Kamera Arkası: At Adamlar

centaur

Jody Revenson’un Harry Potter: The Creature Vault kitabından alınmıştır.

Nefret edilen Profesör Umbridge’in düşündüğünün aksine, Harry Potter filmlerinin yaratık tasarımcıları at adamları hiçbir zaman melez bir tür olarak düşünmemiş. Gelin, bunun sebeplerine daha yakından bakalım.

At adam, insan ve at özelliklerini aynı anda taşıyan bir yaratık türüdür. Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda Harry Potter, bir at adam olan Firenze ile ilk kez cezası yüzünden Yasak Orman’da tanışır. Harry, ormanda bir tek boynuzlu atın kanını içmekte olan Voldemort ile karşılaşır ve Firenze Harry’yi Karanlık Lord’un saldırısından kurtarır.

Dolores Umbridge’in Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda hak ettiği cezayı çekmesinde de at adamlar önemli bir rol oynar. Harry ve Hermione Granger Umbridge’e Dumbledore’un Ordusu’nun ‘gizli silahını’ göstereceklerini ve bu gizli silahın Yasak Orman’da olduğunu söylerler. Ormandayken lideri Bane olan bir at adam sürüsüyle karşılaşırlar. Umbridge’in bu yaratıklara karşı olan önyargısı öfkeli bir tartışmaya yol açar ve at adamlar Umbridge’i ormanın derinliklerine sürükler.

firenze

Bu yaratıkların tasarımcıları, Umbridge’in düşündüğünün aksine, at adamları hiçbir zaman melez bir tür olarak düşünmemişti. Bu mitolojik varlıklar hakkında yaptıkları ilk araştırmalarda, eski Yunan ve Romalı sanatçıların bu yaratıkları bir insanın üst kısmını atın gövdesinin üstüne koyarak çizdiğini gördüler. Ancak bu at adam şeklinin aksine, tasarımcılar at adamları insanlaştırılmış at olarak değil, hayvanlaştırılmış insan olarak tasarladı.

Harry Potter filmlerinde at adamlar, insan suratına kıyasla daha geniş bir alına, daha düz burun, çene hattı ve yanaklara, ve birbirinden daha uzak gözlere sahip uzun suratlı yaratıklardır. Sadece alt gövdeleri değil, tüm vücutları insan derisi yerine at derisiyle kaplıdır ve vücudun her yerinin at derisi renginde olduğu görülür. Sivri kulakları, kafalarının üst tarafındadır.

Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda Firenze bilgisayar ürünü bir görüntüydü ancak Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda yapım yöntemi değişti. Bane ve Magorian’ı göstermek için iki adet gerçek boyutlu at adam maketi üretildi ve bu maketler taranıp bilgisayara aktarıldı. Işıklandırmayı ayarlayabilmek ve oyunculara yaratık olarak bakabilecekleri ve takip edebilecekleri bir ‘göz hizası’ oluşturmak için bu maketler orman setine de koyuldu.

centaur 2

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’ndan…

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir