J.K. Rowling’in Kaleminden “Merlin Nişanı”nın Kısa Tarihi

merlin

Bilinen en büyük büyücülerden olan Merlin‘in hayatı hakkında detaylı bir yazıyı daha önce paylaşmıştık. Şimdi ise, onun anısına yüzyıllardır diğer büyücülere takdim edilen ödül, Merlin’in Nişanı hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Üstelik J.K. Rowling’in Kaleminden!

Merlin Nişanı, bazen (O.M = The Order of Merlin) M.N olarak kısaltılır, Sihir Bakanlığı’ndan da önce kurulan ve günümüzde Yasama ve Yargı işlerinden sorumlu Büyüceşura tarafından verilen bir ödüldür. Nişan, etkileyici bir altın madalyanın, Birinci Sınıf için yeşil, İkinci Sınıf için mor ve Üçüncü Sınıf için beyaz renkli bir kurdeleye iliştirilmesinden oluşur.

Merlin Nişanı, zamanının en ünlü büyücüsünün anısına, 15. yüzyıldan beri verilmeye devam etmektedir. Efsaneye göre Birinci Sınıf Merlin Nişanı’nı temsil eden yeşil kurdele, Merlin’in Hogwarts’taki Binasını temsil eder.

Birinci Sınıf Merlin Nişanı, “göz kamaştırıcı cesaret veya büyüde standartların üzerinde beceri” gösterenlere verilirken, İkinci Sınıf Merlin Nişanı “olağanüstü gayret ve başarı” sahiplerine gitmektedir. Son olarak, Üçüncü Sınıf Merlin Nişanı ise “büyücü dünyasını eğlendirenlere ya da büyücülerin bilgeliğine katkıda bulunanlara” verilir.

İnsanların bu kadar gıpta ederek baktığı bu ödülün, Sihir Bakanlığı’nın gözdelerinde, özellikle üst sınıf insanlarda olması normalden daha fazla rastlanır. Albus Dumbledore’un ilk (Birinci Sınıf) Merlin Nişanı’nı almasının nedeni Kara Büyücü Grindelwald’u alt etmesi olarak açıkça bilinirken Sihir Bakanı Cornelius Fudge’ın kendi kariyerini sebep göstererek kendine Birinci Sınıf Merlin Nişanı ödülü vermesi büyücü dünyasında birçok söylentiye yol açmıştır. Ödülün, üst sınıflardan daha önemsiz sahipleri arasında Sirius Black’in büyük babası Arcturus Black vardır. Bu ödülü almasının sebebinin Bakanlık’a muazzam miktarlarda altın borç vermesi olduğuna inanılır.

Bu kısa yazıyı da böylece sonlandırıyoruz. Merlin Nişanı hakkında düşündüklerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

“Merlin” Hakkında Her Şey

3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir