Petunia Teyze’yi Canlandıran Fiona Shaw İle Keyifli Bir Söyleşi

Fiona_Shaw_Privet_Drive

Pottermore ekibi Petunia Teyze‘yi canlandıran Fiona Shaw ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdi. Biz de bu söyleşiyi sizler için Türkçeleştirdik. Privet Drive’ın kapıları ilk kez Pottermore için açıldı. Fakat 27 Mayıs’tan itibaren herkes Harry Potter‘ın ilk hapishanesini ziyaret edebilecek! 

Fiona Shaw bizleri Privet Drive‘den, Petunia Teyze‘ye, Dursley Ailesi’nden, favori sahnelerine ve çok daha fazlasına uzanan harika bir sohbete davet ediyor.

Privet Drive ilk kez görücüye çıkarken Fiona Shaw ile biraz sohbet ediyoruz.

Bayan Dursley, Privet Drive 4 Numara’nın oturma odasındaki koltuğunda oturuyor. Her zamanki gibi üzerinde hırkası ve boynunda incileri var. Etrafındaki mobilyalar somon pembesi, halı is bej renginde. Tabii Bayan Dursley’nin yüzünde o bilindik asla hiçbir şeyi onaylamaz ifadesi var.

Ama sonra birden ağzını açıyor ve o alışıldık Surrey aksanıyla değil İrlandalı aksanıyla konuşmaya başlıyor üstelik çok ilginçtir ki hiç Dursley’lere göre olmayan bir şekilde kahkahalar atmaya başlıyor ve o an anlıyorsunuz ki karşınızdaki Harry Potter’ın o “inanılmaz derecede normal olmasıyla övünen teyzesi” değil, oldukça yetenekli bir oyuncu olan Fiona Shaw!

Fiona, Londra’daki Warner Bros. Stüdyo Turu’ndaki Privet Drive’in kapılarının ilk kez açılmasını kutluyor.

Bu zamana kadar ziyaretçiler Privet Drive 4 Numara’yı sadece dışarıdan görebiliyorlardı ama artık içerisi de görmek isteyenler için açık. Herkes için 27 Mayıs’tan itibaren hazır olacak!

Fiona_Shaw_outside_Privet_Drive

İçeride Harry Potter için Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndan gelen yüzlerce mektupla çevreleniyorsunuz. Privet Drive 4 Numara halka açıldığı zaman bir alet yardımıyla özel efektler ekibi bu mektupları ziyaretçilerin üzerilerine atacak ve aralarından şanslı olanlar evlerine bir hatıra ile dönebilecekler.

Privet Drive 4 Numara’da oldukça mutlu ve evinde görünen Fiona Shaw orada olmanın onun için oldukça eğlenceli olduğunu söyledi. Ayrıca “Burada sadece Richard Griffiths (Bay Dursley), Daniel Radcliffe (Harry Potter), Harry Melling (Dudley) ve bendik. Setteki diğer insanlardan oldukça ayrı bir yerimiz vardı,” diye ekledi.

Fiona, Harry’nin normal ve sıkıcı olmaktan gurur duyan ve evine alarak onu ‘koruyan’ teyzesi olmak için ilk kez bu eve girdiğinden bu yana 15 yıl geçmiş.

Privet Drive’ın Harry için bir hapishane olduğu hepimize göre oldukça açık peki Bayan Dursley orası hakkında ne düşüyor?

Fiona:

“Onun için oldukça büyük bir şanstı. Bu ev bir hayli tutkulu bir ev. Belki Petunia daha büyük bir ev isterdi ama bu kadarını yönetebiliyor ve kesinlikle kendince bu işi iyi yapıyor. Her santimini kendi kişiliği ile dekore ediyor ve evi temiz tutmak için çılgınca çabalıyor.”

Sohbetin ilerleyen kısımlarında konu Richard Griffiths’e geliyor ve tabii ki Fiona Shaw filmde eşi Vernon Dursley’i canlandıran aktör için, “Mükemmel bir aktör ve aynı zamanda mükemmel bir insandı. Çok yetenekli biriydi. Kaligrafi konusunda, tarih hakkında çok şey bilirdi ve çok okuyan bir insandı. Etrafında olduğumuz için çok şanslıyız. Harry Melling ve Daniel Radcliffe için de güzel bir örnekti.” demeyi ihmal etmedi.

Bayan Dursley empati kurması oldukça zor bir karakter. Harry’ye karşı soğuk, tutucu ve acımasız davranıyor. Fiona ilk kez onu canlandırmaya başladığında sonraki Potter hikayeleri henüz yayınlanmamıştı ve onlardan öğrendiğimiz Bayan Dursley’nin çocukluğunda kız kardeşine karşı olan kıskançlığı ve Hogwarts’a kabul edilmek için yalvardığı mektuplar gibi ayrıntıları bilmiyordu.

Fiona bu konu hakkında ise “Hikayenin tamamını henüz bilmiyorduk ama tam anlamıyla Petunia ve benim hislerim örtüştü, ben de cadı olmak istemiştim!” diyerek düşüncelerini belirtti. Hatta Bayan Dursley’nin Hogwarts’a gittiği bir başka kitap daha olmalı diye şakalaşıyor. (Bence kesinlikle bir Slytherin adayı!)

Privet_Drive_living_room

Fiona Shaw seride hangi Muggle olmayan karakteri canlandırmak istediği konusuna ise hiç tereddütsüz Profesör McGonagall cevabını veriyor ve mükemmel bir cadı olduğunu da ekliyor.

Fiona’ya göre Dursley’ler yenilmez sıradanlığı temsil ediyor ve kendileriyle mükemmel derecede normal olmak konusunda gurur duyuyorlar.

Ayrıca belirtmek gerekir ki Dursley’ler tarafından giyilen ‘oldukça normal’ kostümler de bu ayın ilerleyen günlerinde Stüdyo Tur kapsamında görücüye çıkacak.

Son olarak Fiona Shaw en sevdiği sahneden bahsediyor. Dursley’lerin oturma odasında çekilen bir sahne. Harry’ye gelen kabul mektuplarının şömineden fırlamaya başladığı sahne. Hepimizin çok sevdiği sahnelerden bir tanesi. Ayrıca Shaw bu sahne hakkında, “Bu sahneyi çok seviyorum çünkü hem sihirle hem de insan doğasının bazen mantıksız oluşuyla dolu. Şöminenin içinde oturan bir adam vardı ve elindeki mancınıkla ilk mektubu bize fırlattı. Doğru yere atana kadar çekmek zorunda kaldık.” diye ekleyerek sözlerini bitirdi.

Privet_Drive_living_room_alt

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir