Pottermore Muhabirinin Film Yapma Kılavuzu: “New York Gökyüzünü Baştan Yaratmak”

newt-scamander-new-york

Gerçekte var olmayan şeyleri, nasıl varlarmış gibi gösteririz? Bir İngiliz havaalanının orta yerinde, New York’un ufuk çizgisinin tamamı nasıl oluşturulur? Oyuncular hayali bir canavarla sahne çekerken nereye bakarlar? Ve kuklaların bütün bunlarla ilgisi ne? İşte Fantastik Canavarlar filmlerinin perde arkasında dönen küçük sinema hileleri!

İlk işimiz, New York’un ufuk çizgisi. Yapım tasarımcısı Stuart Craig, set dekoratörü Anna Pinnock ve sanatçılarla zanaatkarlardan oluşan büyük bir takım, Leavesden’da kendi New York’larını yarattılar! Tina ve Queenie Goldstein’in kırmızı tuğla apartmanının dış görünüşü, Jacob’ın kiralık dairesi, Amerika Birleşik Devletleri Büyü Kongresi’nin genel merkezi ve Upper West ile Lower East caddelerindeki sahte dükkanların hepsi yapılmış.

Ama New York büyük ve gelişen bir şehir. Elbette Empire State Binası 1930’lara kadar inşa edilmemişti, ama 1926 yılında bile bulutlara ulaşan uzun yapılar mevcuttu. Bunları yansıtabilmek için, setteki binaların üstlerine yeşil ekranlar yerleştirildi. Film çekimleri bittikten sonra, bu yeşil ekranlar dijital görüntülerle değiştirilip, bazı sahnelerde 50 kata çıkan binalarla değiştirilecek.

Böyle bir gökyüzünü sihirle geri getirebiliyorlarsa, Newt’ın çantasındaki fantastik canavarları da hayata getirebilirler, değil mi?

Tabii ki de! New Scamander’ın canavarları, çekimlerin bitiminden sonra (yani şu an) CGI kullanılarak yapılacaklar. Bu oldukça karmaşık bir süreç. Savaş Atı adlı tiyatro oyununda görev alan kuklacılar, Eddie Redmayne’nın etkileşmesi için detaylı kuklalar yapıp kullanmışlar. Diğer sahneler için, oyuncuların belli yerlere bakıp oynayabilmeleri için, tenis topları kullanılmış.

Sekiz Harry Potter filmlerinde gördüğümüz gibi, CGI yıllar boyunca çok gelişti. Gerçek hayattaki oyuncuları hayali sahnelere eklemekle kalmayıp, bir sürü yaratığı da gerçeğe döndürdü.

Fantastik Canavarlar’ın CGI ekibi, yaratıkları direkt olarak J.K. Rowling’in hayat gücünden alıp beyaz perdeye yansıtacaklar. Bu muhteşem CGI, Swooping Evil’ı (bir çeşit büyük kelebek) gökyüzünde uçan gerçek bir zümrüt-safir kuşa dönüştürecek. Hem de oldukça gerçekçi bir gökyüzünde.

fantastik-canavarlar-sahne

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir