J.K. Rowling’in Kaleminden “Quirinus Quirrell” Hakkında Her Şey

QuirinusQuirrell

Hogwarts’ta öğretmenliğe başlamadan önce dünya üzerinde büyük bir tur gerçekleştiren Harry’nin ilk Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni zeki ve genç bir büyücü. Harry ile olan ilk tanışmalarındaki gibi Quirrell her kıyafetini bir sarık ile tamamlıyor.  Kekemeliği ile çokça bağdaştırılan gergin yapısı, sarığın altının tamamen sarımsak ile dolu olduğunu ve vampirlerden korunmak için kullanıldığı dedikodularına da sebep oluyor.

Bence Quirrell yetenekli ancak çok narin ve bu gergin yapısı ve çekingenliği öğrencilik yıllarına dayanıyor. Kendini yetersiz hissedişi sebebi ile kendini insanlara ispat etmek istiyor ve Karanlık Sanatlara karşı içinde bir ilgi uyanıyor. İnsanların kendilerine güldüklerini ve fark edilmediğini düşünen çoğu insan gibi, Quirrell’ın da içinde tüm ilgiyi üstüne çekmek ve onu fark etmelerini sağlayacak bir his yaratma arzusu var oluyor.

Quirrell yola çıktığı zaman aklında, Karanlık Lord’dan kalanları bulmak vardı. Bu isteği kısmen merak, kısmen de önemsizlik duygusunu alt etmek sebebiyleydi. Sonradan bu his, Voldemort’u bulan ve onu yenen adam olma düşüncesine evrildi. Fakat daha da önemlisi, Lord Voldemort’tan öğrenecekleri sayesinde bir daha kimse ona gülemeyecekti.

Quirrell’in harika bir aklı olduğunu söylediği zaman Hagrid haklıydı ancak Voldemort’u yenebileceğini düşünen Quirrell son derece saf ve kendini beğenmiş bir haldeydi. Öyle ki Voldemort gibi bir büyücü ile başa çıkabileceğini düşünüyordu. Genç öğretmenin Hogwarts’ta çalışmaya başlayacağını öğrenen Voldermort, karşı koymaya mecali bile olmayan Quirrell’ı anında ele geçirdi.

Quirrell ruhunu tam olarak kaybetmemiş olsa bile, Voldemort tarafından tüketilmişti ve vücudu korkunç bir mutasyona uğraşmıştı; Voldemort başının arkasına yerleşmişti ve tüm hareketlerini yönetiyordu hatta ve hatta cinayet işletebilecek kadar. Quirrell duruma karşı koymaya çalışsa da Voldemort’un zayıflamış hali bile onun güçlerinin çok çok ötesindeydi.

profesor quirrell

Etki altındaki Quirrell, Voldemort için geçici bir Hortkuluk gibiydi. İçindeki şeytani ruh ve fiziksel bozulma ile mücadele etmesi bile çok zordu. Harry’nin annesi, evladını korumak için kendini feda ettiğinde çocuğunda oluşturduğu koruma, Harry ile olan savaşında Quirrell’in cildinde yanıklara ve kabarcıklara sebep olmuştu. Bildiğimiz gibi Harry ile olan temas sebebiyle korkunç bir sonla karşılaşan Quirrell’ın ve Voldemort’un ortak kullandığı beden yanarken, Voldemort bedeni terk eder ve Quirrell de ölür.

quirrell ve harry

J.K. Rowling’in Düşünceleri

Quirinus, hakkında çok fazla bilgi olmayan bir Roma tanrısı ve sıklıkla savaş ile özdeşleştirilir – Quirrell’ın aslında göründüğü kadar alçak olmadığı hakkında bir ipucu. İngilizce Quirrell ismi, sincap manasına gelen Squirrel ile benzeşir – küçük, tatlı ve zararsız ancak öte yandan titreme ve gerginlik anlamı olan Quiver ile de benzer. Bu da karakterin sürekli gergin olmasına bir atıfta bulunur.

İlginizi çekebilir:

Profesör Quirrell’ın Harry’ye Öğrettiği 3 Önemli Hayat Dersi

Sahne Arkası: Profesör Quirrell

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir