Harry Potter Okumamış İnsanlarla Nasıl İletişim Kurulur?

crabbe malfoy goyle

En sıkı Harry Potter hayranının bile muhtemelen kitapları okumamış bir arkadaşı vardır. Bu arkadaşınızı merdivenin altındaki dolaba kilitleyip bir daha onunla konuşmayabilirsiniz ya da bu sorunla yüzleşebilirsiniz. Biz ikincisini yapmanızı öneriyoruz. Şimdi haydi hayatınızdaki kitapları hiç okumamış bu özel kişiyle konuşurken yapmanız ve yapmamanız gerekenlere bir bakalım. İyi şanslar!

Bu Arkadaşınızı Yargılamayın!

Yapmamanız gereken en önemli şeylerden biriyle başlıyoruz. Kitapları okurken öğrendiğiniz ahlaki derslerin hepsini hatırlayın (sevginin kuvveti, iyilik için savaşmak, başta umutsuz bir vaka olarak gördüğünüz insanın muhtemelen sonunda yılanın kafasını kesecek olması, vb.) ve bunları uygulayın. Ne kadar geride olursa olsunlar arkadaşlarınızı sevin.

Arkadaşınızın Neden Kitapları Henüz Okumadığını Öğrenmeye Çalışın!

Arkadaşınız olduğunu düşündüğünüz bu insanın kitapları henüz okumamasının bir nedeni olmalı. Kardeşi kitabını mı çalmış? Köpeği kitabı çiğneme oyuncağı olarak mı kullanmış? Okumamış olmasının arkasındaki nedeni öğrendiğinizde arkadaşınızın bu tartışmalı hayat seçimlerini neden yaptığını anlamaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

ron harry hermione

İnanılmaz Bilgilerinizle Arkadaşınızı Etkilemeye Çalışmayın!

Eğer futbol stadyumunda gökyüzüne yazılan yazıları gördüğünde “Karanlık İşaret! Kaçın!” diye bağıran bir insansanız bu kural size biraz zor gelebilir. Tabii ki bu seriyle ilgili bilginiz oldukça harika, ancak anlamayacak birine de hoşlandığı kişiye Aşk İksiri içirmek hakkında şaka yaparsanız mesajda yaptığınız bu esprili gönderme boşa gidecektir.

Basit ve Gerçek Anlamı Olan Göndermeler Kullanın!

Tabii ki sohbet sırasında büyü dünyasına atıflarda bulunarak kelime dağarcığınızı renklendirmek isteyebilirsiniz. Ancak basit göndermelerle başlayın, mesela:

  • Görünmezlik Pelerini (adının içinde geçen şeyi yapıyor zaten)
  • Asalar (‘peri gibi!’ demekten kaçının)
  • Muggle mitolojisinde de geçen her şey (kurt adamlar, at adamlar, vb.)

Kitaplar Konusunda Züppe Gibi Davranmayın!

Tabii ki yedi kitabın yedisini de defalarca okudunuz. Ancak filmlerden birkaçını izleyen bir insanın da potansiyel bir hayran olarak tebrik edilmesi gerekir.

hermione granger

Filmleri Yem Olarak Kullanmanız Gerekebileceğini Kabul Edin!

Bir daha Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001) televizyonda çıktığında arkadaşınızla evde oturup izleyin. Bittiğinde de sadece kitaplığı işaret edip “Sonra ne olduğunu bilmek ister misin?” deyin. Kesinlikle işe yarıyor.

Her Şeyi Mahvetmeyin!

Arkadaşınız henüz okumamış olsa da kitapları hala okuyabilir (ve bu adımları takip ederseniz muhtemelen okuyacaktır)! Eğer Felsefe Taşı’nı ilk kez okurken SnapeDumbledore işbirliğini, Harry’nin hayvanat bahçesinde Çataldili konuşmasını veya Hermione’nin sonunda Ron ile evleneceğini bilseniz seri hakkındaki deneyiminiz nasıl olurdu? Arkadaşınız Harry Potter konusunda acemi olabilir ancak hala sizin arkadaşınız ve böyle şeyleri kendileri keşfetme gibi bir hakkı var.

Biraz Bilgisinin Olduğunu Farz Edin!

Hiçbir filmi izlememiş veya kitaplara dokunmamış bir insanın bile Harry Potter diye bir büyücü olduğunu ve Harry’nin Hogwarts diye bir okula gittiğini bildiğini muhtemelen farz edebilirsiniz.

harry potter

Umudunuzu Kaybetmeyin!

Sinir bozucu bir şey olduğu doğru, ancak bunu da becerebilirsiniz!

Arkadaşınızın Nelerle İlgilendiğini Öğrenin!

Kesinlikle Harry Potter gibi harika olmayacak ama belki, küçük bir ihtimalle, onu da ilginç bulabilirsiniz.

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
18 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir