Ortalığı Karıştıran Bir Ölüm Yadigarları Teorisi: Dumbledore Yalan mı Söyledi?!

harry-dumbledore-after

Oldukça konuşulacak yeni bir teori ile karşınızdayız! Hem de interneti kasıp kavuran, yerinde duramayan, yayılma hızı Ateşoku’nun hızıyla kapışan bir teori! Hazır mıyız?

Son kitabın üstünden neredeyse on, filminse beş yıl geçmesine rağmen Ölüm Yadigarları bitince kapağını kapatıp hayatlarımıza kaldığı yerden devam etmedik elbette. Bilhassa bizim Harry Potter hikayesine bakış açımızı değiştirmeyi ulvi görevleri olarak gören Reddit Kullanıcıları, çeşitli fikir ve teorilerle karşımıza her daim çıkmaya devam ediyorlar.

İşte o olay teori: Harry Potter, Voldemort tarafından aslında öldürüldü, ancak Ölüm Yadigarları tarafından diriltildi.

Voldemort, Ölüm Yadigarları‘nın sonunda Harry’ye Öldüren Lanet‘i yaptığında hepimizin Voldemort’un Harry’nin içinde sıkışmış olan ruhunun parçasının öldüğüne inanmamız beklendi. Dumbledore Harry’ye,”Sanırım ikimiz de ölmediğin konusunda hem fikiriz,” demişti. Peki ya Dumbledore yalan söylediyse?

Reddit kullanıcısı WippitGuud Harry’nin o gece ormanda gerçekten de öldüğünü iddia ediyor.

Kitapta Dumbledore, Harry’ye Voldemort tarafından öldürülmeme sebebinin Karanlık Lord‘un bedenini yeniden yaratırken Harry’nin kanını kullanması olduğunu söylüyor.

“Senin kanını aldı ve kendi canlı bedenini onunla inşa etti! Kanın onun damarlarında Harry, Lily’nin koruması ikinizin de içinde! Kendi yaşarken seni de hayata bağladı!” şeklinde açıklıyor Dumbledore.

Ama Reddit kullanıcısı bunu yemedi.

Kanıtlar

WippitGuud kanıtını üç ana noktada yoğunlaştırıyor:

  1. Harry bebekken laneti yediğinde lanet, Voldemort’a geri döndü ve onu öldürerek yeni bir beden yaratmasına sebep oldu. Bu ikinci kez olmadı.
  2. Harry bebekken laneti yediğinde lanet, görünür bir iz bıraktı. Bu ikinci kez olmadı.
  3. Bir Hortkuluk’u yok etmek için taşıyıcısının da yok olması gerekiyor.

harry-potter-voldemort-olum-yadigarlari-fc

WippitGuud diyor ki Harry ölmediyse o zaman Voldemort’un ruhunun parçası da hayatta kalmıştır. Ek bir ispat olarak da Harry’nin Hogwarts‘ta arkadaşlarına verdiği korumanın ölmesinden daha büyük bir kanıt olduğunu söylüyor:

Harry diğerlerini korumak için kendini feda ettiği için Hogwarts’taki insanlar, Lily’nin kendini feda ettiğinde Harry’nin sahip olduğu korumanın aynısına sahip oldular. Kitaptan:

“Annemin yaptığını yaptım. Onlara yaptığın hiçbir büyünün bağlayıcı olmadığını fark etmedin mi? Onlara işkence edemezsin. Onlara dokunamazsın.”

 Herkesin bundan gerçekten de etkilenmesi için Harry’nin tam olarak ölmesi gerekiyordu.

Peki ama öldüyse, nasıl geri geldi?

WippitGuud bunun Yadigarlar sayesinde olduğuna inanıyor. Harry Ölüm Yadigarları‘nın –Mürver Asa, Diriltme Taşı ve Görünmezlik Pelerini– efendisi olduğu için ölümden geri dönebildi.

Dumbledore’un Harry’yi korumak için ona öldüğünü söylemediğini ileri sürüyor:

“Dumbledore Harry’ye yalan söyledi. Muhtemelen onu korumak için çünkü Yadigarlar’ın efendisi olduğunu bilmek herkesi güç aşığı yapabilir.”

deathly-hallows-image-drawing

Karşıt Görüşler

Böyle sağlam bir iddianın sağlam bir tartışmaya yol açması oldukça normal. Reddit’e bu fırsatı sunduğu için 10 puan!

1. Harry Diriltme Taşı’na Sahip Değildi!

Diriltme Taşı’nın Harry’yi geri getirmede elinin altında olduğunu düşünebilirsiniz ama Harry onu ormanda düşürmüştü. Ona sahip değildi. WippitGuud’un dediği gibi, “Evet, ama onu yine de kullandı. Etkisi kalıcı olabilir.”

Bir başka Reddit kullanıcısı rj20876 bu açıklamanın “esnek” olduğunu söyleyerek cevap vermişti. Seri önceden de böyle çılgın esneklikler yapmasıyla biliniyor. Sonuç olarak olay büyücülük okuluna giden bir çocukla ilgili ne de olsa.

2. Dumbledore Harry’ye Yadigarlar’ın Efendisi Olduğunu Söylüyor. O Zaman Neden Yalan Söylesin?

Teori, Dumbledore’un Harry’ye ölmediğini söylemesinin sebebini onu güç aşığı olmaktan korumak olarak açıklıyor. Dumbledore’un kendisinin güç aşığı olduğu ve Potter’ın da Yadigarlar’ı yanlış zamanda eline geçirmesinden endişelendiği doğru. Problem şu ki Dumbledore Ölümün Efendisi olduğunu Harry’ye açık açık söylüyor.

Dumbledore:

“Sen ölümün gerçek efendisisin çünkü gerçek  efendi Ölüm’den kaçmanın yolunu aramaz. Ölmesi gerektiğini kabul eder ve yaşayanların dünyasında ölmekten çok ama çok daha kötü şeyler olduğunu anlar.”

Harry’ye ayrıca Yadigarlar’ın hak eden sahibi olduğunu da söylüyor. Sonuç itibariyle Harry ne ya da kim olduğunu biliyor. Neden onun aslında ölü ya da diri olduğuyla ilgili yalan söylesin ki?

snape-lily

3. Harry Aslında Ölmeden Kendini Kurban Edip Koruma Büyüsü Sağlayabildiğini Açıklıyor!

Voldemort’la olan son karşılaşmasında Harry, onun arkadaşlarını  öldüremeyeceğini çünkü kendisinin onlar için ölmeye hazır olduğunu söylemişti.

Voldemort, “Ama ölmedin!” dedi.

“Ölmeye niyetliydim, işte olan da bu sayede oldu. Annemin yaptığını yaptım. Sana karşı korumaları var.”  dedi Harry.

Demek oluyor ki ölmeden de bu tür bir koruma sağlayabilirsin. Bildiğimiz iyi oldu.

Pekala, sizler ne düşünüyorsunuz bakalım? Tartışmaya oldukça açık bir konu bu. Elbette kitap Harry’nin ölmediğini söylüyor ama bu yine de Dumbledore’un söylediği bir yalan olabilir. Konu Harry Potter oldu mu her şey bir muamma ayol! Siz yine de fikirlerinizi paylaşmayı ihmal etmeyin. Bir sonraki teoride görüşmek üzere!

olum-yadigarlari-sembol-fc

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
31 Yorum