Pottermore’dan Cadılığın Öne Çıkan 6 İşareti

hogwarts mektup e1490701714547

Harry Potter serisinden çok önce, yaklaşık 300-400 yıl önce Salem Cadı Mahkemeleri, cadılara pek de iyi bir gözle bakmıyordu. Eğer o yıllarda cadı olduğuna inanılan biriyseniz, ömrünüzün pek de uzun olduğu söylenemez. Gelin Pottermore‘un hazırladığı bu listeyle o yıllarda bir ‘cadı‘nın taşıdığı işaretlere hep birlikte  göz atalım!

Harry Potter serisinde, Muggle’lar büyücülük türüyle ilgili karmaşık bir ilişkiye sahipler, hatta büyünün gerçek olduğunu bilenleri bile. Fakat bizim kendi tarihimizde, cadı işini tespit etmek için etkileyici batıl inançlarımız mevcut.

Tarihsel olarak, sihir her zaman kaşları kaldırır ve batıl inançları doğurur. Hatta günümüzde, bir merdivenin altından geçerken, siyah bir kedi yolumuzu kestiğinde şöyle bir duraksarız (ya da on dakikamızı kediyi severek geçiririz).

Harry Potter sağ olsun, artık büyülü dünya hakkında daha pozitif düşüncelere sahibiz. Fakat bu her zaman böyle değildi. Özellikle 16. ve 17. yüzyıllarda, cadılar toplum için ölümcül tehlike olarak görülürdü. Bu yaklaşım, Avrupa ve Amerika kıtasında yüzyıllar boyunca süren cadı avlarına sebep olmuştu. Fakat bir cadıyı nasıl anlıyorlardı? Eski günlerde bununla ilgili birkaç fikrimiz olabilir.

macusa

MACUSA lobisindeki Salem Anıtı

1. Solak Olmak

Sol elinizi kullanmanız, sağ elinizi kullanmanızdan çok daha az yaygın olduğu için, insanlar solak insanların başka bir dünyadan gelen sihirli yaratıklar olduğuna inanıyorlardı. Solak olmak, yüzyıllar boyunca cadı işi olarak görülmüştü. Daha hastalıklı çevreler içinse ‘şeytanın izi’ olarak tanımlanmıştı. Solak makasları o kadar kötü değil tabi ki.

Batıl inançlar her zaman ‘sol’ yönünü kullanmıştır – örneğin yatağın sol tarafından kalmak ya da bir içeceği sol elle ikram etmenin kötü şans getirmesi gibi. Hatta Latince sözcük olan Sinistra, kabaca sinister (kötü niyetli, uğursuz) olarak çevrilebilir (Umarız ki Profesör Sinistra ile bağı yoktur). Sinistra sözcüğü orijinal olarak ‘sol’ anlamına gelir, ve maalesef sonuç olarak solak insanların, büyük kötü cadılar olduğu manasına sebep olmuştur.

Ayrıca bakınız: Fantastik Canavarlar’a Tarihi Dokunuş: Carmen Ejogo Karakterini Neden Solak Olarak Canlandırmak İstedi?

2. Kara Kediler

Bir cadıyı sivri bir şapka, süpürge ve tabi ki kara bir kedi olmadan düşünmek çok zor. Kedilerin bu bağı bizi Kelt Mitolojisi’ne götürür. Mitolojide Cat Sith (Kedi Lordu) olarak bilinen cadı siyah bir kedi formuna dönüşür. Kedinin inanılmaz ünü onlarla başlar ve Hacılar da kedilerin kötü haber olduğuna çokça inanır. Harry Potter dünyasında, Hermione de yaratıklarla ilgili kötü bir şansa sahiptir. Çok Özlü iksir onu Millicent Bulstrode yerine kara bir kediye dönüştürür. Zavallı kar kediler. Sadece yanlış anlaşıldıklarını düşünüyoruz.

Mrs Norris PM Illust fc

3. Kadın Olmak

Erkeklerin de cadılıkla suçlanması görüldüğü gibi, eğer bir kadın olma cesaretini göstermişseniz, bir kazıkta yanma ihtimaliniz çok daha fazla. Özür dileriz hanımlar. Cadılık daima kadınlarla daha çok ilişkilendirilmiştir. İncil’de de bahsedildiği gibi en başta Eve (Havva) yılanın verdiği Yasak Elma‘yı yer. Erken modern Avrupa’daki ataerkil toplum da yardımcı olmaz, ve birçok teorisyen kadınların negatif dişi steorotipi oluşturmak için hedef alındığına inanır, böylece erkeğin erilliği ön plana çıkarılabilir.

4. Sütün Daima Bozulması

Sadece sütü korumak konusunda baya kötü olabilirsiniz, YA DA okkalı kocaman bir cadı olabilirsiniz. Açıkçası, bu iki şey değişebilir. 1486 yılında yayımlanan The Malleus Maleficarum (Latince Cadıların Çekici/Cadı Tokmağı) kitabında, cadıların güçleri tartışılır. Felaketlere sebep olmaları, küflenen ekinler, sinekler gibi; ve ayrıca sütü ekşitme gücü. Evrendeki bütün güçler bir arada olsa bile, güzel bir sütlü çay içemeyecek miyiz? Unutun.

5. Doğum Lekesi Sahibi Olmak

Çiller, lekeler, doğum lekeleri ve yaralar içten gelen cadılığın diğer işaretleri olarak görülürdü. Harry Potter’ın şimşek izini açıklıyor! Sadece insan derisinin acayipliği olarak görülmek yerine, cadı avcıları 1600’lü yıllarda bunları ‘cadı işaretleri’ olarak algılamıştı. Böyle insanları da şeytanla işbirliği yapmak ile suçlamışlardı. Büyüleyici.

harry potter 1

6. Kötü Bir Şöhret

Hayal edebileceğiniz gibi, eğer biri Salam Cadı Mahkemeleri sırasında size kin tutuyorsa, haftanın sonuna gelmeden cadılıkla suçlanacağınız üzerine bahse girebilirsiniz. Böyle talihsiz bir hikaye de Sarah Good isimli borca batmış bir dulun hikayesidir. Sarah sonunda evsiz bir dilenci olmuştur. Salem insanları hemen ona karşı cephe alırlar ve para için dilenirken çıkardığı mırıldanmaları göstererek büyülü sözler söylemekle suçlarlar. Fakat sonunda, yaşadığı zamanda cadılıktan suçlu bulunan üç insandan ilki olmuştur.

Fakat günümüzde, Harry Potter sağ olsun, bir cadı olmaya bayılırdık. Peki sizler Salem Cadı Mahkemeleri ve günümüz cadı perspektifi konusunda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

mcgonagall cadi

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yapım Tasarımcısı Stuart Craig ile MACUSA’nın İçine Doğru Bir Adım

Kuzey Amerika’da Büyü Tarihi #2: “On Yedinci Yüzyıl ve Ötesi”

3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir