Bitmeyen Kavga: Ah Şu Hogwarts ve Ilvermorny Binalarımız

hogwarts ilvermorny

Mugglenet‘te çok hoş bir yazıya denk geldim. Bir Hufflepuff‘lı olarak insanlara seçildiğim binayı söylediğimde genel olarak aldığım tepki “olur öyle yaa, üzülme.” oluyor. Ya da yakın bir arkadaşım başka bir binaya seçildiğinde “Aaa Slytherin‘ler genelde Hufflepuff ile anlaşamazlar, siz nasıl anlaşıyorsunuz?” gibi tepkiler alıyorum. Tamamen aynı sorundan muzdarip bir Mugglenet yazarı çok güzel bir çıkarımda bulunmuş. Sıkı çalışma ve hırs el ele gitmez mi?

Tüm bu ayrım neden arkadaş? 

Ilvermorny‘de hangi binaya seçileceğimiz testi açıldığı zaman insanlar bu Amerikan okulunda Hogwarts‘taki binalarına eş olarak seçilecekleri yerleri görmek için koşuşturdular. Ama sonuç çok şaşırtıcı oldu. Hayranlar anladı ki Ilvermorny binaları Hogwarts’takine eş değil. Bina özellikleri açıklandığında da Hogwarts’taki gibi siyah beyaz olmadıklarını, daha çok grinin tonlarında olduklarını gördük. Gryffindor maceperestlikleri ile Thunderbird‘e mi girerdi yoksa savaşçılıkları ile Wampus‘a mı? Ya da yürekleri ile Pukwudgie de onlara uygun değil midir?

Ilvermorny‘nin binalarının etrafındaki çizgilerin daha az belirgin olmasının nedeni tabii ki daha önümüzde önyargı oluşturacak kavramlar olmamasından kaynaklı. Örneğin Slytherin‘e ait karakterlerin nasıl olduğunu bilmemize rağmen Horned Serpent‘e ait olmak nasıl bilmiyoruz. Aslına bakarsak yazarın da dediği; Harry’nin dünyasındaki bu önyargıları aştığımızda Hogwarts binalarının da birbirinden çok da ayrı olmadıklarını, benzer çok fazla yanlarının olduğunu görebiliriz.

Yukarıda dediğimiz sıkı çalışma ve hırsın yanında kurnazlık ve bilgeliğe ne demeli? Ravenclaw ile Slytherin bu bakımda benzer bir maneviyat taşımıyorlar mı? Gryffindor‘un cesareti Hufflepuff‘ın sadakatini içermiyor mu? Bu farkların ne kadar anlamsız olduğunu görmüşsünüzdür umarım. Porsuk, yılan, aslan veya kartal olalım ne fark eder; birlikte geçinemez miyiz dersiniz?


Bunlar da ilginizi çekebilir:

* Fantastik Canavarlar Filminden Çıkarılan Ilvermorny Marşı’nı Alison Sudol’dan Dinleyelim!

* Ilvermorny Büyü Okulunun Bina Armaları “Ufak Bir Aşırma” Nedeniyle Yeniden Tasarlandı!

* Harry Potter Karakterleri Ilvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu’na Gitselerdi?

* J.K. Rowling Seçildiği Ilvermorny Binasını Açıkladı

* Hogwarts ve Ilvermorny Arasındaki 5 Farklılık

* Ilvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu Hakkında Her Şey

* Ilvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun Binalarını Tanıyalım

Site Yorumları
6 Yorum