J.K. Rowling’in Yeni Kitabından “Sybill Trelawney Hakkında Bilinmeyenler”

sybill trelawnry hakkinda her sey

J.K. Rowling’in geçtiğimiz aylarda çıkan kitaplarından Hogwarts’tan Kahramanlık, Zorluk ve Tehlikeli Hobiler Üzerine Kısa Hikayeler‘de bulunan hayat hikayelerini ve bilinmeyenleri çevirmeye devam ediyoruz. Sırada puslu ve biraz da delicil bir bakışı, sevmediği kişilerin sonunu sıra dışı ölümlerle bağdaştıran kehanet öğretmenimiz Sybill Trelawney var! Bu az da olsa (!) görücü kanı taşıyan profesörün hayatı Türkçe olarak sizlerle!

SYBILL TRELAWNEY

DOĞUM GÜNÜ:

9 Mart

ASASI:

Fındık ağacı ve tek boynuzlu at kılı, 24 santim, çok esnek

HOGWARTS BİNASI:

Ravenclaw

ÖZEL YETENEKLERİ:

Her ne kadar bu yeteneği önceden bilinmeden ve şuursuzca da olsa; bir Görücü

EBEVEYNİ:

Muggle anne, büyücü baba

AİLESİ:

‘Higglebottom’ soyismini almayı reddetiğinde, erken evliliği öngörülemeyen bu uyuşmazlıkla bitti, çocuğu yok

HOBİLERİ:

Aynanın karşısında felaket içerikli kehanet pratiği yapmak, beyaz İspanyol şarabı.

Sybill, gerçek bir görücü olan Cassandra Trelawney’nin büyük-büyük torunudur. Nesiller boyunca Cassandra’nın yeteneği gitgide seyrelmiş, ancak buna rağmen Sybill’e kendisinin bildiğinden daha fazlası aktarılmıştır. Yeteneğiyle ilgili kendi yalanlarına yarı inanan (ki en azından yüzde doksan oranında sahtekâr) Sybill, dramatik bir tavır takınır ve daha saf öğrencilerini yaklaşan kötü kader ve felaket senaryolarıyla etkilemenin tadını çıkarır. Bir falcının yetenekleriyle donatılmıştır; örneğin Neville’in gerginliğini ve telkine açık halini doğru bir şekilde okur ve ona bir fincan kırmak üzere olduğunu söyler, o da kırar. Diğer durumlarda ise saftirik öğrencileri zaten işi onun yerine yapıyorlardı. Profesör Trelawney, Lavender Brown’a korktuğu şeyin on altı Ekim’de gerçekleşeceğini söyledi; Lavender o gün tavşanının ölüm haberini alınca hemencecik kehanetle ilişkilendirdi.

Sybil Trelawney

Hermione’nin bütün mantığı ve doğru algısı (Lavender’ın, henüz yavru olan tavşanının ölümüne dair bir endişesi yoktu ve zaten tavşan da on altısında değil bir önceki gün ölmüştü) boşa gitmişti: Lavender mutsuzluğunun önceden bildirildiğine inanmak istiyordu. Ortalamalar kanununa uygun olarak Profesör Trelawney’nin kurusıkı kehanetleri bazen hedefini buluyordu ancak çoğu zaman durum, sözlerini aşırı önemseme ve boş laftan ibaretti.

Sybil Trelawney 3

Yine de Sybill, sonrasında hiç hatırlayamasa da gerçek kehanetin çok nadir şekilde görülmesini de tecrübe ediyordu. Hogwarts’taki görevini garantilemişti çünkü Dumbledore’la olan mülakatı sırasında önemli bilginin şuursuz profesörü olduğunu gösterdi. Dumbledore ona okulda kalabileceği bir yer tahsis etti, yarı koruma amaçlı, yarı gerçek kehanetlerin devamının geleceğini umarak (bir sonraki için uzun yıllar beklemek zorunda kaldı).

Neredeyse hepsi ondan daha yetenekli olan çalışanlar arasındaki düşük statüsünün farkında olan Sybill, zamanının çoğunu kuledeki tıklım tıklım, havasız odasında, iş arkadaşlarından ayrı geçirirdi. Şaşırtıcı olmayacak şekilde belki de, alkol bağımlığı ortaya çıktı.

1 e1481455295449

J.K. Rowling’in Düşünceleri

Profesör Trelawney ve McGonagall tamamen zıt kutuplar; biri şarlatan, manipülatif ve gösterişçi, diğeri ise zeki, katı ve dik bir duruşu var. Ancak yine de ortama tamamıyla yabancı ve Hogwarts’lı olmayan Dolores Umbridge’in, Sybill’i okuldan atma girişiminde, bir çok durumda Trelawney’e karşı olan McGonagall büyük bir şefkat gösterip onun yanında yer almıştı. Gerçek hayatta onu ne kadar sinir bozucu bulacak olsam da, Profesör Trelawney’nin insanda acıma duygusu uyandıran bir tarafı var ve sanırım Minerva onun içinde yatan yetersizlik hissiyatını sezmiş olmalı.

trelawney mcgonaggal

Hogwarts kadrosundaki (Albus Dumbledore, Minerva McGonagall ve Rubeus Hagrid gibi) birçok kişinin detaylı geçmişini yazdım, bunların bazıları kitaplarda kullanıldı, bazıları kullanılmadı. Kehanet öğretmeninin Hogwarts’ta bitmeden önce başından geçenler hakkında üstü kapalı düşüncelerimin olması bir şekilde uyuyordu. Sybill’in Hogwarts öncesi halini büyücülük dünyası içinde oradan oraya sürüklenen, atalarını kullanarak iş sahibi olmaya çalışan ama Görücü olmasına yönelik itibar görme ihtiyacı sebebiyle iş vermeyenleri hor gören biri olarak hayal ettim.

Trelawney

Kernevekçe soyisimleri severim ve üçüncü kitaba kadar seride hiç kullanmamıştım ve böylece Profesör Trelawney soyismini almış oldu. Gülünç bir isim veya hilekârlık çağrıştıran bir isim kullanmak istemedim, onun yerine etkileyici ve çekici bir isim tercih ettim. Trelawney çok eski bir isimdir ve Sybill’in etkileme arayışı içindeyken atalarına olan aşırı bağlılığını da çağrıştırıyor. İsminin geçtiği (‘Batılı Adamların Şarkısı’ adında) çok güzel eski Kernevekçe bir şarkı var. Sybill’in adı antik zamanlarda bir kadın kahin olan ‘Sibyl’ ile sesteş. Amerikalı editörüm ‘Sibyl”ı kullanmamı istedi ancak ben kendi versiyonumu kullandım çünkü eski ulu kahinlere atıfta bulunurken, aslında modası geçmiş kadın ismi ‘Sybil’in bir versiyonundan fazlası değildi. Profesör Trelawney’nin ‘Sibyl’ olarak nitelendirilemeyeceğini düşündüm.

*J.K. Rowling’in Yeni Kitabından “Minerva McGonagall Hakkında Bilinmeyenler” için buraya tıklayabilirsiniz!

*J.K. Rowling’in Yeni Kitabından “Remus Lupin Hakkında Bilinmeyenler” için buraya tıklayabilirsiniz!

J.K. Rowling’in Yeni Kitabından “Silvanus Kettleburn Hakkında Bilinmeyenler” için buraya tıklayabilirsiniz!

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
3 Yorum