Çatlak Kazan Beyaz Perdeye Nasıl Aktarıldı?

catlak kazan leaky cauldron

Harry’nin sadece büyücü olduğunu değil aynı zamanda ünlü bir büyücü olduğunu anladığı yer Çatlak Kazan’dı. Bu dostane bar ikonik bir yer hâline geldi ve Harry Potter film yapımcıları bu mekânı yeniden oluştururken çok eğlendi. Hadi gelin, bu sürece hep beraber tanık olalım!

Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda Rubeus Hagrid, Harry’i Londra tavernası ve hanı olan Çatlak Kazan’a getirir ve orasının Diagon Yolu ve büyücü dünyasına giriş yeri olduğunu söyler. Alelade bir kapının arkasında Tudor tarzında devasa bir kemerin altında alev alev parlayan şöminenin tamamladığı genişçe bir yemek yeme salonu bulunmaktadır. Tavernada sıvalı tuğlanın iç duvarları ahşaptan uzun kirişler ve uzun yonca biçimli pencerelerle çevrelenmiştir. Bir yazı tahtasında Kazan’ın, içinde fırında kızartılmış domuz, etli tart ve salamura yılan balığı da bulunan öğle yemeği listesi ilan edilmiştir.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda Harry, Hızır Otobüsü tarafından alındıktan sonra Çatlak Kazan’a geri döner ve Hogwarts’a gitmeden önceki geceyi orada geçirir. Harry buradayken aynı zamanda Tudor tarzının özelliklerini barındıran karanlık, yıkık dökük ahşap panelle kaplı özel bir görüşme salonunda Sihir Bakanı Cornelius Fudge’la tanışır. Harry, sade hâlde sıvanmış duvarları ve şık bir şekilde oyulmuş karyola direkleri ve başlığı olan yatağı bulunan ikinci kattaki on bir numaralı odada kalır. Yapım tasarımcısı Stuart Craig “Tudor tarzında oda ve yatak yapmamız kasıtlı bir seçimdi,” diyor, ardından da bunun büyücü dünyasının farklı bir zaman ölçeğine sahip olduğu fikrini pekiştirmek için yapıldığını sözlerine ekliyor.

harry potter Cornelius Fudge

Pencereden görünen manzara Londra Kent Pazarı ve Southwark Katedrali’nin kuleleridir. Kat hizmetlisinin oda servisini sunmak için geçtiği koridor, mekânları olduğundan daha büyük veya küçük göstermek için izafi yükseklikleri yoğunlaştıran set dekorasyonunda kullanılan gelenekselleşmiş teknik, etkili perspektifi kullanarak oluşturulmuştur. Gerçekte üç-üç buçuk metre uzunluğundaki bir koridoru on beş metreymiş gibi göstermiştir. Harry Potter filmlerindeki pek çok görsel efekte olduğu gibi pratik çözümler bilgisayarda üretilenler kadar yerinde olabilir ve Craig’in de bahsettiği gibi, “Böylesi çok daha az masraflı ve daha eğlenceliydi.

catlak kazan leaky cauldron 2

Sizlerin Çatlak Kazan hakkında düşünceleri nelerdir? Bizlerle paylaşmayı untumayın!

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir