Sahne Arkası: Profesör Quirrell

QuirinusQuirrell

Za-za-zavallı k-kekeme P-Profesör Quirrell’dan iki yüzlü adama geçen bu profesör, Harry Potter serisinde gördüğümüz ilk şok edici ters köşe görevini görmüştü. Ian Hart Hogwarts’ın ilk kötü adamını canlandırmaya nasıl başladı? Tabii, doğru kitaba bakarak başlasaydı daha iyi olurdu… Haydi Profesör Quirrell karakteri hakkında detayları öğrenelim!

Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın kostüm tasarımcısı Judianna Makovsky’nin tüm Hogwarts profesörleri için seçtiği konsept, resmi İngiliz okul kıyafetlerini anımsatan bir konseptti ve öğretmenlerin  cübbelerinin altında takım elbise ve kravat ile birleşiyordu.

Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Profesörü Quirrell’in kıyafeti için Makovsky’den bir sarık eklemesi istenmişti, bu sarığı da Ian Hart’ın oynadığı Quirrell, vücudunu bedeninden ayrılmış olan Voldemort’la paylaştığını saklamak için takıyordu.

profesor quirrell kiyafet

“Kitapta Quirrell’in sarık taktığı özellikle belirtilmişti,” diyor Makovsky, “ama sarığın çok egzotik ve yersiz görünmediğinden endişelendim.”

Geleneksel olarak kafanın arkasına daha yakın ve biraz daha sivri uçlu olacak şekilde uzun olan Orta Doğu ve Hindistan tarzındaki sarıkları kullanmaktan vazgeçti.

Bunun yerine Makovsky Rönesans’tan bir tasarım kullanmaya karar verdi, bunlarda şal çok daha uzun ve daha az sıkı olduğu için Quirrell’in bir şey sakladığı da belli olmayacaktı. Sürekli bilerek göze batmaktan kaçınan bu karakterin önemini azaltmak için kıyafetinde de düz siyah ve kahverengi renklerini kullandı, bu da bu insanın utangaç ve yoksul biri olduğu izlenimini uyandırıyordu.

Oyuncu Ian Hart, Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın yapımcılarıyla ve oyuncu seçme yönetmeniyle tanışmadan önce karakterini araştırmaya gittiğinde komik bir şok yaşamıştı. Oyuncu bu durumu şöyle açıklıyor:

“Kitapların hiçbirini okumamıştım, bu yüzden yerel bir kitapçıya gittim ve bana ikinci kitabı, Harry Potter ve Sırlar Odası’nı verdiler. Kitabın her yerine bakıyordum ve ‘Karakterim nerede? Bulamadığıma göre önemli bir parçası olamaz,’ diye düşünüyordum.”

quirrell ve harry potter

“Harry Potter: The Character Vault” adlı kitaptan alınmıştır.

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir