İşte Neville Longbottom’ın Gerçek Bir Gryffindor’lu Olduğunu İspatladığı O Sahne!

Voldemort FinalBattle

Hogwarts Savaşı’nda Neville tüm serinin en büyük ‘işte budur’ diyebileceğimiz anlarından birini ortaya koyuyor.

Buradan sonrası spoiler içermektedir, bizden söylemesi.

Harry ‘Sağ Kalan Çocuk’ken, Neville de ‘kurbağasını sürekli kaybeden çocuk’ olarak anılmış olabilir. Tedirgin, beceriksiz ve görünürde pek çok şeyde umutsuz vakamız Neville, güçlü yönünü bulmak için mücadele vermiştir. Fakat Seçmen Şapka’nın bir bildiği vardı da onu Gryffindor’a koymuştu.

‘Planda Terslik’

‘Asil ırktan gelmenin verdiği o cesareti gösterdin. Çok değerli bir Ölüm Yiyen olacaksın. Senin yeteneğine ihtiyacımız var, Neville Longbottom. ‘Sana ancak cehennem tamamen buz tuttuğunda katılırım,’ dedi Neville. ‘Dumbledore’un Ordusu!’

– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Peki nasıl oldu da bir kazanın bile doğru düzgün durmasını sağlayamayan çocuk Voldemort’a karşı koyacak cesareti bulabilmişti?

Neville-Longbottom-Lewis

Hogwart’daki ilk gününden beri Neville birçok zorbanın ve acımasız öğretmenlerin (Evet Snape, seni kastediyoruz!) hedefi haline gelmişti. Sınıfta etkin biri gibi görünmüyordu, onun ve arkadaşlarının sürekli kendilerini içinde buldukları o tehlikeli durumlardan bahsetmiyoruz bile. Tüm bunlara rağmen, Neville’ın sarsılmaz sadakati onun tehlikeden hiçbir zaman korkmadığı anlamına geliyordu.

‘Hepimiz D.O’daydık,’ dedi Neville usulca. ‘Bütün amaç, Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen’le savaşmaktı, değil mi? Bu da gerçek bir şeyler yapmamız için ilk şansımız – yoksa hepsi bir oyun falan mıydı?’ ‘Hayır – tabii ki değildi –’ dedi Harry sabırsızca. ‘O zaman biz de gelmeliyiz,’ diye noktayı koydu Neville. ‘Yardım etmek istiyoruz.’

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Neville’ın azmi gayet iyiydi, Esrar Dairesi ve Astronomi Kulesi’ndeki testlerden de geçmişti. Fakat onun can alıcı anı Hogwarts Savaşı’ndaydı…

Harry, Ron ve Hermione Ölüm Yadigarları’nda Hortkuluk ararken, Neville Hogwart’da başkaldırıya öncülük ediyordu. Bunun için baş koyan arkadaşlarını motive ettikten sonra savaştan zarar görmüş olan Neville, kendisini Adamotlarıyla savaş(Bitkilim uzmanıdır kendisi!) içinde buldu ve Harry’den gelen çok önemli bir görevi kabul etti – ‘yılanı öldür’.

Savaş kaybedilmiş gibi görünüyordu. Neville tek başına bizzat Lord Voldemort karşısında silahsız ayakta duruyordu. Başkaldırmasının cezası olarak Seçmen Şapkayı giymeye zorlandı ve Voldemort şapkayı ateşe verdi. Neville bir anda serbest kalmıştı, Godric Gryffindor’un kılıcını dışarıya doğru çekti…

Tek bir hareketle Neville büyük yılanın başını ikiye ayırmıştı, Giriş Salonundan boşalan ışık altında parlayarak havaya savruldu. Voldemort’un ağzı kimsenin duyamadığı öfke çığlığıyla açılmıştı

– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Peki Bu Neden Önemli?

Neville’ın son Hortkuluk’u yok etmesi günü kurtardı, evet, ama etkileyici olan şey onu bu noktaya taşıyan yolculuğuydu.

Yuvarlak yüzlü bir çocuğun yanından geçti; çocuk, ‘Yine kurbağamı kaybettim, nine,’ diyordu. Harry, yaşlı kadının, ‘Ah, Neville,’ diye iç çektiğini duydu.

– Harry Potter ve Felsefe Taşı

Neville-Gry

Berbat haldeki iksirlerinden tutun da kaçak kurbağası Trevor’a kadar, Neville için hep üzülmüşüzdür. Onurlu bir büyücü ailesinden geldiği ve bu onuru sürdürmek için Neville’ı yetiştiren büyükannesi Augusta dışında hakkında pek bir şey bilmiyorduk. Fakat, Neville’ın bu kusurları bir trajediyi örtüyormuş, yıllar boyunca hep içinde tuttuğu bir trajediyi.

‘- zavallıcıklar,’ diye homurdandı Moody. ‘Ölmek bile onların başına gelenden daha iyi…’

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Neville daha bebekken, anne babası Alice ve Frank Longbottom delirtilene kadar Cruciatus laneti ile işkence edildiler. Vazifesini bilerek, onları hastanede ziyaret etse de bu çiftin önceki hallerinden eser yokmuş gibi bir halde Neville’a boş bir şekerleme ambalajı verirler. Bu sahneyi yürek parçalayıcı bölüm ‘Kapalı Koğuşta Noel’de görüyoruz.

‘Neville, o ambalajı çöp kutusuna at, herhalde odanın duvarını kaplayacak kadar vermiştir şimdiye dek.’ Ama Harry, Neville’in çıkarlarken sakız ambalajını cebine attığını gördüğünden emindi.

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Sevdiği birini kendini bu şekilde kaybetmiş olarak görmek pek çok kişinin anlayabileceği bir şey değildir. Neville’ın neden bunu, görünüşte değersiz şekerleme ambalajına bağlanmayı, arkadaşlarına anlatmadığını sorabiliriz, fakat bu karmaşık bir konudur.

‘Gerçek Bir Gryffindor’

Ama kimsenin gelişmesi Neville’inki kadar belirgin değildi. Annesiyle babasına saldıranların kaçtığı haberi Neville’de garip, hatta biraz korkutucu bir değişikliğe yol açmıştı.

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Peki bitkilerin aşığı bu tedirgin delikanlı nasıl Karanlık Lord’la yüzleşecek kadar büyüdü? Cevabı çok basit – asla vazgeçmemişti.

neville-cool

Neville sempati kazanmaya çalışmadı veya çaresizlik içinde yüzmedi. Bunun yerine acısını kendini geliştirme yolunda kullandı. Ölüm Yiyenlerin Azkaban’dan kaçtığı haberi onu teşvik etti. Ailesinin intikamını almak ve daha fazla masumun onların dehşet verici kaderlerini çekmemesi için daha çok mücadele verdi. Seçmen Şapka haklıydı – çok derinlerinde bir yerde Neville Longbottom’ın aslan yüreği yatıyordu.

Neville’ın hikayesi hepimize bir esin kaynağı olmuştur. Kaç tane kazanı erittiğiniz önemli değildir; sıkı bir çalışma ve cesaretle bir kahraman olabilirsiniz.

Sizin kitaplarda veya filmlerde Neville’la alakalı favori sahneniz hangisi? Bizimle paylaşmayı unutmayın!

neville-and-voldemort-are-similar-in-many-ways

⁠⁠⁠Evapsie!
2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir