Hogwarts’ın Sevimsiz Hademesi Argus Filch’i Yakından Tanıyalım

argus-filch

Hogwarts‘ın asabi hademesi Argus Filch’i canlandıran aktör David Bradley‘nin böyle bir karakterle özdeşleşmesi gerçekten de zor olmalıydı. İşte Pottermore‘un Kamera Arkası serisinde yayınlanan Argus Filch yazısı.

Çocukları ilk birkaç Harry Potter kitabını okuduktan sonra David Bradley onlara eğer filmlerde oynayabilseydi hangi rolü oynaması gerektiğini sordu. “Doğuştan Filch için uygun olduğumu söylediler,” ve gülümsemeyle devam etti “Çocuklarım beni böyle mi görüyor? Bu yağlı, iğrenç, ahlaksız adam gibi? Hoş değil mi?” Seyircilerin şansına Bradley, rol için onlara da sorulmuştu ve ajansı kadroya alındığını söylemek için aradığında bütün seyirciler sevinçten havalara uçtu.

argus-filch2

Çekimler başlamadan önce Bradley’nin onu giydiren köstüm ve makyaj departmanıyla görüşmeleri vardı. Kendisi şöyle tanımlıyor: “Ortaçağ yankesicisiyle Vahşi Batı’dan biri arasındaki bir aksi. O sarkık paltoda oldukça yağlı bir deri ve tuhaf, sahte hayvan derisi vardı.” Filch’in görüntüsü, dağınık postiş (saç eklentisi), birkaç gündür kesilmemiş sakal ve itici takma dişlerle tamamlandı. Jany Temime Filch’in kostümünü yağı hafifçe azalan, pejmürde görünüşlü yelek, frak ve genellikle kahverengi-gri renk paletini daha çok hademe üniformasının birleşmesiyle uydurdu.

Filmler ilerledikçe Filch de temizliğe devam etti. Hatta Harry Potter ve Ateş Kadehi’ndeki Noel Balosu’a uygun, siyah, resmi bir takım ve Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 2’nin savaş sahnelerindeki doldurma malzemeler gibi işlenmiş zırh da giydi.

argus-filch3

Filmler sürecinde Bradley karakterle kolayca bütünleşebilmişti:

“Bir kere o büyük, kirli çizmelere, eski paltoya girdim mi ve dişleri taktım mı karaktere bürünüyorum ve çok eğleniyorum. Filch’ten hoşlanıyorum demiyorum, karakter olarak hoşlanıyorum ama onunla kahve içmeye gitmezdim.”

Filch karakteri için aklınıza başka bir oyuncu getiremiyorsunuz, değil mi? Biz de öyle. Teşekkürler David Bradley!

argus-filch4

Forumdan Cevaplar!