Asla Pes Etmeyen Bir Kahraman: Ginny Weasley

ginny weasley

Ginny Weasley belki de birçoğumuzun favori karakteri değil. Ama onun karakteri hakkında söylenecek çok fazla şey var. Geri sıralardan gelerek başardığı öyle harika işler var ki… Gelin Harry Potter serisinin asla pes etmeyen kahramanına Sarah Gailey’in makalesiyle yakından göz atalım.

Altı erkek kardeş. İşte bir Ginny Weasley etmek için gereken erkek kardeş sayısı bu. İşte ailenin “sonunda bir kız evlat” baskınının ederi bu. Oğullardan kalan kot pantolonların yükü ve sen kızsın bunu yapamazsın, işte Ginny Weasley etmek için gereken şey bu.

Ginny kendisinin bir kere etkilenmesine izin verdi. Kendisinin Sağ Kalan Çocuk, ağabeyinin en yakın arkadaşı, Quidditch yıldızı Harry Potter’dan etkilenmesine izin verdi. Aşık oluverdi, kızardı ve ondan kaçtı. Narinleşti gitti.

Bu narinlik ve zayıflık anında savunmasız kaldı. Ve bakın buradan neler çıktı.

Ginny Weasley öfkeli. Öfkeli çünkü aklının bir sosyopatın elinde oyuncak olmasına izin verdi. Öfkeli çünkü insanları incitti ve Tom Riddle için kukla olması umurunda değil, fark etmez, yine de insanları incitti. Öfkeli çünkü kimse fark etmedi. Öfkeli çünkü herkes unutuyor. Onlara bunu onun yaşadığını, ona konuştuğunu ve onun da cevap verdiğini sürekli hatırlatmak zorunda. Cevap verdiğinde ise aralarında geçen sadece ailesiyle ilgili bitmek bilmeyen alay tufanı, onun ergenliğiyle dalga geçme veya onu öldürme tehditleri değildi. Harry ile Voldemort arasında hiç konuşma geçmedi, onunla gerçekten konuşmadı.

Ginny konuştu.

Ginny Weasley

Ona güvenen Ginny’di. Cebinde onunla birlikte yürüyen Ginny’di. Harry değil. Kendi hatasından kaynaklanan bir şeyi yaşamayan Sağ Kalan Çocuk değil.

O değil.

Yerden göğe kadar Ginny Weasley.

Ama yine de onlara sürekli bunun yaşandığına dair hatırlatma yapmak zorunda. O zaman bunu fark etmediler, şimdi de unutuyorlar ve muhtemelen de unutmaya devam edecekler.

Ama Ginny unutmayacak.

ginny weasley 2

Ginny Noel Balosu’na Neville ile gidiyor. O ve Neville birbirlerini anlıyorlar – onlar göz ardı edilen, unutulan ve alay konusu olanlar. Orada sadece ortamı neşelendirmek için varlar. Aa, bak tereyağına dirseğini batırdı. Ah bakın yine o şeyi kaybetti. Peşlerine takılmak için oradalar – tamam gelebilirsin ama sırf çok sinirlendiğin ve ısrarcı olduğun için, yolumuza çıkma yeter.

Ginny Noel Balosu’na Neville ile gidiyor çünkü Harry ona zamanında sormadı ve gecenin sonunda Ginny başka birisiyle çıkıyor çünkü o kadar da kötü bir şey değilmiş. Hiç kimse Sağ Kalan Çocuk olamaz ama yine de oralarda Sağ Kalan Çocuk olmayan bir sürü çocuk var. Onu yüzüstü bırakmayan. Erkek kardeşleri onunla alay etmeyi ne zaman bırakmaları gerektiğini bilmedikleri için odayı gözyaşları içinde terk ederken bakışlarını başka yöne çevirmeyen, utandıran.

Belki de tam o gecededir. Belki de Harry’nin orada oturup partnerine kabalık etmesini ve somurtkan bir ahmak gibi davranmasını fark ettiği Noel Balosu’nda olmuştur bu. Belki Neville ile dans edip eğlenirken ve Michael Corner ile flört ederken artık etkilenmediğinin farkına varmaya başlamıştır.

Ginny Weasley

Grimmauld’da hayat başka bir dışlanma olayı – Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın onun toplantılara girmesini engellemesi, Harry ve Ron’un inzivaya çekilmesi ve ağız dalaşları. Ve her şey karanlık bir hale gelmeye başladıkça Ginny kendisinin etkilenmediğini görmeye devam eder.

Ne olursa olsun. Bu onun yılı olacaktır.

Ve öyle de olur. Gryffindor arayıcısı olur ve herkes onun uçabildiğine şaşırdığında bunu onların yüzüne vurur: Yıllardır uçuyordum, sizin süpürgelerinizde ve bu konuda sizden daha iyiyim, bana yetişmeye çalışın. Dumbledore’un Ordusu’nun kurulmasına yardımcı olur – onun adını koyar, kahretsin diğer herkes bunun için övgüyü almaya çalışsa da – Teftiş Mangası’yla mücadele eder ve Draco Malfoy’u etkisiz hale getirir, o sulu mısır püskülü oğlanını alt etmek zor olduğundan değil yani.

ginny dean

Ya sihir bakanlığında Bellatrix Lestrange’le burun buruna gelen kim? Kim işkence tehdidiyle karşı karşıya kalıp çenesini dik tutmaya devam ediyor? Kimin bileği burkuluyor ve savaşmaya devam etmeye çalışıyor?

Tüm bunlardan sonra eve dönüş yolunda trendeyken kim Harry’i yatıştırmak için kendini topluyor?

Onun üzüntüsünün ağırlığını kim taşımaya devam ediyor?

Herkes Ginny eskiden o kaçıp saklanan kız olduğu için umutsuzluk içinde. Herkes Ginny’nin onların tenezzül ve özenmelerine vakti olmadığı için şaşkın – Harry hariç herkes.

Ve sonunda.

ginny weasley 3

Harry onu Quidditch takımına alıyor çünkü o mükemmel. Harry yine cezaya kaldığında arayıcı olarak yerini alması konusunda ona güveniyor. Ginny’nin ona ihtiyacı olmadığını, onun daha güçlü, iyi ve zeki olduğunu ve sonunda, en sonunda kendisi için yeterince iyi olduğu anlıyor.

Ama sonrasında Harry tabii ki de onu yüzüstü bırakıyor. Herkes öyle yapıyor. Herkes Ginny’yi hayal kırıklığına uğratıyor ve Harry de bu konuda istisna olamıyor. Ginny orada “güvendeyken” Harry maceralara atılmak için ondan ayrılıyor – olsun ne de olsa onu en son gördüğünde bir Ölüm Yiyen’le düello ediyordu, yerini koruyordu hatta daha da fazlasını yapıyordu. O dışarılardayken, Ginny arkasındaki bıraktığı ordunun başı gibi hareket ettiğini unut gitsin. Harry onun yine de güven çemberi içinde kalmasını istiyor.

Ama zamanı geldiğinde, en önemli an geldiğinde – savaş kızışırken ve Ginny İhtiyaç Odası’nda tıkılı kalmışken Harry onun çıkmasına izin veriyor. İşte gidiyor ve savaşıyor, kaybedecek vakit yok. Asasını çıkartıyor ve onun küçük düşürmeye ve korkutmaya kalkışan son insan Bellatrix Lesrange’ı etkisiz hale getiriyor. Harry’nin cesedini görüyor ve bu önemli değil, çünkü verilmesi gereken bir mücadele var. Fred’in öldüğünü görüyor – ama kahretsin ilerlemek zorunda.

Kazanması gereken bir savaş var önünde.

ginny as a character loses her intellect and gregariousness in the movies

En sonunda Harry Potter’la evleniyor çünkü öyle istiyor – Harry onu hak ettiği için değil, Voldemort öldüğünde ona verilen bir ödül olduğu için değil, Ginny onun uygun olduğuna karar verdiği için. Ginny onun yüzüne bakıp etkilenmediğini ama yine de onu sevdiğini dürüstçe söyleyebilecek dünyadaki tek kadın.

Onunla evleniyor ve onun soyadını alıyor ama ikisi de onun asla Bayan Potter ve Sağ Kalan Çocuk’un Eşi olmayacağını biliyor, pardon neydi adı? Yok, o değil.

Onun yatağından önce altı yatakta kullanılan çarşaflarda uyuyarak, bir ev dolusu erkek çocuğun olduğu evde tek kız çocuğu olarak bir yığın beklentinin dip noktasından başladı. Bir canavarın kalbine girmesine izin verdi ve bir katilin gözlerinin içine bakıp kendi hayatı için savaştı ve kazandı.

Ginny asla bir dipnot olmayacak.

O yerden göğe kadar Ginerva Molly Weasley ve bunlardan etkilenmez.

Kaynak: tor.com

Bu makaleler de ilginizi çekebilir:

Hak Etmediği Kadar Arkada Kalmış Bir Kahraman: Ginny Weasley

İşte Bizlere Gerçek Ginny Weasley’yi Gösteren O Sahne!

* Harry ve Ginny Arasında Geçen 8 İnanılmaz Tatlı An

Sarah Gailey’in sitemizdeki diğer makalelerine buradan ulaşabilirsiniz!

10 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir