Büyücünün İlkyardım Çantası ve Sihirsel Yaralanmalarda Tedavi Yöntemleri

1

Büyücülerin yaraları oldukça ağır olabilir ancak neyse ki tedavisi için genellikle bir büyü var. Gelin, büyücülerin tedavi yöntemlerine ve kullandıkları ilaçlara birlikte göz atalım.

Madam Pomfrey‘in mor iksirleri ve nahoş kokulu merhemleri hiç eksik olmaz ama tabi ki tedavi etmesi gereken lanete maruz kalmış yaralar, ilginç kemiksiz kollar, canavar ısırıkları ve savaş yaraları olan öğrenciler de.

Anka Kuşunun Göz Yaşları: Ölümcül Yaraları Bile İyileştirmek İçin Birebir

2

Yeniden hayata dönmenize yardım edecek bir şeye ihtiyacınız olduğunda, koca bir ateş topuna dönebilen ve ardından küllerinin arasından sevimli bir yavru olarak yeniden doğan bu kuş iyi bir seçenek. Dumbledore’un Fawkes‘u, Harry’ye sağlığını ona geri veren, paha biçilemez bir tedavi sundu. Bazen Fawkes’un tüylerini okşamak bile yeterli ama hayati bir şekilde Fawkes Harry’yi, Sırlar Odası‘nda Basilisk dişinin ölümcül zehrinden kurtarmak için tam zamanında yetişiyor.

İske-Büy: Kemikleri Geri Kazanmak İçin Kullanılır

3

Gilderoy Lockhart, Quidditch müsabakasındaki kazadan sonra, yarasını tedavi ederken yanlış yaptığı büyü Harry’nin kolundaki TÜM kemikleri yok ettiğinde, neyse ki Madam Pomfrey kemikleri tekrar büyütebilen gerçek bir ilaca sahipti: İske-Büy. Kemiklerinizi geri kazanmak için bu öksürten şuruptan içmeniz yeterli ancak duyduğumuza göre bu oldukça acılı bir işlem.

 Haşlanmış Boynuzlu Sümüklüböcekler: Çıban Tedavisinde İdeal

4

Severus Snape‘in birinci sınıflara öğrettiği ilk iksirlerden biri çıban tedavisi içindir. İçeriğinde kurutulmuş ısırganotu ve ezilmiş yılan dişi gibi, dermatolojik açıdan yardıma ihtiyacı olan cadı ve büyücülere birebir gelecek malzemeler vardır.

Adamotu: Taşlaşmışların Tedavisinde Kullanılır

5

Hogwarts koridorlarında kötücül bir şeyler sinsice geziniyorsa, öğrencileri ve kedileri taşlaştırıyorsa çare yeni biçilmiş yetişkin adamotlarında.  Bitkibilim öğretmeni Profesör Sprout’un Adamotlarının büyümesini teşvik etmek için, toprak soğudunda atkı ve çorap giydirmek gibi bazı yöntemleri var. Harry, Ron ve Hermione Adamotlarıyla ilk kez karşılaştıklarında küçük çığlık atan bebeklere benziyorlardı bu yüzden taşlaşmışların tedavisinde kullanmak için yetişkinliğe ulaşmalarını beklemek bir sürpriz değil. Önce ergenliği geçirmeleri gerekiyor değil mi?

 Kurtboğan İksiri: Kurtadamların Sakinleştirilmesine Yarar

6

Dolunay zamanı gergin bir kurtadamı rahatlatmak için Kurtboğan İksiri kadar iyi birşey yoktur. Profesör Lupin’in de açıkladığı gibi, Profesör Snape bu iksiri Lupin’in kurtsal eğilimlerini rahatlatmak için hazırlıyordu.

Balyumruk’un En İyi Çikolatası: Ölümyiyen Saldırısından Sonra Toparlanmaya Yardımcı Olur

 7

Büyücülük dünyasında çikolata bir ilaçtır. Çikolata. Bir. İlaçtır. Madam Pomfrey‘in hastane kanadındaki nöbetinde, kaya büyüklüğünde çikolatalarla devriye gezdiğine hiç şüphe yok.

Ejderha Eti: Morarmış Gözdeki Ağrıyı Almak İçin Birebir

8

Büyük boyda bir adamı tedavi etmek için büyük boy bir çare gerekir. Hagrid için savaştan sonra antiseptik kreme gerek yok. Hayır, sadece iri dilim ejderha eti iş görür. Hoş bir yara bandı da iyi olmaz mıydı?

Bezeliyumru İrini: Pembeleşmiş Cilt Sorununa Çare

 9

Ergenliğin farklı evrelerinde bir okul dolusu öğrenciniz varsa, elinizin altında cilt tedavisinde kullanılacak bir şeyler olmalı. Güzellik ürünleri için yapılan o ışıltılı reklamları unutun, hiçbir şey Bezeliyumru’dan sıkılan irinin yerini tutamaz. Bu büyük siyah sümüklü böceğe benzeyen bir bitkidir. Kimse güzelleşmenin kolay olduğunu söylemedi. Tabi ki bu bitki, Hermione’nin Rita Skeeter okuyucularının gazabına uğradığında keşfettiği gibi nefret mektuplarının içini doldurmak gibi yaratıcı bir yöntem olarak da kullanılabilir.

Tek Boynuzlu At Tüyü: Yaraları Sarmak İçin İdeal

10

Hagrid’in, kulübesini ziyaret eden herkese çayından ikram etmek dışında, sihirli ve bazen de tehlikeli yaratıklar üzerindeki o muhteşem bilgisiyle, harika tedavi yöntemleri vardır. Hagrid, genelde gizlice, Profesör Slughorn’u en iyi ev yapımı bandaj tüyoları için içeri alır. Sadece biraz tek boynuzlu at tüyü ekle, hani şu etrafta dolanan oldukça sıradan tek boynuzlu atlardan!

 Tek Boynuzlu At Kanı: Hayatta Kalmak İçin Kullanılır (Bir Bedel Ödeyerek)

 11

Bütün tedavi yöntemleri iyi şekilde kullanılmaz. Hagrid’in bandajları tek boynuzlu atın hayatını tehdit etmezken, kötü ruhlar böyle saygılı değildir. Yasak Orman’da, Harry ve Firenze pelerinli birinin ölü bir boynuzlu atın kanını içtiğine şahit oldu. Sonradan bu kişinin Lord Voldemort olduğu anlaşıldı.

Bizler kendi Muggle tıbbımızla şifa bulmaya devam ederken, büyücülerin bu sıradışı tedavi yöntemlerine dair görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir