Kamera Arkasından İfritlere Ayrıntılı Bir Bakış

dag ifriti

Harry Potter dünyasındaki yaratıklar arasında pek sevimlilikleriyle bilinmeseler de ifritler, çok önemli bir sahnenin zeminini oluşturmuştu. Sonuçta Harry, Ron ve Hermione’nin dostluklarının başlamasına neden olan sahne tam da bu değil miydi?

İfritler devasa boyutlarda, yaklaşık 3,5-4 metre uzunlukta yaratıklar olarak tasvir edilmektedir. Oldukça tehlikeli yaratıklar olmalarıyla ters düşecek bir üne de sahiptirler: Ahmaklık! Filmlerde ilk kez ifrit, Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda Cadılar Bayramı festivali sırasında Profesör Quirrell’ın “Zindanda ifrit var!” diye bağırarak Büyük Salon’a doğru koşmasıyla karşımıza çıkar. Harry Potter ve Ron Weasley, Hermione Granger ve ifriti kızlar tuvaletinde bulur. Ron’un en sonunda (Bkz: LeviosAR değil, LeviOsa.) Wingardium Leviosa büyüsünü doğru şekilde yapmasıyla ifriti alt etmeyi başarırlar.

Harry Potter ve Felsefe Taşı’ndaki ifrit sahneleri çeşitli görsel efekt teknikleri bir arada kullanılarak oluşturulmuştur. İlk olarak, yaratık atölyesi bir ifrit tasarlayıp onun yüzündeki boş ifadeyi, üç parmaklı ayaklarını ve bacaklarındaki sivri siğilleri barındıran bir maket yapmıştır. Daha sonra, yetişkin halde ve kostümlü bir ifrit modeli üretilmiştir, çünkü ifrit kızlar tuvaletinde yere yığıldığındaki görüntü böyle sağlanmış olacaktır. Üstelik, Emma Watson’ın (Hermione Granger) karşısında rolünü oynayabilmesi için ifritin eli ve bacakları da dahil alt kısmı, tam boyutlu olarak gösterilmiştir.

dag ifriti 2

Üzerinde ifrit kostümüyle bir başka oyuncu geleneksel bir kamera tarafından görsel referans için filme alınmıştır, çünkü Felsefe Taşı çekilirken hareket yakalama teknolojisi henüz yaygınlaşmamıştı. Pratik görsel mizansenler çekilmiştir. Onlardan bazıları tuvalet kapılarının ifritin sopayla vurmasıyla patlaması, Hermione’nin altında bulunduğu lavabonun yıkılması ve Daniel Radcliffe’i (Harry Potter) yukarı çekip ifritin omuzlarına ‘oturtacak’ ve sağa sola sallanmasını sağlayacak hidrolik bir mekanizmadır. Tüm bu canlı çekimler sahne gidişatına uyacak şekilde yerleştirilip kesintisiz bir sahne oluşturmak için dijital görüntüyle birleştirilmiştir.

İfritler aslında bir diğer Harry Potter filmi Harry Potter ve Melez Prens’te de ortaya çıkacaklardı. Film yapımcıları ifritleri, fotoğraf ve tabloların canlandırıldığı şekilde ‘hareket halinde’ bir goblende kullanmayı düşünüyorlardı. Pembe bale etekleri ve ayakkabıları içinde ifrit kostümlü iki dansçı, ifritlere bale dansını öğreten Üşütük Barnabus portresi için çekilmiştir. Aslında bu oyuncular mavi bir ekranın önünde tam dört kere dans edilirken çekilmişlerdir. Sekizli ifrit grubu bu koreografiyi hep birlikte yapıyormuşçasına izlenimi vermek için böyle yapılmıştır. Montaj odasında gerçekleşen bu dansları, ifritlerin dansı olarak adlandırılmıştır.

⁠⁠⁠Evapsie!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir