Ateş Kadehi Filmindeki O Büyüleyici Noel Sahnesi, Sinemaya Nasıl Uyarlandı?

yuleball_wb_f4_illustrationofgreathallyuleball_illust_080615_land

Kocaman ve kahverengi Büyük Salon‘u kışlık bir harikalar diyarına çevirmek, Harry Potter filminin uzman set ekibi için bile düşündüğünüzden daha zordu. Şimdi gelin birlikte, Harry Potter ve Ateş Kadehi filminin unutulmaz sahnelerinin çekildiği bu setin, nasıl tasarlanıp beyaz perdeye aktarıldığına bakalım.

Harry Potter Page to Screen: The Complete Filmmaking Journey kitabından alıntıdır.

___

Her ne kadar kendileri tasarlayıp dekore etmiş olsalar da, Stuart Craig ve Stephanie McMillan Büyük Salon’un parti için en uygun yer olmadığında hemfikirdiler.

‘Büyük Salon devasa taş duvarlarıyla pek heyecan yaratmayan bir yer’ diye açıklıyor Craig. ‘Tavanı ve yukarıda asılı duran mumları bir kenara bırakırsak, fazla kahverengi ve düz. Bu çok ta festival havası vermiyordu. Bu yüzden çaresizce bunu tersine çevirmenin yollarını arıyorduk.’

McMillan gümüş rengine boyamayı tavsiye etti ama ‘gümüş boya fazla sönük ve mat olduğundan, yansıtıcı özelliği olmayacaktı’ diyor Craig. ‘Hala taş gibi görünecekti, sadece gümüş renkli taş, o kadar.’

yuleball_wb_f4_greathalldecoratedforyuleball_promo_080615_land

McMillan Azkaban Tutsağı‘nda Profesör Trelawney‘nin Kehanet sınıfının duvarlarını nasıl kumaşlarla süsleyerek hazırladıklarından yola çıkarak şöyle konuşuyor:

 ‘Bu, gerçekten ucuz olan Lureks gümüş kumaşı buldum’ diye anlatıyor ‘ve her tarafa bundan yapıştırmaya karar verdik. Sonra perdeleri de aynı kumaştan yapabileceğimizi düşündük. Kısa süre içinde her şey gümüşi renkte oldu. – Noel ağaçları, ışıklar, pencereler. Her şey.’

Gümüşün yanı sıra, kış balosunun diğer belirleyici özelliği ise buzdu. Craig ve McMillan masa üstlerinde ve meşale çanaklarının içinde buz kalıpları ve buzdan heykeller olmasını istedi.

Pierre Bohanna ise şöyle diyor:

Buzu şeffaf suni reçineden yaptık ve üzerine bu muhteşem mimari parçaları ekledik. Mumsu reçineyle ise tüm ufalanmış, kırılmış, ezilmiş buz görüntüsünü yarattık.’

yuleball_wb_f4_icesculptureandfood_promo_080615_land

Şeffaf reçineyi ışıklandırmak biraz karmaşıktı. ‘Üzerine beyaz ışık verdiğinizde, ışık kırılma yaparak pembeye dönüyordu.’ diyor Bohanna. Soğuk mavi buza döndürmek için renk filtrelerinden yararlanıldı.

Hangimiz o gece, eşsiz mimarisiyle gözlerimize bayram ettiren Büyük Salon‘da olmak istemezdi ki? Sizler de görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın.

harry-ron-noel-balosu

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir