Şamarcı Söğüt CGI Teknolojisinden Çok Daha Fazlasıymış!

Werewolf_willowd

Arabayla dövüşen büyülü bir ağacın tüm bunları ancak CGI teknolojisiyle yapması gerektiğini düşünürdünüz değil mi? Ancak Harry Potter‘ın görsel efektler departmanı için hiçbir iş imkansız değil!

Harry-Potter-Page-to-Screen-Cover

Tüm bu güzel bilgiler Harry Potter Page to Screen: The Complete Filmmaking Journey adlı kitaptan alıntıdır.

Şamarcı Söğüt‘ü ilk kez Sırlar Odası‘nda Ford Angela ile kapışırken gördük.

“Bu belliydi,” diyerek gülüyor prodüksiyon tasarımcısı Stuart Craig, “bu ağacın devasa olması gerekiyordu.”

Söğütün yaratılması sanat, görsel efektler ve özel efektler departmanlarının birlikte hummalı çalışması ile gerçekleşti.

“Bir arabanın çarpıp, içine düşüp sonra da dövüldüğü bir ağaç düşüncesi hep bilgisayarda yapılması gerektiğini düşündüğüm büyülü bir oluş gibi gelmişti,” diyor özel efektlerden John Richardson. “Ama biz bunu ağacı gerçekten inşa ederek gerçekleştirdik, parça parça da olsa. Birleştirdiğimizde 26 metre uzunluğunda oldu.”

Azkaban Tutsağı filminde Şamarcı Söğüt eğitim alanlarından Bağıran Baraka‘ya giden gizli geçidin girişini koruduğu Hogwarts dışındaki bir tepeye taşındı.

Daha da ilgi çekici olan şey; söğütün Hogwarts’ta mevsimlerin değişmesini gösteren görsel bir sembol haline gelmesi. Film boyunca farklı zamanlarda dijital olarak yaratılmış bahar yaprakları, sonbahar yaprakları ve kış mevsiminde de karı görüyoruz.

Bütün dünya CGI ile güzelim serileri çizgi filmlere çevirirken Potter’ın görsel tasarımcılarının bu çabaları gerçekten takdire değer! 26 metre uzunluğunda inşa edilmiş bir ağaç ha!

willow

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir