Pottermore Nedir?

pottermore

İngiltere’de 1997, Amerika’da 1998, Türkiye’de ilk olarak 1999’da, sonra da Yapı Kredi Yayınları tarafından 2001’de yayımlanmaya başlayan ve rakamları dilediğimizce abartabileceğimiz sayıda dile çevrilip milyonlarca satan Harry Potter serisi, yedinci kitabının 2000’lerin yedinci yılı yedinci ayının yirmi birinde dünyada, ekimin dokuzunda ise ülkemizde yayınlanmasıyla son buldu. Warner Bros tarafından 4 Kasım 2001’de Londra galası yapılan seri, 13 Temmuz 2011’de sekizinci filmin gösterime girmesiyle de beyazperdeye veda etti.

Bazılarımız önce kitaplarını okuyup filmini izledi. Benim de arasında bulunduğum grup önce filmlerden etkilenip  sonra kitaplara yöneldi. Harry Potter serisi, hepimizi üzerek 2011’de sona erdi diye düşünmüktük. Ta ki J.K. Rowling seriyi internet üzerine taşıyarak “Pottermore” projesini hayata geçirene kadar.

Nedir peki Pottemore? 2012’de Harry Potter severlerin beğenisine sunulan ilk versiyon daha çok seçmen şapka ile binalara ayrılmayı ve sonrasında oynanan oyunlar ile puan toplamaya olanak sağlıyordu.

Şimdiyse Pottermore’un yeni ve geliştirilmiş bir versiyonu var.  Bu versiyonda  Jack Thorne, John Tiffany ve J.K. Rowling tarafından yeni bir hikayenin tiyatro sahnesine uyarlaması olan The Cursed Child piyesi, orijinal senaryosunu J.K. Rowling’in yazdığı Warner Bros yapımcılığında Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar? filmi hakkında haberler, yorumlar ve gelişmelerin yanında,yine bizzat Rowling tarafından kaleme alınmış yazı ve öyküler bulunuyor.

Biz de sizin için bu yazıda Pottermore’un yeni versiyonuna neden girmeniz gerektiği, girdiğinizde neler bulacağınızı -bölümler halinde- anlatacağız. Pottermore’a ilk girdiğinizde, ruh emiciler tarafından oluşturulmuş yapay sis veya cismani olmayan bir patronusu andıran arka planda Rowling bizi kendi sesiyle Büyücüler Alemine şu sözlerle çağırıyor: “Eğer hayatınızda daha fazla sihire ihtiyacınız varsa, doğru yerdesiniz!”

Sitede Potter ailesinin geçmişi, Rowling’in kaleminden Hogwarts öğretmenleri gibi yazıların yanında, karakter tahlilleri, tiyatro oyunundan ve filmden son gelişmeler yer alıyor.

Bunun yanında eğer siz de benim gibi Harry Potter ile ilgili detaylara takılan biriyseniz, özellikle “Features” bölümünü tavsiye ederim. Çünkü burada kitaplar ve filmler ile ilgili hatırladığımız-hatırlamadığımız detayların yanı sıra, 7’nin Önemi, Merope Gaunt’un Hazin Hikayesi, Fantastik Yaratıklar’ın Logosunun Sırları ve Bir Hufflepuff’a Neden Aşık Olmalısınız? gibi yazılar da mevcut.

Sadece tadımlık olarak size bunların arasından çok beğendiğim bir tanesini sunmak istiyorum.

Harry Potter’da Yeniden Keşfetmeyi İsteyeceğimiz  14 Aydınlanma Anı

  1. Quirrell’in Kafası
  2. ADIM LORD VOLDEMORT (I AM LORD VOLDEMORT)
  3. Sirius Katil Değil
  4. Scabbers fare değilmiş
  5. Çapulcular
  6. Cedric’in Ölümü
  7. Voldemort’un Dirilişi
  8. Deli – Göz’ün İhaneti
  9. Yalan Söylememeliyim
  10. Neville’in ebeveynleri hakkındaki gerçek
  11. Sirius’un Ölümü
  12. Snape kötü
  13. Snape kötü değil
  14. Harry ölmek zorunda

Sitemiz Bünyesinde Pottermore’dan Yaptığımız Bütün Çevirilere Buradan Ulaşabilirsiniz!

⁠⁠⁠Evapsie!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir