Budleigh Babberton Köyü’ne Yakından Bakış

SlughornAndDumbledore

Horace Slughorn’un evinin bulunduğu Budleigh Babberton Köyü’nün setini oluşturmak bir zorluğu da beraberinde getirmişti: İçi tıka basa dolu bir koltuğu insana dönüştürmek.

Harry Potter ve Melez Prens’in (2009) başında Profesör Dumbledore Harry’i, Hogwarts’ın eski iksir öğretmeni Horace Slughorn’un karanlık güçler tarafından bulunmamak için saklandığı bir Muggle’ın evinin bulunduğu yer olan Budleigh Babberton’a getirir. Doğrusu orası bir ‘büyücü evi’ değilken, eflatun çizgileri olan bir koltuğun şekline bürünmesini varsayarsak Slughorn’un kendisini saklamak için aldığı önlemler standart Muggle güvenlik imkânlarının çok ötesinde! Dumbledore asasıyla dürtünce, koltuk Jim Broadbent’in hayat verdiği profesöre geri dönüşür. Tasarım ekibi için ilk zorlu görev ise hem eşyayı kaplayacak hem de pijama için kullanılabilecek bir kumaş bulmaktı.

HoraceSlughorn_WB_F6_SlughornTransfiguredArmchair

Kostüm direktörü Jany Temime durumu şöyle açıklıyor.

“İlk olarak giysi işlevi görecek bir kumaş aradık. Bulduğumuzda da pijama yapacak ve koltuğu kaplayacak kadar kumaş alındı. Ceket pijama için kopça olarak kullanmak ve koltuğu da onunla sarmak için bir şerit buldum.”

Ondan sonra Özel Efekt Sorumlusu Tim Burke sözü alıyor.

“Bunu David Yates’le ayrıntılı olarak konuştuk ve Jim Broadbent’in koltuğu oynaması gerektiğini fark ettik. Tahterevalli gibi bir düzenek oluşturuldu böylece Broadbent koltukta oturuyormuş gibi bir pozisyonda olacak ve daha sonra yükseltilip bir koltuktan çıktığı sahneyi ortaya koymuş olacaktı.”

Sahnede doğru zamanda düzenek yükseltildi ve oyuncuyu yukarı kaldırdı, geriye sadece oyuncunun kendini ‘silkelemesi’ kaldı. Koltuktan pijamalı birine dönüşme kısmı dijital ortamda canlandırıldı. Stephenie McMillan, odayı uyumlu renklerle donatma fikrini Slughorn’un pijamasından aldı.

HoraceSlughorn_WB_F6_HoraceSlughornCharacterIllustration_V3_Illust_080615_Port

Harry ve Dumbledore geldiğinde, ev virane haldeydi. Bir süre sonra da büyü yoluyla eski haline getirildi. Bunu gerçekleştirmek içinse ilk olarak görsel efektler ekibi, salonu her şeyin yerli yerinde olduğu haliyle görüntüledi, ardından eşyalar zarar görmüş ve darmadağın hale getirildikten sonra odayı tekrar görüntülediler. Daha sonra aynı sahne neredeyse boş bir odada sadece Daniel Radcliffe (Harry), Michael Gambon (Dumbledore), Jim Broadbent ve birkaç eşyayla yeniden çekildi. Sonrasında görsel efektler ekibi görüntülenmiş her bir sahneyi, dağınık odaya adeta büyüyle hükmediliyormuşcasına bir hava vermek için dijital ortamda canlandırıp onları canlı çekimle birleştirdiler.

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir