Haftanın Büyüsü: İmperius Laneti

imperio gringotts e1472441470620

Haftanın Büyüsü köşemizde yine beraberiz! Üç hafta boyunca biraz korkutucu büyülerden bahsedeceğiz, tabii ki bahsettiğimiz büyüler Affedilmez Lanetler. Sizlerden gelen istekler sonucu detaylarını paylaşmaya karar verdiğimiz bu üç yasak büyünün belki de en az korkutucu olanıyla başlamak istiyoruz: Imperius.

İmperius Lanetinin detaylarını öğrenmek için hemen yazımıza başlıyoruz!

İmperius Laneti, “Imperio” kelimesini kullanarak yapılır ve Karanlık Sanatlar’ın araçlarından olup Affedilmez Lanetlerden birisidir. Büyücülük dünyasındaki en kuvvetli ve şeytani büyülerdendir. Düzgün bir şekilde yapıldığında, kurbanın inanılmaz bir direnme kabiliyeti olsa bile, bu lanet kurbanı tamamen kontrol altına alır. Bu lanetin karşı konulabilir olması, Affedilmez Lanetler arasında İmperius Lanetini eşsiz yapmaktadır. Aynı zamanda, Affedilmez Lanetlerden en zararsız olanıdır.

Diğer lanetlerin aksine, İmperius Laneti altında olmak kötü bir deneyim değildir; aksine, kurban sakin bir ruh haline girip tüm sorumlulukları ve endişelerinden arındığını hisseder. Yeterli yapılmış bir İmperius Laneti, laneti yapan kişiye kurban üzerinde tamamen kontrol sağlar. Kurban, yapan kişinin insan öldürme, hırsızlık ve hatta intihar gibi isteklerini yapar. Ayrıca, kontrol altındayken kurbanın yapılması istenen görevler için gereken yeteneği bulduğu görülmektedir. Bu gereken yetenek aşırı kuvvet veya kendi seviyesinin üstünde büyü yapabilme olabilir. Mesela, Neville bu lanetin altında olduğunda normalde yapamayacağı jimnastik hareketleri yapmıştı. Bu lanetin altında olan kişiler, diğer insanlara da büyü yapabilmektedir. Herhangi bir nedenle bu lanet sonlandığında ise kurbanlar birden kendilerine gelip lanetin altındayken içinde bulundukları hoş ve sakin ruh halinden çıkar ve o süre zarfında başlarına gelen tüm acıları hissetmeye başlar. Bu durum, Lord Voldemort ve Ölüm Yiyenler Hogwarts Savaşı’nda yenildiklerinde, İmperius Lanetini uyguladıkları herkeste ortaya çıkmıştı. Bütün kurbanlar lanetin etkisi altından çıkıp serbest kalmıştı.

imperio gringotts olum yadigarlari

İmperius Laneti kötü bir şekilde yapılırsa kurbanı kafası karışmış bir hale getirebilir. Bu durum Muggle Devlet Bakanı Herbert Chorley’de görülmüştü. Kötü yapılan bir İmperius Laneti sonucu uzun süreli hasarlar ortaya çıktı ve Chorley St Mungo’s Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar Hastanesi’ne yatırılmak zorunda kaldı. Ne yazık ki hayatının geri kalanını, kendisinin bir ördek olduğuna inanarak geçirdi.İnanılmaz bir kuvvet gerektirse de İmperius Lanetine karşı koymak mümkündür. Etkilerine maruz kalan kişiler olan Harry Potter, Barty Crouch Sr ve Barty Crouch Jr bu lanete karşı çıkmayı öğrenmişti.

İmperius Lanetinin bu detaylarını öğrendikten sonra hangi cadı ve büyücüler bunu kullandı merak ediyorunuz, değil mi? Biz de merak ettik ve sizler için bu laneti kullananları liste haline getirdik!

  • Barty Crouch Jr, biliyosunuz Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde Alastor Moody şekline girmiş bir Ölüm Yiyen idi. Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersine de bu büyücü girince tabii ki işin içine lanetler de girmiş oldu! Sınıfta, bu laneti öğrencilere gösterme yoluyla anlatırken ilk önce bir örümceğe bu laneti uyguladı, sonra Harry Potter’a uyguladı, ancak Harry direnmeyi başardı. Aynı derste Neville Longbottom’a da şaşırtıcı jimnastik hareketleri yaptırmak için laneti kullandı, Dean Thomas’a ulusal marşı söyletti ve Lavender Brown’a bir sincap taklidi yaptırdı. Aynı yıl içerisinde de Üçbüyücü Turnuvası’nın üçüncü görevinde Viktor Krum’ı, Cedric Diggory’ye Cruciatus Laneti yapmaya zorladı.
  • Harry Potter, Ölüm Yadigarları’nda Ron ve Hermione ile birlikte Gringotts’a girdiklerinde Bogrod ve Travers adlı cincüceler üzerinde bu laneti kullanmıştı.
  • Draco Malfoy, lanetli kolyeyi Hogwarts’a sokmak için Madam Rosmerta’nın üzeinde Imperio’yu kullanmıştı.
  • Lord Voldemort Harry Potter üzerinde Imperio’yu Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde mezarlıkta kullanmıştı. Ancak Harry bu lanete karşı çıkmayı başarabilmişti.
  • Lucius Malfoy, Sturgis Podmore ve Broderick Bode üzerinde, Esrar Dairesi’nden kehaneti çalmak için Imperio lanetini kullanmış ancak başarısız olmuştu.
  • Kılkuyruk, Alastor Moody hakkında bilgi alma amacıyla üzerinde bu laneti kullanmıştı.
  • Barty Crouch Sr, Barty Crouch Jr üzerinde bu laneti, onu ev hapsinde tutmak amacıyla kullanmıştı.

imperio viktor krum

Harry Potter ve Ateş Kadehi’nin film uyarlamasında, İmperius Laneti uygulanan kurbanın gözlerinde beyaz ve buğulu bir tabaka olduğunu görüyoruz, bu durum da kitaplarda hiç geçmiyor. Ancak, böyle bir durum lanetin etkisini oldukça düşürürdü, çünkü kimin bu lanetin altında olduğu gözlerine bakarak anlaşılabilirdi. Buna karşın, belki acele veya kötü bir şekilde yapılmış İmperius Laneti böyle görünüyor olabilir, veya bu etki kurbanın direndiğini gösteriyor da olabilir.

latest?cb=20140811032614

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 2’de ise İmperius Laneti, kurbanın kokladığı bir sis gibi gösteriliyor. Bu sisi koklayan kurban ise sarhoş ve mutlu bir ruh haline giriyor. Ayrıca, bu filmde büyü “Imperius” kelimesi söylenerek yapılıyor, ancak doğru yapılışı “Imperio” kelimesini kullanmak. Filmlerde neden böyle yapıldı bilmiyoruz.

Tarihi

İmperius Laneti, Ortaçağ’ın başlarında karanlık cadı ve büyücüler tarafından icat edilmişti. İcat edilmesinin amacı ise insanları köleliğe zorlamaktı. Büyücü Konseyi, Sihir Bakanlığı’nda kurulduktan sonra bu lanetin kullanılması konusunda sınırlamalar getirilmişti. Bakanlık tarafından bu lanet ve diğer iki Affedilmez Lanet, karanlık büyüler olarak sınıflandırıldı. Bu lanetlere Affedilmez Lanet ismi verilmesi ise 1717’de gerçekleşti. Bu düzenlemeye göre ise bu lanetlerin bir insan üzerinde kullanılmasının sonucu, eğer yapan kişi yaptığı anda İmperius Lanetinin etkisi altında değilse, Azkaban’da hayat boyu ceza çekmek idi. Düzenlemedeki bu açıklık ise Birinci Büyücülük Savaşı sırasında Karanlık Büyücüler tarafından oldukça istismar edildi.

Etimoloji

latest?cb=20140502012951

Imperius” lanetinin ismini, Latincede “hükmeden, güçlü, kuvvetli” anlamına gelen “imperiosus” kelimesinden ya da yine Latincede “hükmetmek” anlamına gelen “imperio” kelimesinden aldığı düşünülmektedir.

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir