Felsefe Taşı’ndaki Seçme Töreni Diğer Yıllara Göre Neden En İyisiydi?

secmen sapka harry potter

Seçme Töreni her büyücü için daima özel bir deneyim olmuştur, ancak açıkça belli ki şahit olduğumuz ilk tören, diğerleri arasında en iyisiydi. Törene katılmak birinci sınıf öğrencileri için üst sınıflara nazaran çok daha “eğlenceli”ydi.

Kim “Önemli olan yolculuktur, varış değil,” demişse birinci sınıfların Hogwarts’a yolculuğunu göz önünde bulundurmamış. Elbette ki Harry yolculuğun Hogwarts Ekspresi kısmından hoşlanmıştı, zira arkadaşlar iyi kötü ayarlanmıştı, kaçak kurbağalar yakalanmış ve birçok, ama gerçekten çok sayıda tatlı mideye indirilmişti. Ancak bu yolculuk aynı zamanda Hagrid refakatinde gölden geçerek okula varılan sırılsıklam bir bot macerasını da içeriyordu ki Hagrid’in birinci sınıflara “özel” bir muamelede bulunduğunu hepimiz biliyoruz.

Seçmen Şapka Tam Formundaydı

Seçmen Şapka her yıl için yeni bir şarkı besteliyor olabilir ama Harry’nin seçmesinde söylemiş olduğu şarkı kalabalığın ilgisini tam anlamıyla çeken türdendi ve Büyük Salon’dan sonuna kadar hak edilmiş dopdolu bir alkış aldı. Bir şapka için göz doldurucu bir gurur anı.

 “Bu şapka, dersiniz, çirkin mi çirkin!

Ama öyle hemen karar vermeyin.

Toz olurum varsa benden güzeli,

Eşsizim kendimi bildim bileli.”

Harry Potter ve Felsefe Taşı

İlerleyen yıllardaki Seçmen Şapka şarkıları giderek daha kasvetli bir tona büründü, gelecek olan tehlikeli zamanlara karşı uyarı içeriyordu, hatta öğrencilerin tamamen birbirlerinden kopacağıyla ilgili yas tutan sözleri de vardı. Lakin geriye döndüğümüzde ilk kitaptaki o eğlenceli bestenin dört binayı mükemmel bir şekilde tasvir ettiği ve tüm anlaşmazlıkları şapkaca bir espri anlayışıyla tuz buz ettiği yadsınamaz bir gerçek. O zamanlar her şey daha basitti.

secmen sapka malfoy

Karakterlerimiz Hakkında Pek Çok Bilgi Verdi

Harry’nin ilk Seçme Töreni’nde, seçilmiş oldukları binalardan bağımsız olarak öne çıkan karakterlerle ilgili oldukça fazla bilgi fısıldandı. Ukala Draco’nun milletin önünde nasıl da kasılarak yürüdüğünü hatırlıyor muyuz? O anda onun tam bir Slytherin olduğunu anlamıştık. Peki Neville’ın hala şapkayı takar şekilde sandalyeden düşüşü? İkircikli ve hantal yapısına rağmen Şapka onu bir nedenden dolayı Gryffindor’a koymuştu ve biz de Neville’ın bu binaya seçilmesini hak eden özelliklerini görmek için sabırsızlanmıştık. Törendeki ziyafet ise bize karakterlerin ailelerinin içyüzünü öğrenme şansı verdi. Seamus Finnigan bize “yarı melez” olduğunu söylemişti, Neville büyük amcası Algie’nin içindeki büyüyü ortaya çıkarmak için “zorlu” çabalarını yeniden hatırlamıştı -bu arada, küçük bir çocuğu iskeleden Karagöl’e atmak hiç de hoş bir hareket değil.  Tüm bunlar olurken Hermione’nin aklı fikri derslerdeydi. Çünkü, bilirsiniz işte, o Hermione.

secmen sapka hermione

Harry Daha Erkenden Büyük Bir Karar Vermişti

Bilge ve yaşlı bir büyücü bir keresinde bizi biz yapanın yeteneklerimizden çok seçimlerimiz olduğunu söylemişti. O kişi Dumbledore’du elbette, ve bahsettiği şey de Harry’nin “seçim”iydi.

Muggle’lar elinde yetişmiş biri olarak Harry okula binalar hakkında çok şey bilir halde gelmemişti. Tek duyduğu şey Hufflepuff’ın beceriksizler ve Slytherin’in de sonradan karanlık büyücülere dönüşenlerle –ki bunlardan biri de Lord Voldemort’tu– dolu olduğuydu. Sıra Harry’nin Seçme’sine geldiğinde, kendisi biri hariç diğer tüm binalara dahil olmaktan mutluluk duyardı.

İnce ses, “Slytherin olmasın, ha?” dedi. “Emin misin? Biliyor musun, büyük usta olabilirsin sen, hepsi kafanın içinde, Slytherin de büyük ustalık yolunda çok şey kazandırabilir sana -hayır mı? Eh, öyle istiyorsun madem- GRYFFINDOR!”

Harry Potter ve Felsefe Taşı

İşaret fişeği tüm törenin en neşeli anı için parıldasın. Üzgünüz Slytherinler!

Dumbledore’un Konuşması Kısa Ve Sevimliydi

Hiç sıradan konular hakkındaki sıkıcı konuşmalardan bunaldınız mı, özellikle de tıka basa doymak için sabırsızlanıyorsanız? Endişelenmeyin, Profesör Dumbledore asla öyle bir şey yapmaz. Gecenin ilerleyen saatlerinde okul sınırlarında ölmemek için yapmak gerekenler gibi bazı önemli noktalara değindiyse de ziyafet öncesi konuşması kısa, tuhaf ve muhteşemdi.

“Hoş geldiniz!” dedi. “Hogwarts’ta yeni bir yıla hoş geldiniz! Şölen başlamadan önce bir şeyler söylemek istiyorum. Söylüyorum işte: Zırla! Tırla! İncik! Boncuk!”

“Teşekkür ederim!”

Harry Potter ve Felsefe Taşı

secmen sapka

Yemek, Muazzam Bir Yemek!

Hogwarts’ın ziyafetlerde kısıtlamaya gitmediği aşikâr (son kitabın adının Harry Potter ve Elastik Zayıflama Bandı olmamasına şaşırmıştık), Felsefe Taşı’ndaki ilk ziyafet ağız sulandırıcı detaylar barındırıyordu. Harry’yle aynı neşeyi paylaşmıştık ki o, tüm hayatını açlığın sınırında geçirmiş biriydi ve bir sürü muhteşem yiyecek yemesi için önüne konmuştu.

“Sofrada, yemek isteyeceği hiç bu kadar şey görmemişti o güne kadar: kızarmış et, kızarmış piliç, pirzola, sosis, sucuk, biftek, haşlanmış patates, kızarmış patates, cips, mayonez, bezelye, havuç, salça, ketçap, bir de, her nedense, nane şekeri.”

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Bu satırları okuyunca öyle acıkmıştık ki kitabı yiyesimiz gelmişti.

harry potter hogwarts yemek sahnesi

Çok Özlenen “Hogwarts Hogwarts Geldik Sana” Şarkısı

Harika bir geceyi müzikal bir kaos olmadan sonlandırmak olur mu hiç? Geri kalan öğretmenler standart bir tebessüm takınırken, Profesör Dumbledore herkesin kendine göre eşlik ettiği canlandırıcı bir marşı idare ediyordu. Oluşan çınlamayı ancak hayal edebiliriz.

“Ah, müzik,” dedi gözlerini silerken. “Burada yaptıklarımızın ötesinde bir büyü!”

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Peki ama neden her ziyafette bir “HOGWARTS HOGWARTS GELDİK SANA” icrası duyamadık? Görünen o ki okul müdürünün bu şarkıyı yalnızca “Tamamen kaygısız” olduğu zamanlarda söylemek içinden geliyordu, dolayısıyla o gece de tam formundaydı. İlk Seçme Töreni’nin neden en iyi olduğuna bir kanıt daha, çünkü Dumbledore bir daha hiçbir zaman o geceki kadar kaygısız olamadı.

Siz en iyi seçim töreninin (hepsini yakalayamasak da) hangi yıl olduğunu düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı untumayın!

Forumdan Cevaplar!