J.K. Rowling’in Kaleminden “İsim Koyan Kâhinler” Hakkında Her Şey

kehanet harry ron

Büyücü ailelerinin çocuklarına nasıl isim koyduklarına dair Pottermore için J.K. Rowling’in kaleme aldığı bu yazıya gelin hep beraber göz atalım!

İsimlerin pek çoğu çocuklara büyücü aileleri tarafından koyulur. Bu isimlerden bazıları bize göre Muggle isimleri olsa da (ör. James, Harry, Ronald) diğerleri o ismi taşıyan kişinin kişiliği veya kaderiyle ilgili ayırt edici bir anlama işaret etmektedir (ör. Xenophilius, Remus, Alecto).

Bazı büyücüler isimleri aile geleneği hâline getirmişlerdir. Örneğin Black ailesi çocuklarına yıldız ve takımyıldızlarının adını vermeyi severler (ki bu durum pek çoğuna göre onların afili hırs ve gururlarına uymaktadır). (Potterlar ve Weasleyler gibi) diğer büyücü aileleri çocuklarına en sevdikleri isimleri koyarlar ve bu konuyu uzatmazlar.

Ancak büyücü toplumunun belirli bir kesimi, (genellikle yüklü bir altın karşılığında) çocuğun geleceğiyle ilgili kehanette bulunan ve buna göre uygun bir ad öneren bir İsim Koyan Kâhin’e danışarak eskiden kalma büyücü âdetini sürdürmektedir.

kehanet ve neville

Bu adet giderek daha da az uygulanmaktadır. Pek çok aile çocukları için “kendi yolunu kendi çizsin” anlayışını tercih etmekte ve çocuklarının yetenekleri, mühletleri veya en kötü ihtimalle yaşayabilecekleri felaketlerle ilgili erken ipuçları almaktan (haklı olarak) hoşlanmamaktadır. Anne ve babalar, İsim Koyan Kâhin’in yanından dönerlerken sık sık kendilerini saçma bir şekilde yiyip bitirmişler çocuklarının kişiliği veya geleceği hakkında Kâhin’in öngörülerini hiç duymamayı dilemişlerdir.


bunlar da ilginizi çekebilir:

* J.K. Rowling’in Kaleminden Diğer Harry Potter Hikâyeleri