Fantastik Canavarlar’ın Görkemli “Şimşekkuşu” (Thunderbird) Sinemaya Nasıl Aktarıldı?

Şimşekkuşu (Thunderbird), Fantastik Canavarlar‘ın ilk filminde çoğumuzun en çok ilgisini çeken canavarlardan biriydi. Öyle ki filmin sonunda da Muggle, oranın diliyle No-Maj, dünyasını, büyücü dünyasının karmaşasından koruyan da bu devasa kuş oldu. Hep birlikte bu canavarı, Pottermore aracılığıyla daha detaylı incelemeye ne dersiniz?

Görkemli Şimşekkuşu, (Fantastik Canavarlar‘da “Frank” isimli bir tanesiyle tanışmıştık) en etkileyici büyülü yaratıklardan bir tanesiydi. İşte filmde böyle hayata getirildi.

Muhteşem, heybetli, birden fazla kanatlı, kökeni Arizona eyaletine dayanan, kartala benzeyen Şimşekkuşu Frank’i, Amerika’ya, onu doğaya salmak için Newt getirdi. “O tam bir Amerikan kuşu,” diyor Eddie Redmayne.

“Film başlamadan önce onu bulduğumda kaçakçılığı yapıldığı Mısır’daydı çünkü Şimşekkuşları, aşırı derecede değerlidir. Tehlikeyi sezmek gibi harika bir yetenekleri vardır. Ayrıca, ruh hali havaya yansır, yani eğer korkmuşsa ya da heyecanlıysa yağmur yağar.”

Parlak, birden fazla kanadı, beyaz rengi, altın gagası ve gözleriyle Şimşekkuşu’nun temeli, Okami konseptinin ilk zamanlarına dayanır. “Fikir, onun tamamen Amerikan kartalı olmasıydı. Onu Totem Direği’nin (bir çeşit anıt heykel) tepesinde hayal edebilirsiniz.” diyor görsel efekt müdürü Christian Manz.

Aynı zamanda, bir Şimşekkuşu, uçarken fırtına bulutları meydana getirerek ve kanatlarından kıvılcım şeklinde şimşekler çıkararak havayı kontrol edebilir. “Kanatlarına giden kan akışı, içinden geçerek buluta benzeyen şekiller oluşturur. “ diye devam ediyor Manz.

“Ve güneş ışığı yaratırken kanatları, içinden ışık saçarak neredeyse renkli cam görevi görür. Yağmur, direkt olarak ondan gelmez ama uçup kanatlarını çırptığından su buharını bulutları, sonuç olarak da yağmuru oluşturmak için etrafına yakınlaşır.”

Kamera arkasından daha fazla bilgi edinmek için Harper Collins’in yayınladığı Canavarlar’ın Sandığı: Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar’ın Film Büyüsünü Keşfedin kitabını okuyun.

Ek olarak, Şimşekkuşlarının teleklerinden yapılan asaların, lanetleri geri püskürtmede iyi olmasının sebebinin tehlikelere karşı olan duyarlılıkları olduğunu biliyor muydunuz? Sizin bu olağanüstü canavarla ilgili düşünceleriniz neler?


bunlar da ilginizi çekebilir:

* Yeni Tanıştığımız Diğer Sihirli Yaratıklar!

* Ilvermorny Binalarını Tanıyalım

⁠⁠⁠Evapsie!