Ayın Büyülü Yaratığı: Ev Cini

ev-cini-dobby-asli-ekim-ust

Sitemize özel çizilen temsili Ev Cini (Dobby). Çizim: Aslı Ekim

Ayın Canavarı köşemizde bu ay, son derece sadık ve çalışkan yaratıklar olan ev cinleri var. Umarız çorabınızın tekini paylaşmayı sorun etmezsiniz!

İlk kez, büyük, yarasa gibi kulakları ve tenis topu büyüklüğünde patlak yeşil gözleri olan, son derece cesur bir ev cini sayesinde yakından tanıma fırsatı bulduğumuz ev cinleri büyücülere hizmet etmek için yaşayan ve son derece sadık büyülü yaratıklardır. Boyları insan boyunun yarısı kadardır ve uzun ince kollarla bacaklara sahiptirler. Fazla büyük gözleri ve yarasa kanatlarını andıran kulaklarının yanı sıra son derece tiz bir sesleri de vardır.

Bütün ev cinleri, kendilerine özgü çok kuvvetli bir sihir gücüne sahiptir. Bu gücü hizmetin yanı sıra sadakatlerini adadıkları kişileri korumak için de kullanırlar. Bunun en güzel örneğini Dobby ve Harry arasındaki ilişkide defalarca gördüğümüzü hatırlarsınız. Sihir yetenekleri asaları olmaması nedeniyle kısıtlansa da, eğer bir ev cinine soracak olursanız size asası olmamasından son derece hoşnut olduğunu söyleyecektir.

Efendileriyle aralarındaki kodlara son derece bağlı olan ev cinleri genelde onlardan izin almadan büyü yapmazlar, ola ki yaparlarsa da kendilerini cezalandırırlar. Bazen oldukça aşırıya kaçan bu cezalar yüzünden ev cinleri normal şartlarda 200 yıl kadar yaşayabilseler de daha kısa bir ömür sürerler. Aynı zamanda efendilerinden gelen her komutu -sevseler de sevmeseler de- yerine getirmek gibi bir yükümlülükleri de vardır. Kreacher’ın Harry’nin komutlarını oldukça gönülsüz ve hatta kendi kafasına göre yorumlayarak bile olsa yerine getirmiş olması bundan kaynaklanır.

Nesiller boyu kendilerini büyücü ailelerinin hizmetine adayan ve – çok nadir bir örnek dışında- başka türlü bir yaşam hayal edemeyen bu sadık yaratıklar, sahiplerinin kendilerine bir kıyafet vermesi halinde özgür kalırlar. Bu yüzden de yastık kılıfı ya da paçavralar gibi nesnelerden kendi yaptıkları, kirli giysiler giyerler.

Hogwarts’da da ev cinleri şatoyla ilgili işlerde büyük öneme sahiplerdir. Sadece yemek yapmakta değil, bagajların taşınması, ortalığın temizlenmesi gibi pek çok işle de ev cinleri ilgilenirler. Her ne kadar para almadan ve her türlü haktan yoksun olarak çalışsalar da ev cinleri hallerinden memnun bir profil çizerler. Dobby türünün çok uç bir örneği olduğundan diğerleri onun çalışma şartları hakkındaki taleplerini utanç verici bulmuş ve özgürlük kavramına pek iyi gözle bakmamışlardır.

Black ailesinin evindeki kafalarla dolu korkunç duvarları hatırlarsınız. Bu rahatsız edici dekorasyon anlayışı da doğrudan ev cinlerinin çalışma ve ödüllendirilme anlayışlarıyla alakalıdır. Çünkü bir ev cini için kendisine sunulabilecek en büyük onur, öldükten sonra kafasının doldurulup, hizmet verdiği evin duvarlarına asılmasıdır.

Ev cinlerinin acımasız koşullarda, köle olarak çalışmalarına göz yumamayan Hermione tarafından kurulan E.R.İ.T (Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu) onlara daha iyi çalışma koşulları ve en azından ufak bir maaş sağlamayı hedef edinmiş bir oluşum olsa da, bu topluluğa en büyük tepki yine ev cinlerinin kendilerinden gelmiştir. Çünkü Hermione’un çabalarını bir çeşit hakaret olarak algılamışlardır. Bu pek de başarıya ulaşamayan topluluğun Hermione dışındaki üyeleri ise Harry, Neville ve Ron olmuştur.

ev-cini-dobby-asli-ekim

Çizim: Aslı Ekim

Ayrıca şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Hepimizin Favori Ev Cini: Dobby

Ev Cini Dobby’den Öğrendiğimiz 5 Arkadaşlık Dersi

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir