Fantastik Canavarlar’ın Grafik Sanatını Keşfetmeye Hazır mısınız?

Pottermore muhabiri, House of MinaLima yaratıcıları ile bir araya gelmiş ve oluşturdukları Fantastik Canavarlar tasarımları hakkında konuşmuş. Gelin bu köhne binada nelerle karşılaşabilirmişiz hep birlikte öğrenelim!

Tam da Fantastik Canavarlar vizyona girmişken grafik tasarımcıları MinaLima yepyeni bir sergiyle karşınızda. Artık 1920’lerin büyülü New York’una dair baskılarına göz atıp onları satın alabilirsiniz.

minalima2

Londra, Soho’daki Greek Sokak’ta House of MinaLima olarak bilinen köhne pembe bir bina bulunmaktadır. Bordo renkli kapı aralığından girince Harry Potter eşyalarını geçip dökük spiral merdivenlerden yukarı çıkarsanız birinci katta bir odaya varmış olacaksınız. Bu oda 1920’lerden esinlenerek yapılan duvar kağıtlarıyla yeniden donatılmış ve duvarlar resim çerçeveleriyle kaplanmıştır. İşte burası tasarım dehaları Miraphora Mina ve Eduardo Lima – birlikte ‘MinaLima’ olarak – Fantastik Canavarlar sanatını gösterime sundukları yerdir.

Bu odada tamamı Grindelwald’la ilgili manşetlerden oluşan büyücü gazeteleri; Newt Scamander ve Tina Goldstein’in sabıka fotoğraflarını içeren aranıyor posterleri; New York tiyatro ilanları ve büyü karşıtı propaganda posterlerini bulacaksınız.

minalima3

Bu Fantastik Canavarlar sanatının ısmarlama definesi ve bu iki tasarımcının yaptığı her şey gibi büyüleyici. Odayı dolaşmak J.K. Rowling’in hayal gücünde gezinti yapmak gibi ve bu tam anlamıyla harikulade bir şey.

Miraphora etrafa bakınırken şöyle anlatıyor:

“Bu odanın dosdoğru 1920’lerden çıkmış gibi sıcacık bir ev havasında ve canlı hissettirmesini istedik ki buraya girip burada kalmak isteyebilesiniz.”

Evet, gerçekten de öyle hissettiriyor ve kalmak istiyorsunuz.

minalima4

Biz konuşurken Miraphora ve Eduardo 18 Kasım saat 12.01’de kapılarını açmaya hazırlanıyorlar. Tam gece yarısından sonra bina halka açılacak – filmin ülkede gece yarısı gösterime gireceği aynı zamanda – filmin orijinal senaryo kitabını da satın alabilecekler. Şu anda bodrum katındaki kapalı kutularda yatmakta olan o kitabın kapağı da MinaLima tarafından tasarlanmıştır.

Miraphora, “İnsanlar sosyal medyada kapağını gördü…” diyor. Ardından Eduardo ekliyor: “Ancak içerisinde görmedikleri pek çok küçük resimler mevcut. Amaç bu dönemi tasarımla buluşturmaktı.”

Miraphora: “Dövmelere esin kaynağı olacak güzel şeyler var!”

“Yani tüm bunlar gece yarısını bir dakika geçince satışa sunulacak. Ayrıca gece yarısından gece yarısına kadar yani 24 saat açık olacağız! Kim bilir gece saat 5’tee neler olacak?!” diye bahsediyor Eduardo.

minalima9

Gece yarısı açılışı Harry Potter hayranlarının farkına varacağı tek şey değil. Aslına bakılırsa Miraphora ve Eduardo, Fantastik Canavarlar ve Harry Potter filmleri arasında köprü kuracak Paskalya yumurtalarından sorumlu kişiler.

Başlangıç olarak Divine Magic (Kutsal Büyü) adında parfümün 1920 baskısı mevcut ve Potter hayranları da bunu Melez Prens’ten (2009) kalma set dekorasyonundan hatırlayabilirler. Tina ve Queenie’nin apartmanında bir şişe Balkabağı Suyu bile mevcut.

minalima7

“Sanki bir müşteri bize markanın ismini değiştirdiklerini söylüyor ama geçmişte oluyor bu. Geriye dönük tasarlıyoruz. Bunu hayranların samimiyetine borçluyuz gibi hissediyoruz,” diye anlatıyor Miraphora. “Bizler o filmlerde çalışan aynı kişileriz ve onlar da o filmleri izleyen aynı hayranlar. Birkaç şey katmanın sorumluluğumuz olduğunu hissettik… O parçacıkları yaratma gibi bir fırsatımız oluştuysa bu okuyucular için ufak bir hediye demektir.”

minalima6

Onlarla ilgili sevdiğim bir nokta ise aralara kendilerinden gizler koymalarıdır. Mesela Eduardo bana eğer onun ailesini tanımış olsanız ve The New York Ghost (New York Hayaleti) veya Gelecek Postası’nın kopyalarına yakından bakarsanız onun eşinin, kız ve erkek kardeşinin, yeğeninin adlarını yazar künyesinin bulunduğu yerde fark edebilirsiniz. Tasarımcılar eğlenmek için birkaç manşet de atmışlar: “Zehirli Dokunakula Gecekondu Soygununda Hırsızı Tuzağa Düşürdü”; “Kızıl Saçlı Cadının Peşine Düşüldü”; “Charleston Tavuk Fabrikası’nda Septirilmiş Parmak Kaosu”.

MinaLima’yla ilgili en güzel şey de bu işte. Yani bariz ve oldukça şaşılacak yeteneklerinin yanında onlar bu dünyayla eğleniyorlar ve bu bulaşıcı bir şey.

minalima8

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir