J.K. Rowling’in Kaleminden “Anahtarlar” Hakkında Her Şey

Anahtar e1470313724793

Büyülü Ulaşım Yolları yazı dizimizde sırada Anahtarlar var! İşte J.K. Rowling‘in kaleminden zaman zaman hayat kurtaran bir ulaşım şekli.

Cisimlenemeyen, gündüz saatlerinde (yani süpürge, Testral, uçan araba ve ejderhaların uygun olmadığı saatlerde) seyahat etmek isteyen veya seyahat ettikleri yerde şömine olmayan (yani Uçuç Tozu’nun işe yaramadığı yerler) büyücülerin son çare olarak Anahtarları kullanması gerekmektedir.

Bütün cansız nesneler Anahtara dönüştürülebilir. Cisimlerin üzerine büyü yapıldığında bu cisimler kendilerini kavrayan herkesi önceden belirlenmiş varış noktasına götürür. Anahtarlar aynı zamanda tutan kişi veya kişileri sadece belirli bir zamanda varış noktasına ulaştıracak bir şekilde büyülenebilir. Böylece çok sayıda cadı ve büyücünün kalkış ve varış zamanları belirlenebilir, Quidditch Dünya Kupası gibi olayların sadece birkaç güvenlik ihlali ile gerçekleşmesi sağlanabilir.

Güvenlik çok önemli olduğunda ve bir kitle hareketi planlandığında Anahtar ıssız bir yerde saklanmış bir obje olur, böylece yanından geçen Muggle’lar Anahtarı önemsiz bir çöp zanneder. Ancak tabii ki kazalar da olmuştur, köpek gezdiren iki Muggle 2003’te kendilerini Celestina Warbeck konserinde bulmuştu. Köpekleri Clapham Common’da eski bir ayakkabıyla koşuşturuyordu (bu nedenle bir grup kederli cadı ve büyücü kocaman boş bir çimenlik alanda çılgınlarca Anahtarlarını aramıştı ve umut dolu bir şekilde eski cips paketlerini ve izmaritleri tutmaya başlamıştı). Köpeği gezdiren Muggle’lardan biri hatta ‘A Cauldron Full of Hot, Strong Love’ isimli şarkıyı birlikte söylemek için Celestina tarafından sahneye bile çağırılmıştı. Bezgin bir Bakanlık görevlisi tarafından bu Muggle’a Hafıza Büyüsü uygulansa ve o an işe yaramış gibi görünse de bu Muggle Celestina’nın dünya çapında ünlü bu şarkısına inanılmaz bir benzerlik gösteren bir Muggle şarkısı yazmıştı ve bu Muggle şarkısı da oldukça ünlü olmuştu (Celestina bu durumdan tabii ki hoşnut kalmamıştı).

Dartmoor

Bir Anahtarla seyahat etmenin rahatsız bir duygu olduğu dünya çapında bilinir, tamamen korkunç bir şey olmasa da mide bulantısına, baş dönmesine ve daha kötü durumlara bile yol açabilir. Şifacılar yaşlıların, hamilelerin ve güçsüz insanların Anahtar kullanmaktan kaçınmasını önermektedir. Sinir bozucu akrabaların seyahat etmesi için Anahtar ayarlanması önerisi Noel zamanında birçok büyücü ailesini kurtarmıştır.

J.K. Rowling’in Düşünceleri

Portkey” ismi (İngilizcede “Anahtar” anlamına gelmektedir) Fransızca “porter” kelimesinden gelmektedir ve bu kelime “taşımak” anlamına gelir. Kelimenin “key” bölümü ise İngilizcede “anahtar” anlamına gelmektedir ve gizlilik ya da aldatmaca anlamında kullanılmıştır. Övünmeyi sevmem ama benim gerçek bir Anahtarım var ve bu Anahtarın varış noktası bir ABD şehri olan LaPorte. Bu Anahtar bana bir hayran sayfası olan Mugglenet.com’un kurucusu Emerson Spartz tarafından verilmişti.

harry-potter-and-the-goblet-of-fire-65

3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir