’lara karşı üstün olduğuna inanıyor olmalı. Ölüm Yadigarları’nda, Dumbledore, Grindelwald’a gönderdiği mektupta şöyle diyor;

“Büyücü egemenliğinin Muggle’ların kendi iyiliği için olduğu düşüncen bence en önemli nokta. Evet, bize güç bahşedildi ve evet, bu güç bize yönetme hakkı da veriyor. Tabi bunun yanında bu güç, yönettiklerimize karşı omuzlarımıza sorumluluklarda yüklüyor. Yapacaklarımızın temel taşı olan bu noktayı önemle belirtmeliyiz. Bize karşı çıkanlar olduğu zaman, ki bizim de karşı çıktıklarımız olacak,  tüm karşıt görüşlerimizin tabanı bu nokta olmalı.”

Percival Graves
Percival Graves

Muggle’lar üzerinde hakimiyet kurmak ve onları yönetmek, Gizlilik Politikası‘nı aşmadan mümkün olmayabilir ve Graves bunu başarmak için Credence’i kullanmayı planlıyordur. Fragmanlarda daha fazla eğilmeyeceğini duyduğumuz Graves, bu sözüyle Rappaport Yasası ve Büyücü Gizlilik Yasası’nı kastediyor olabilir. Belki de Mary Lou’nun sorunlu ve evlat edinilmiş oğlu, annesinin bu büyü karşıtı duruşunu yıkmak istiyor.

Eğer amaçları gerçekten Büyücü Gizliliği Yasasını delmekse, başka bir soru da; bunu başarmaya ne kadar yaklaşabilecekleri. Bartholomew Barebone, Büyücü Gizliliği konusunda korkunç bir sarsılmaya yol açabiliyorsa, onun soyundan daha kötüsünü de yapabilir.

Barebone Ailesi hakkında elimizdeki son bilgiler böyle. Sizler neler düşünüyorsunuz? Görünen o ki bol karakterli ve derinlikli hikayeler bizleri bekliyor!

Fantastik Canavarlar’da Karşımıza Çıkacak Karakterler Hakkında Bilgi Sahibi Olmak İçin Buraya Tıklayabilirsiniz!
2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir