Harry Potter ve Felsefe Taşı: Zorbalığa Karşı Dik Duruş Dersleri

draco malfoy

Etrafınızda sizin canınızı sıkan ve sürekli sizinle alay eden birileri mi var? Kendinizi toparlayın ve ihtiyacınız olan güce kavuşmak için eski bir dostu ziyaret edin. Gelin, Pottermore ile birlikte kütüphanenize uzanıp, Felsefe Taşı’nın sunduğu yardım tekliflerini dinleyelim. 

Hepimiz tüm dertlerimizi arkamızda bırakıp büyülü bir dünyaya kaçmanın hayalini kurmuşuzdur ancak göz ardı edemeyeceğimiz bazı problemler de var. Dalga geçilmek ve alay edilmek bizim dünyamızda olduğu kadar Hogwarts’ta da bir gerçek.

Alay konusu olmak gerçek bir kabus. Tıpkı bir ruh emicinin yanınızda olması kadar soğuk zira sürekli bazı insanların neler diyeceğini ya da yapacağını düşünmek son derece endişe verici. Sizinle dalga geçileceğini bilmek tıpkı Sectumsempra laneti gibi keskin ve acı verici. İşte o anlarda, görünmezlik pelerinini üstünüze atıp kaçasınız gelecek. Fakat bu bile sizi rahatlatmayacak çünkü sürekli bir sonraki karşılaşmanızı düşünüp kaygılanıyor olacaksınız.

Bu alaycılığın ve dalga geçmenin diğer bir adı zorbalık; sizi karanlık ve yalnız bir yere sürükleyecek. Ancak teselli edebilecek bir şey mutlaka vardır. Kitaplar sizi yargılamaz, her zaman sizin yanınızda olurlar ve kimi zaman size çok yardımcı olabilecek özel hikayeler sunarlar. Böyle durumlara maruz kalan okuyucular için Harry Potter ve Felsefe Taşı içerisinde çok güçlü mesajlar bulunduruyor.

Farklı Olmak Gayet Normal

En başından beri Harry ailesi tarafından zorbalığa uğruyordu. Merdiven altında kilitli olmadığı zamanlarda Vernon Enişte ona bağırıyor, Petunya Teyze ona hiç değer vermiyor ve kuzeni sırf zevk için onu itip kakıyordu. Sığınabileceği başka bir ailesi veya arkadaşı olmadığı için Harry son derece yalnızdı.

Dursleyler ondan neden nefret ediyordu? Çünkü Vernon ve Petunya, yeğenlerinin kendilerinden farklı olduğunu düşünüyordu. Tamam, bu gerçekten farklılıkta başka bir boyut çünkü her gün aslında bir büyücü olduğunuzu öğrenmiyorsunuz değil mi? Her neyse, bu gibi insanlar içlerindeki kötülüğü, anlamadıkları ve korktukları insanlara yönelterek, onların kötü hissetmesini sağlayıp kendilerini mutlu etmeye çalışırlar. Acımasızca ve zalimce fakat ne yazık ki çok sık karşılaşılan bir durum.

Dursley ailesi

Petunya Teyze’de, zorbalık yapan insanların çoğunda görülen başka bir katman daha var; kıskançlık. Petunya, Lily’den bahsederken kardeşi için anormal ve garip laflarını kullanmıştı. Ancak Petunya’nın ne düşündüğü gerçekten önemli değil. Dünyanın geri kalanı için Lily’de tıpkı Harry kadar özeldi. Sadece sihirli güçleri sebebiyle değil; yetenekleri, cesaretleri ve kibarlıkları söz konusuydu.

Harry’nin ruhunu ne kadar kilit altında tutmaya çalışsalar da bunu başaramadılar. Önünde harika bir gelecek olan Harry’i, böyle kötü ve acınası insanların durdurabileceği düşünülemezdi. Öte yandan, eğer Dursley’ler normal ise kim normal olmak ister ki?

Kimse Daha İyi Doğamaz

Harry Diagon Yolu’na yaptığı ilk gezisinde fark etmişti ki büyücülerin hepsi iyi değil, aralarında tuhaf tipler de vardı.

“Ötekileri aramıza almamalılar değil mi? Bizim gibi yetiştirilmemiş onlar..”
– Harry Potter ve Felsefe Taşı

Enteresan olan nokta ise, Harry’nin bir seçeneğe sahip olmasıydı. Draco onu olduğu kabul edip, arkadaşlık teklifi sunarken, Harry onu reddediyordu. Draco bir büyücü olabilirdi evet ancak Harry onu tıpkı Dursleyler gibi bir kabadayı olarak görüyordu.

secmen sapka malfoy

Özel olduğunun söylenmesi Harry’nin aklına pek yatmıyordu. Harry arkadaşlarını safkan ya da sosyal statüsüne göre değil onlardan gerçekten hoşlanıp hoşlanmadığına göre seçerken, Draco’nun sakıncalı söylemleri hiçbir fark yaratmıyordu.

İnsanlar Mantıksızca Davransa Bile Siz Elinizden Gelenin En İyisini Yapın

Ne yazık ki bu tarz zorbalıklar sadece çocuklar tarafından yapılmıyor. Kimi zaman yetişkinlerde aynı derece suçlu olabiliyorlar.

İlk İksir dersinin sonunda Harry yanıldığını biliyordu. Snape, Harry’den hoşlanmamış değildi, ondan nefret ediyordu.
– Harry Potter ve Felsefe Taşı

Profesör Snape’in kötü şöhretli öğretmenlik tarzı, Harry ile beraber başka bir seviyeye çıkmıştı. Henüz ilk İksir Dersinde “Bay Potter” öğretmeni tarafından saldırıya uğrarken diğer Slytherinliler ise kıkırdıyordu. Snape’in düşmanlığı tüm yıl boyunca hiç azalmadan devam etti.

Snape in Potions e1470351762659

Harry acısını dostlarıyla paylaşırken, arkadaşları bunu şahsi algılamaması gerektiğini söylüyordu ve Dumbledore’da problemlere ışık tutmaya çalışıyordu. Ne olursa olsun, hiçbir şey Snape’in yaptıklarını mazur gösteremezdi hele hele sırf babasına benziyor diye bir öğrencinin üzerine bu kadar gitmemeliydi.

Bunca adaletsizliğe rağmen Harry, sınıfın ortasında bağırıp çağırmaya başlamadı. Sevse de sevmese de iksirleri öğrenmeliydi. Tüm bu olanlara ve dersin sınavlarına katlanmalı, karakterinin gerçek gücünü göstererek, ileride ona yardımcı olabilecek her bilgi kırıntısını öğrenmeliydi.

Küçücük Bir Nezaket Tüm Dünyayı Değiştirebilir

Zorbalıktan nasibini alan sadece Harry değildi. Malfoy ve yancılarının diğer bir hedefi ise neredeyse her şeyden korkan Neville Longbottom’dı. Neville’in yaşadığı çoğu aksilik komik olmakla birlikte çektiği acılar hakkında aynı şeyi söylemek çok zor.

Petrificus Totalus Neville e1479738884688

Özellikle kötü bir olay sonucunda, Draco Neville’e bir Beden Kilitleme Laneti yapmıştı. Hermione durumu öğretmenlere söylemesini isterken, Longbottom daha fazla sorun istemediği için bu öneriyi reddetmişti. Ron, Malfoy’a karşı durmasını isterken, bunu söylemek yapmaktan kolaydı. Harry ise daha farklı bir şey yapıp, son çikolatalı kurbağasını Neville ile paylaşmış ve ona en az yirmi tane Malfoy ettiğini söylemişti. Bu söylediği bir Quidditch maçı sırasında Neville tarafından da dile getirilmişti.

Yüzü kıpkırmızı olan Neville, Malfoy’a bakmak için sandalyesinde döndü ve ona “Senin gibi yirmi tane ederim Malfoy” dedi.
– Harry Potter ve Felsefe Taşı

Alay edilmiş birine yardım etmek onun tüm problemlerini çözmez ancak kaybettiği özgüvenin bir kısmını yerine getirebilir. Birkaç destek sözcüğü ve çikolatalı kurbağa bu iş için birebir.

Sizi Anlamasalar Bile Hepsinden Daha Güçlü Olduğunuzu Bilin

İyiyle kötü diye bir şey yoktur, güç vardır sadece. Bir de o gücü elde edemeyecek kadar zayıf olanlar…
– Harry Potter ve Felsefe Taşı

kelid aynasi

Lord Voldemort’un etkisi altında olan Quirrell’ın bu sözleri, tıpkı diğer zorbalar gibi yaptıklarını temize çıkarmak için söyleniyordu. Kendi isteklerini yapabildikleri için çok güçlü ve başarılı olduklarını düşünen ve diğerlerini umursamayan bir yaklaşım. Onlara göre birazcık bile olsa gösterilen merhamet ya da yardım, zayıflığın ve aptallığın bir göstergesi. Aslında dünyadaki en büyük sihri kaçıranlar için, çok büyük bir utanç.

“Voldemort’un anlayamacağı bir şey varsa o da sevgidir.”
– Harry Potter ve Felsefe Taşı

Merhamet duygusu sıklıkla, yanlış bir şekilde zayıflık ile karşılaştırılır. İhtiyacı olanlara yardım etmek ve doğruyu savunabilmek için dik durabilmek asıl gücü ve cesareti gözler önüne serer. Asıl korkaklar ise grup halinde gezen ve diğerlerinin üzerine gidenlerdir.